American Armsport Association



 

2001 Event Results



January 13, 2001 - Sanction # 492-00 - North Carolina State Armwrestling Championships - Albemarle, NC
Tournament Director :  Rick Laton
Total Entries : 166
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Harold Ryden, 2nd - Tom Spencer, 3rd - Seth Taylor
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Hank Meadows, 2nd - Michael Santos, 3rd - Brent Hyatt
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Richard Skozlas
Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - Alex Jigalko, 2nd - Mike Snelling, 3rd - Harold Ryden
Men's Novice Left Hand 75+kg :  1st - Lee Browning, 2nd - David Culp, 3rd - Cuff Cuffley
Men's Right Hand 65kg :  1st - Jason Vincent, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 75kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Olin Lucas, 3rd - Bill Maenza
Men's Right Hand 85kg :  1st - Jason Remer, 2nd - George Stanton, 3rd - Bill Ballenger
Men's Right Hand 100kg :  1st - Ron Bath, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Bucky Russell
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Mike Davis, 3rd - Don Underwood
Men's Left Hand 75kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Scot Hohrath
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Scott Cooner, 3rd - George Stanton
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Ron Bath, 2nd - Bucky Russell, 3rd - Travis Bagent
Women's Right Hand Open :  1st - Heather McSherry, 2nd - Robin Plyler, 3rd - Jaquenette Stanton
Men's Overall :  1st - Ron Bath, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Bucky Russell


February 3, 2001 - Sanction # 493-00 - 2001 Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Omaha, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Adult Competitors : 34
Total Kid and Teen Competitors : 27
Total Entries: 88
Boys & Girls 6 and Under yrs :  1st - Sarah Paul, 2nd - Rachel Fray, 3rd - Zoe Flores
Boys & Girls 7 to 9 yrs :  1st - Matthew Paul, 2nd - Mariah Atkinson, 3rd - David Fray
Girls 10 to 12 yrs :  1st - Sabrina Janing, 2nd - Alyssa Jalass, 3rd - Danielle Lausten
Girls 13 to 15 yrs :  1st - Andrea Paul, 2nd - Amber Atkinson, 3rd - Danielle Lausten
Girls 16 to 18 yrs :  1st - Lisa Hall, 2nd - Andrea Paul, 3rd - Danielle Lausten
Boys 10 to 12 yrs :  1st - Taylor Escamilla, 2nd - James Leland, 3rd - Cody Millsap
Boys 13 to 15 yrs :  1st - Travis Crook, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Justin Hefling
Boys 16 to 18 yrs :  1st - Derek Mueller, 2nd - T.J. Paul, 3rd - Billy Stovall
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Doug Borer, 2nd - Michael Krohn, 3rd - George Jarrett
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Corey Jones, 2nd - Mike Wells, 3rd - Jason Ellingson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dan Brown, 2nd - Joe Secord, 3rd - Jason Cunningham
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Ryan Christo, 2nd - Brandon Olson, 3rd - James Palacio
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Larry Pittz, 2nd - Ernie Kubr, 3rd - Terri Fritsch
Men's Novice Left Hand 80+kg :  1st - Brandon Olson, 2nd - Joe Secord, 3rd - Tim Steinspring
Men's Right Hand 80kg :  1st - Rodney Bromm, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Doug Borer
Men's Right Hand 80+kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Trapper Saltzman
Men's Left Hand 80kg :  1st - Rodney Bromm, 2nd - John Zvezdich
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Trapper Saltzman, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Cindy Becker, 2nd - Rhonda Michols, 3rd - Andrea Paul
Women's Right Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Rhonda Michols


February 3, 2001 - Sanction # 503-00 - Perchville USA 2001 Armwrestling Championships - Tawas City, MI
Tournament Director :  George Deible
Total Entries :  53
Men's Right Hand 60kg :  1st - Ed Adkins
Men's Right Hand 70kg :  1st - Tony LaDuke, 2nd - Ed Adkins, 3rd - Joe Fisher
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Clint Lance
Men's Right Hand 90kg :  1st - James Horne. 2nd - Bill Arnold, 3rd - Mark Klien
Men's Right Hand 110kg :  1st - Matt Kern, 2nd - Larry Klien, 3rd - Robert Norris
Men's Right Hand 110kg+ :  1st - Jeff Foskett, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Joe Standhart
Mens Left Hand 70kg :  1st - Tony Laduke, 2nd - Ed Adkins
Men's Left Hand 85kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Andy Authier, 3rd - Todd Hutchings
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Bob Sutton, 2nd - James Horne, 3rd - James Belch
Women's Right Hand 60kg :  No Entries
Women's Right Hand 60kg+ :  1st - Penny Curtis, 2nd - Jessica Wiartalla, 3rd - Allison Hutchings
Sportsmanship Award :  Jeff Foskett

February 17, 2001 - Sanction # 494-00 - Pull for the Hungry XVI - St. Joseph, MO
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors: 173
Total Entries: 222
Youth 3 & Under :  Dylan Burns, Patrick Karl, Anna Dixon
Youth 4 - 6 :  Ian Benner, MaKinze Karl, Alex Warthman, Justin Adkison, Hawk Duggins, Damien Willmore, Tyler Grann
Girls 7 :  Megan Jones, Racheal Moore
Girls 8 - 10 :  DeAnna Busey, Mariah Atkinson,  Samantha Jones, Racheal Stoneberg, Sydney Larson
Girls 10 - 11 :  Trinity Chambers, Dustie Fristche, Alyson Fraundorfer, Nicki Harris, Alyssa Jalass, Rebecca Moore
Girls 16 - 17 :  Tiffany Laratta, Amanda Travis, Heather Schneider
Boys 8 - 10 :  Cameron Chambers, Riley Easter, Ethan Fritsche, Jim Drye, Chuck Nowatzke, Dylan Duggins, Taylor Turner, Tyrel Spraque, Joshua Snapp
Boys 10 - 13 :  Eddie Davis Jr., Brandon Jalass, James Parker, Joseph Snapp, Shon Taylor, Donald Easter II
Boys 14 - 15 :  Anthony Zahner, Trevin Burks, Carl Mayer, Zach Michels, Chris Moore, Cody Duggins, Billy Catanzaro
Boys 16 - 18 :  Eric Brown, Garrett Richardson, Chris Hieb, Luke Stanley, John Grant, Nick Lilly, Quell Karl, Daryl Kunz
Matt Sperry, Jared McGonigle, Matt Boos, Jeff Puckett, Brad Buxton, Adam Ward, Craig Packham
Men's Right Hand 60kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Jason Snell, 3rd - Eddie Davis
Menís Right Hand 70kg :  1st - Wayne Burns, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Brian Robling
Menís Right Hand 80kg :  1st - Tony Picchioldi, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Jeff Price
Menís Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Sterling Miles
Menís Right Hand 90+kg :  1st - Don Underwood, 2nd - Sherman Howard, 3rd - Scott Lohmann
Men's Left Hand 75kg :  1st - Brian Stevenson, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Brian Robling
Menís Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Sterling Miles
Menís Left Hand 90+kg :  1st - Todd Brown, 2nd - Don Underwood, 3rd - Sherman Howard
Womenís Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Veronica Hunt, 3rd - Shelise Duhon
Women's Left Open :  1st - Theresa Geise, 2nd - Chrystle Sumpter

February 17, 2001 - Sanction # 511-01 - Southern Virginia Armwrestling Championships - Gloucester, VA
Tournament Director :  Randy Stanaway
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Mark Franklin, 2nd - Leoni Wertheim, 3rd - Billy Ellis
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Mark Ottarson, 2nd - Tim Bonelli, 3rd - Bob Roy
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Shawn Turner, 2nd - Tracey Ward, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 75kg :  1st - Leslie Whims, 2nd - Tony Drewry, 3rd - Billy Ellis
Men's Right Hand 80kg :  1st - George Stanton, 2nd - Jimmy Collier, 3rd - Bill Millikan
Men's Right Hand 100kg :  1st - George Stanton, 2nd - John Thornes, 3rd - Jeff Stanaway
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Kevin Schneider, 2nd - Cuff Cuffley, 3rd - Shawn Turner
March 2 - 4, 2001 - Sanction # 470-00 - Arnold Classic Armwrestling Challenge 2001 - Columbus, OH
Click here for results

March 3, 2001 - Sanction # 516-01 - Driftway Inn Armwrestling Championships - Belding, MI
Tournament Director :  George Deible
Total Entries :  104
Mens Right Hand 60kg :  1st - Tom Case
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jay Gitcthell, 2nd - Fred Denholf, 3rd - Mike Bermudez
Men's Right Hand 80kg :  1st - Mike O'Hara, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Bob Stergeon
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike O'Hara, 2nd - Gus Bush, 3rd - Todd Hutchings
Men's Right Hand 110kg :  1st - Brian Bowerman, 2nd - Gus Bush, 3rd - Brian James
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Matt Kern, 2nd - Todd Hutchings,3rd - Mac Jones
Mens Left Hand 70kg :  1st -  Dan Pacola, 2nd - Fred Denholf, 3rd - Kevin Burns
Men's Left Hand 85kg :  1st - Mike O'Hara, 2nd - Chad Momber,3rd - Todd Hutchings
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Jerermy Boyd, 2nd - Mike O'Hara, 3rd - Jerald Johnson
Women's Right Hand 60kg :  1st - Heidi Teunissen, 2nd - Crystal Eby, 3rd - Bridget Meyers
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Tamara Teunissen, 2nd - Debbie Lance, 3rd - Cynthia Cook
Sportsmanship Award - Joe Kormos

March 10, 2001 - Sanction # 521-01 - 8th Annual Bad to the Bone Armwrestling Championships 2001 - Idaho Falls, Idaho
Tournament Director :  Elaine Blik
Adult Entries :  156    Youth Entries :  82
Total Entries :  238
Youth under 6 yrs - under 45 lbs :  1st - Richard Steffens, 2nd - Rainee Blik, 3rd- Art Thompson
Youth under 6 yrs - over 45 lbs :  1st - Jordan Fullmer, 2nd - Anthony Gregory, 3rd - Tanesha Daniels
Youth Age 7-8 - under 55 lbs :  1st - Travis Williams, 2nd - Hayden Haddock, 3rd - Megan McNeeley
Youth Age 7-8, over 55lbs :  1st - Chelsie Hendrickson, 2nd - Melody Moon, 3rd - David Pond
Youth Age 9-10 - under 60 lbs :  1st - Cole Jenkins, 2nd - Jolene Richards, 3rd - Cameron Munoz
Youth Age 9-10 - over 60 lbs :  1st - Nichole Carter, 2nd - Ashley Warren, 3re - Darius Devine
Youth Age 11-12 - under 70 lbs :  1st - Chris Jenkins, 2nd - Taylor Dodge, 3rd - Dylan Frickey
Youth Age 11-12 - over 70 lbs :  1st - Kaleab Hales, 2nd - Kellie Tryk, 3rd - Danica Haddock
Youth Age 13-15 - under 154 lbs :  1st - Aaron Sutton, 2nd - Josh Werley, 3rd - Kenn Hales, 4th - Bobby Warwood
Youth Age 13-15 - over 154 lbs :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Jerame McCoy, 3rd - Stuart Tucker, 4th - Jerek Gerdes
Youth Age 16-18 - under 154 lbs :  1st - Shawn Kirkpatrick,2nd - Terran Hoopes, 3rd - Tyson Ward, 4th - Aaron Svancara
Youth Age 16-18 - over 154 lbs :  1st - Kody Asbury, 2nd - Shane Alldredge, 3rd - West Wisdom, 4th - Shawn Kirkpatrick
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Kevin Kirkpatrick, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Tyson Ward, 4th - Jared Wendel
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jason Wendel, 2nd - Jake Montgomery, 3rd - Zachary Brubaker, 4th - Dan DeMott
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Steven Thornock, 2nd - Derrik Buck, 3rd - Hayden Montgomery, 4th - Ed Cosnyka
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Kody Asbury, 2nd - Mike Alldredge, 3rd - Don Weaver, 4th - Wes Wisdom
Men's Right Hand 65kg :  1st - Neal Ellis, 2nd - Chris Phillips, 3rd - Shawn Kirkpatrick, 4th - Tito Reyes
Men's Right Hand 75kg :  1st - Rick Steffans, 2nd - Robert Schneider, 3rd - John Brass, 4th - Pat McCauley
Men's Right Hand 80kg :  1st - Herman McCoy, 2nd - Kevin Beller, 3rd - Kyle Stoor, 4th - Troy Easton
Men's Right Hand 100kg :  1st - Rob Sutton, 2nd - Bob Wardrip, 3rd - Kyle Stoor, 4th - Spencer Graves
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Kody Asbury, 3rd - Terry Pruett, 4th - Jeff Sagers
Men's Left Hand 75kg:  1st - Rick Steffens, 2nd - Shawn Kirkpatrick, 3rd - Luke Nelson, 4th - Robert Schneider
Men's Left Hand 90kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Spencer Graves, 3rd - Kevin Turner, 4th - Kyle Stoor
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Lane Facer, 3rd - Don Weaver, 4th - Justin Phillips
Women's Right Hand 60kg :  1st - Kimberly Alldredge, 2nd - Rhonda Blakey, 3rd - Cindy Stoddard, 4th - Amy Rumsey
Women's Right Hand 80kg :  1st - Wendi Lynde, 2nd - Kelly Warren, 3rd - Katie Graves, 4th - Kathey Fullmer
Women's Right Hand 80+kg :  1st - Carol Osborne, 2nd - Laina King, 3rd - Lacejae Humphries, 4th - Allison Hansen

March 10, 2001 - Sanction # 504-01 - Fireside's Armwrestling Championships IV - Atlantic, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors : 39
Total Entries : 78
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - David Grable, 3rd - Don Wilson
Menís Novice Right Hand 80kg :  1st - Corey Jones, 2nd - Aaron Greenwald, 3rd - Mark Ziertman
Menís Novice Right Hand 90kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Corey Jones
Menís Novice Right Hand 90+kg :  1st - Scott Glynn, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Toby Norman
Men's Right Hand 70kg :  1st - Mark Ziertman, 2nd - Rory Cockerham, 3rd - David Grable
Men's Right Hand 80kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Matt Whipple
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Scott Lohmann
Men's Left Hand 75kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Mike Neppl
Menís Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Jerry Remer, 3rd - John Zvezdich
Menís Left Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Scott Lohmann
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall
Womenís Right Hand 60+kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Rhonda Michels
Womenís Left Hand Open : 1st - Nancy Leland, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky,3rd - Sheri Zvezdich

March 17, 2001 - Sanction # 519-01 - Kent City Baptist Church Armwrestling Challenge 2001 - Kent City, MI
Tournament Director :  Steve Graham
Total Competitors :  53 Youth, 60 Adults
Total Entries :  56 Youth, 75 Adults
Girls Age 7-9 :  1st - Brianna Graham
Girls Age 10-12 :  1st - Brooke Bowling, 2nd - Lizzy Wieda
Girls Age 13-15 :  1st - Jennette Cramer, 2nd - Sylvia Delafuente
Girls Age 16-18 :  1st - Jennette Cramer, 2nd - Jenny Potes
Boys Age 0-6 :  1st - Steve Pititsman, 2nd - Kodrik VanVelzan
Boys Age 7-9 :  1st - Dustin VanVelzan, 2nd - Cody Dowey
Boys Age 10-12:  1st - Nick Bowerman, 2nd - Ken Wieda
Boys Age 13-15:  1st - Jordan McBride, 2nd - Ian Davis
Boys Age 16-18 :  1st - Clint Lance, 2nd - Tong Ogg
Men's Right Hand 65kg :  1st - Brian Kelch, 2nd - Matt Bourdon
Men's Right Hand 75kg :  1st - Jason Storms, 2nd - Coby Storms
Men's Right Hand 85kg :  1st - Tom Spencer, 2nd - Clint Lance
Men's Right Hand 100kg :  1st - Matt White, 2nd - David Shelly
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Don Reed, 2nd - Joe Kormos
Men's Left Hand 80kg :  1st - Danny Lee Pacola, 2nd - Tom Spencer
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Tim McMasters, 2nd - Joe Kormos
Men's Masters Right Hand Open :  1st - Steve Graham, 2nd - Don Lance
Men's Masters Left Hand Open :  1st - Steve Graham, 2nd - Don Lance
Women's Right Hand Open :  1st - Gwen Storms, 2nd - Amy Graham

Overall Right Hand :  Matt White
Overall Left Hand :  Steve Graham

March 24, 2001 - Sanction # 508-01 - Tournament of Champions - Florissant, MO
Tournament Director :  John Wilson
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st- Jeremy Plaster, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Neil Tobnick
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Harold Ryden, 2nd - Joshua Engels, 3rd - Mark Wilzak
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Eric Brown, 2nd - James Burke, 3rd - John Evinger
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Greg Mayfield, 2nd - Eric Brown, 3rd - Mike Drew
Men's Novice Overall 80kg :  Harold Ryden
Men's Novice Overall 80+kg :  Greg Mayfield
Men's Right Hand 60kg :  1st - Luke Stanley, 2nd - Joe Grafing
Men's Right Hand 70kg :  1st - Olin Lucas, 2nd - R.J. Molinere, 3rd - Totraz Tamaev
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Allen Fisher
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Rhett Houdek, 3rd - Robert Redden
Men's Right Hand 110kg :  1st - John Brzenk, 2nd - Craig Wirth, 3rd - Don Underwood
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Harold Owens, 2nd - Britton Mathews, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg :  1st - Totraz Tamaev, 2nd - Donald Ray, 3rd - Mark Ziertman
Men's Left Hand 80kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Marty OíNeil, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Rhett Houdek, 3rd - Sterling Miles
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Don Underwood, 2nd - Lee Browning, 3rd - Craig Wirth
Men's Left Overall 80kg :  Bill Sinks
Men's Left Overall 80+kg :  Jason Remer
Women's Right Hand 50kg :  1st - Tony Wood, 2nd - Stacey Molinere
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Lorrie Schooner, 3rd - Moriah Hunt
Women's Right Hand 70kg :  1st - Laima Janutiene, 2nd - Rhonda Michels
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Mary McConnaughey, 3rd - Julie Julian
Women's Overall 60kg :  Lisa Hall
Women's Overall 60+kg :  Dalia Medziausyte
Supermatch 80kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Marty OíNeil
Supermatch 80+kg :  1st - John Brzenk, 2nd - Harold Owens, 3rd - Jason Remer

April 1, 2001 - Sanction # 522-01 - 25th Annual Vermont State Armwrestling Championships - St. Albans, VT
Tournament Directors :  Bill Sinks, Karen Curavoo
Men's Right Hand 65kg :  1st - Brad Bourdeau, 2nd - Benji Dwyer, 3rd - Mike Chamberlain
Men's Right Hand 70kg :  1st - Benji Dwyer, 2nd - Tyler Scelza, 3rd - Bob Collombe
Men's Right Hand 75kg :  1st - Andy Jimmo, 2nd - Robert Brown, 3rd - Richard Gravel
Men's Right Hand 80kg :  1st - Trevor Molleur, 2nd - Bernard Peters, 3rd - Tyler Maynard
Men's Right Hand 90kg :  1st - Shawn Warner, 2nd - Tim Brown, 3rd - Socrates Fronhoffer
Men's Right Hand 100kg :  1st - Paul Maurais, 2nd - Joe Fitzsimmons, 3rd - Steve Dinco
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Paul Maurais, 2nd - Bill Sinks, 3rd - Phillippe Brousseau
Men's Left Hand 70kg :  1st - Richard Gravel, 2nd - Benji Dwyer, 3rd - Jackson Gillette
Men's Left Hand 80kg :  1st - Eric Lariviere, 2nd - Trevor Molleur, 3rd - Bernard Peters
Men's Left Hand 90kg :  1st - Shawn Warner, 2nd - Socrates Fronhoffer, 3rd - Richard Gagne
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Phillippe Brousseau, 2nd - Paul Maurais, 3rd - Caine Valentine
Women's Right Hand Open :  1st - Karen Curavoo, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Sarah Grigg

April 7, 2001 - Sanction # 499-00 - Ft. Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships III - Wagner, SD
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  66
Total Entries :  115
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jeremy Plaster, 2nd - Eric Miller, 3rd - Scott Zimbelman
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jeremy Plaster, 2nd - Joey Zimmerman, 3rd - Jeremy Engles
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - John Wilson, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Shane McLaughlin
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Dennis Hauger, 2nd - Randi Erickson, 3rd - Nick Platt
Men's Right Hand 70kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Jeremy Plaster, 3rd - Devin Bair
Men's Right Hand 80kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - John Gunsch
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Michael Todd, 3rd - Rett Houdek
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Andy Fuller, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Don Underwood
Men's Left Hand 75kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Jeremy Plaster, 3rd - Harold Ryden
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Marty O'Neil
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Ryan Espey, 2nd - Matt Mackey, 3rd - Jeff Bradley
Women's Right Hand 60kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Cindy Becker
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Josee Morneau, 2nd - Margie Worden, 3rd - Joette Peterson
Women's Left Hand Open :  1st - Josee Morneau, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Margie Worden

April 7, 2001 - Sanction # 538-01 - Southwest Georgia Open Armwrestling Championships - Sasser, GA
Tournament Director :  Eric Thomas
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dean Sain, 2nd - Shane Alger, 3rd - Mike Pitts
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Steve Dedge, 2nd - Eric Thomas, 3rd - Brian Goolsby
Men's Right Hand 70kg :  1st - Cory Davis, 2nd - Billy Solomon, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 80kg :  1st - Lee Walker, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Mike Pitts
Men's Right Hand 90kg :  1st - Bert Whitfield, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Steve Myers
Men's Right Hand 110kg :  1st - Ron Bath, 2nd - Scott Cooner, 3rd - Eric Thomas
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Cleve Dean, 2nd - Ron Bath, 3rd - Wayne Dean
Men's Left Hand 75kg :  1st - Chris Colletti, 2nd - Billy Solomon, 3rd - Carl Walker
Men's Left Hand 90kg :  1st - Keith Crocker, 2nd - Lee Walker, 3rd - Bob Watson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Cleve Dean, 2nd - Ron Bath, 3rd - Scott Cooner
Women's Right Hand 65kg :  1st - April Coe, 2nd - Allison Goodall, 3rd - Rhonda Goolsby
Women's Right Hand 65+kg :  1st - Renee Bean, 2nd - Christina Schneider, 3rd - Terry Dean
1st Place Team :  Walls of Power, North Georgia Armwrestling Team - Ron Bath, Captain

May 5, 2001 - Sanction # 529-01 - Southwest Michigan State Qualifier Armwrestling Championships - Bridgeman, MI
Tournament Director :  Steve Pettis
Total Entries :  43
Mens Right Hand 60kg :  1st - Mike Felt, 2nd - Tom Wilson
Men's Right Hand 70kg :  1st - Rodney Lumbardo,  2nd - Clint Allen,  3rd - Jim Szatkowski
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bob Stergeon, 2nd - Jay Bauman, 3rd - Brad Bakhan, 4th - Rodney Lumbardo
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jeremy Perez, 2nd - Jeremy Perrin, 3rd - Brock Meara, 4th - Ed High
Men's Right Hand 110kg :  1st - Larry Sofield, 2nd - Dan Whittle, 3rd - Robert Knapp, 4th - Dave Cservenyak
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Don Reed, 2nd - Craig Stergeon, 3rd - Joe Sadzewicz
Men's Left Hand 70kg :  1st - Tom Wilson, 2nd - Rodney Lumbardo, 3rd - Clint Allen, 4th - Jim Szatkowski
Men's Left Hand 85kg :  1st - Jay Bauman, 2nd - Bob Stergeon, 3rd - Jeremy Perez
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Robert Knapp, 2nd - Joe Sadzewicz, 3rd - Don Reed, 4th - Dave Cservenvak

May 12, 2001 - Sanction # 514-01 - Monon Station Armwrestling Championships - New Albany, IN
Tournament Director :  Tim Trusler & Tom Fidler
Total Entries :  53
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Cary Spivey, 2nd - Paul Nelson, 3rd - Jeremy Flood
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jeremy Plaster, 2nd - William Lawton, 3rd - Andy Nash
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Allen West, 2nd - Richard Juliot, 3rd - Sang Ho Siler
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - John Wilson, 2nd - Glen Cheatham, 3rd - Chris Taylor
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Pat Duvall, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Jr. Cheatham

Men's Right Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Jeremy Plaster, 3rd - Cary Spivey
Men's Right Hand 80kg :  1st - Rick Firsich, 2nd - Keith Carter
Men's Right Hand 90kg :  1st - Gerold Dees, 2nd - Mike West, 3rd - Stanley Metcalf
Men's Right Hand 100kg :  1st - Terry West, 2nd - Stanley Metcalf, 3rd - John Wilson
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Craig McSherry, 2nd - Rick Firsich, 3rd - John Wilson
Men's Left Hand 70kg :  1st - Jeremy Plaster, 2nd - Marvin Berry
Men's Left Hand 90kg :  1st - Gerold Dees, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Allen West
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Craig McSherry, 2nd - Fred Firsich, 3rd - John Wilson
Women's Right Hand 60kg :  1st - Ev Wroblewski, 2nd - Becky Wilson, 3rd - Wendy Spivey

May 12, 2001 - Sanction # 523-01 - Potato Creek Johnny's Armwrestling Championships - Glenview, IL
Tournament Director :  Greg Wilson
Men's Right Hand 70kg :  1st - Joseph DiMaggio
Men's Right Hand 80kg :  1st - Mark Wilzack, 2nd - Joe Pisterizi, 3rd - Joseph DiMaggio
Men's Right Hand 90kg :  1st - Sigis Paliskis, 2nd - Saulius Rakauskas, 3rd - Ryan Goritz
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Craig Wirth, 2nd - Jeff Bradley, 3rd - Scott Goloven
Men's Left Hand 80kg :  1st - Mark Wilczak
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Jeff Bradley, 2nd - Craig Wirth, 3rd - Mark Wilczak

May 19, 2001 - Sanction # 532-01 - Pull Hard or Go Home Armwrestling Championships - Ralston, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Entries :  38
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Chad Gnader, 2nd - Jason Cunningham
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dick Woltjer, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Heath Hallberg
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jim Dimmitt, 2nd - Heath Hallberg
Men's Right Hand 80kg :  1st - John Zvezdich, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Chad Gnader
Men's Right Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Steve Knoll
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Chris Morgal
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Chris Morgal, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Right Hand 60kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Sheri Zvezdich
Women's Left Hand Open :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Sheri Zvezdich


June 2, 2001 - Sanction # 530-01 - Patterson Apricot Fiesta Armwrestling Championships - Patterson, CA
Tournament Director :  Mike Estrella
Men's Right Hand 65kg :  1st - Clifford Thomas, 2nd - Mario Gonzalez, 3rd - Pat Harlow
Men's Right Hand 75kg :  1st - Mike McGraw, 2nd - Michael Boylan, 3rd - Brad Thomas
Men's Right Hand 85kg :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Randy Weaver, 3rd - David Owens
Men's Right Hand 100kg :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Tom Nelson, 3rd - Robbie Topie
Men's Right Hand 100+kg :  1st - David Burns, 2nd - Jarrod Levulett, 3rd - Bryson Haubrick
Men's Left Hand 80kg :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Jerry Dasilva, 3rd - Mike McGraw
Men's Left Hand 80+kg :  1st - David Burns, 2nd - Jarrod Levulett, 3rd - Kenny Hughes
Women's Right Hand 60kg :  1st - Judy Dodd, 2nd - Lucy Narlock, 3rd - Melissa Mendonca
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Judy Dodd, 2nd - Tressia Hammonds, 3rd - Kathy Hughes

June 2, 2001 - Sanction # 510-01 - 2001 West Michigan Armwrestling Championships - Ferrysburg/Spring Lake, MI
Tournament Director :  Bob Sturgeon
Men's Right Hand 60kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Drew Schang, 3rd - P.J. Gardner, 4th - Mike Czernik
Men's Right Hand 70kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Alan Berget, 4th - Travis Nadeau
Men's Right Hand 80kg :  1st - Brad Bakhen, 2nd - Clint Lance, 3rd - Tom Spencer, 4th - Chad Carlson
Men's Right Hand 90kg :  1st - Matt White, 2nd - Rocky Smith, 3rd - Ty Moll, 4th - Ray Shaver
Men's Right Hand 110kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Jeff Stapel, 3rd - Don Reed, 4th - Adam Youngs
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Dan White, 3rd - Scott Steenhagen, 4th - Bob Wolf
Men's Left Hand 70kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Travis Nadeau, 4th - Tom Case
Men's Left Hand 85kg :  1st - Bob Sturgeon, 2nd - Ty Moll, 3rd - Tom Spencer, 4th - Dan Pacola
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Bob Sturgeon, 3rd - Don Reed, 4th - Craig Sturgeon
Women's Right Hand 60kg :  1st - Valerie Tidd, 2nd - Nicole Sturgeon, 3rd - Jessica Cleveland
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Marjorie Bartz, 2nd - Valerie Tidd, 3rd - Angie Doughty, 4th - Jennifer Snyder

June 9, 2001 - Sanction # 515-01 - Spencer Jaycees 2nd Annual Northwest Iowa Armwrestling Championships - Spencer, IA
Tournament Director :  Scott Merchant & Darin Storm
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Phil Berg, 2nd - Tim Fryer, 3rd - Karl Swenson
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Heath Hallberg, 2nd - Kurt Choevers, 3rd - Kyle Shiek
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Matt Hellickson, 2nd - Dick Walter, 3rd - Luke Jorgenson
Men's Right Hand 80kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Phil Berg
Men's Right Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Mike Doppenburg, 3rd - Harold Ryden
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Michael Todd, 3rd - Mark Glander
Men's Left Hand 80kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Phil Berg
Men's Left Hand 90kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Dick Walters, 3rd - Mark Lovietre
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Michael Todd, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Mark Glander
Women's Right Hand 60kg :  1st - Linda Kinnete, 2nd - Tonya Wood, 3rd - Dianna Potts
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Linda Kinnete, 2nd - Holly Doppenberg, 3rd - Shelly Gaunt

June 15 & 16, 2001 - Sanction # 502-00 - AAA National Championships - Atlanta, GA
Largest Nationals in AAA History - Total Entries 358
2nd Largest 1998 Omaha, NE with 357 entries, 3rd Largest 2000 Bakersfield, CA with 306 entries
Tournament Directors :  Frank & Karen Bean
Men's Masters 70kg - 8 entries
1st - Wayne Burns, 2nd - Jim Venero, 3rd - Milt Christmas, 4th - Adam Gerbert, 5th - Phillip Lindley,6th - Tommy Courtney
Men's Masters 80kg - 7 entries
1st - Allen Fisher, 2nd - Mike O'Hara, 3rd - Bob Giannelli, 4th - Steve Myers, 5th - Bob Roy, 6th - John Nazemi
Men's Masters 90kg - 8 entries
1st - Glenn Brooks, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Jim Battles, 4th - Pat Beare, 5th - Joe Fitzsimmons, 6th - Walter Gurode
Men's Masters 100kg - 5 entries
1st - Gary Ray, 2nd - Frank Bean, 3rd - Dave Dutton, 4th - Don Fritsche, 5th - Ernest Phillips
Men's Masters 100+kg - 11 entries
1st - David Randall, 2nd - Louis Maresca, 3rd - Cleve Dean, 4th - Tom Flansburg, 5th - Steve Phipps, 6th - Mike Mignogna
Women's Masters 60kg - 1 entry
1st - Ev Wroblewski
Women's Masters 60+kg - 3 entries
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Debbie Jo Killingsworth
Men's Left Hand 60kg - 17 entries
1st - Leslie Whims, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Bradley Verdin, 4th - Rick Laton, 5th - Bubba Savoy, 6th - Tom Wilson
Men's Left Hand 70kg - 21 entries
1st - Scot Hohrath, 2nd - Gene Dunn, 3rd - Michael Shalhoub, 4th - Craig Tullier, 5th - Donald Ray, 6th - Michael Clarke
Men's Left Hand 80kg - 21 entries
1st - Mike O'Hara, 2nd - Chad Efird, 3rd - Greg Helm, 4th - Dwayne Hanel, 5th - Marty O'Neil, 6th - Chris Marks
Men's Left Hand 90kg - 22 entries
1st - Jacob Abbott, 2nd - Jason Remer, 3rd - James Horne, 4th - Scott Lohmann, 5th - Michael Selearis, 6th - Scott Cooner
Men's Left Hand 110kg - 14 entries
1st - Ron Bath, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Travis Bagent, 4th - Bucky Russell, 5th - Don Underwood, 6th - Tom Flansburg
Men's Left Hand 110+kg - 15 entries
1st - Cleve Dean, 2nd - Christian Binnie, 3rd - Dana Gaines, 4th - Steve Phipps, 5th - Paul Walther, 6th - Richard Brand
Women's Left Hand 60kg - 3 entries
1st - Margie Worden, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Darlene Ingledue
Women's Left Hand 80kg - 1 entry
1st - Debbie Jo Killingsworth
Women's Left Hand 80+kg - 2 entries
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry
Men's Right Hand 50kg - 1 entry
1st - Tommy Courtney
Men's Right Hand 55kg - 3 entries
1st - Tommy Courtney, 2nd - David Bauer, 3rd - William Sanders
Men's Right Hand 60kg - 19 entries
1st - Jerome Moore, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Leslie Whims, 4th - Greg Lee, 5th - Rick Laton, 6th - Bradley Verdin
Men's Right Hand 65kg - 11 entries
1st - Craig Tullier, 2nd - Marvin Berry, 3rd -Marc Gaeta, 4th - Jeremy Plaster, 5th - Jamie Fortenberry, 6th - Corey Ruiz
Men's Right Hand 70kg - 22 entries
1st - Olin Lucas, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Jerry Avants, 4th - Scot Hohrath, 5th - R.J. Molinere, 6th - Wayne Burns
Men's Right Hand 75kg - 12 entries
1st - Dave Patton, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Mike O'Hara, 4th - Kevin Hicklin, 5th - Greg Wilson, 6th - Daniel Phillips
Men's Right Hand 80kg - 22 entries
1st - Jason Vale, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Allen Fisher, 4th - Josh Stark, 5th - Chad Efird, 6th - Greg Helm
Men's Right Hand 85kg - 16 entries
1st - George Stanton, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Robert Redden, 4th - Jason Remer, 5th - Fritz Corry, 6th - Ron Ermini
Men's Right Hand 90kg - 18 entries
1st - Jacob Abbott, 2nd - James Horne, 3rd - Robert Zeigler, 4th - Scott Cooner, 5th - Bob Sawick, 6th - Jeff Head
Men's Right Hand 100kg - 16 entries
1st - Ron Bath, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Bucky Russell, 4th - Joe Dutton, 5th - Steve Dedge, 6th - Gary Ray
Men's Right Hand 110kg - 15 entries
1st - Travis Bagent, 2nd - Don Underwood, 3rd - David Marrocco, 4th - Jeff Foskett, 5th - Robert Baxter, 6th - Brian McSherry
Men's Right Hand 110+kg - 22 entries
1st - David Randall, 2nd - Jerry Cadorette, 3rd - Matt Klingsporn, 4th - Cleve Dean, 5th - Bob Sutton, 6th - Kevin Schneider
Women's Right Hand 45kg - 1 entry
1st - Stacey Molinere
Women's Right Hand 50kg - 1 entry
1st - Karen Cooley
Women's Right Hand 55kg - 4 entries
1st - Judy Dodd, 2nd - Kristi Dutton, 3rd - Lisa Hall, 4th - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Right Hand 60kg - 6 entries
1st - Margie Worden, 2nd - Darlene Ingledue, 3rd - Pam Farno, 4th - Liz Parks, 5th - Robin Plyler, 6th - Donna Sims
Women's Right Hand 70kg - 2 entries
1st - Shelli Arnold, 2nd - Elaine Blik
Women's Right Hand 80kg - 2 entries
1st - Debbie Jo Killingsworth, 2nd - Cristie Robinson
Women's Right Hand 80+kg - 6 entries
1st - Mary McConnaughey, 2nd - Heather McSherry, 3rd - Jameka Jeffries, 4th - Terri Dean, 5th - Beth Stewart, 6th - Julie Julian
Team Results :  1st - Ohio, 2nd - Louisiana, 3rd - Nebraska, 4th - Georgia, 5th - Maryland


June 23, 2001 - Sanction # 543-01 - Armwrestling Mania VI - Aberdeen, ID
Tournament Director :  Elaine Blik
Total Entries :  53 Youth, 66 Adults
Age 6 & under - 50lbs :  1st - Richard Steffans, 2nd - Jasmine Emory, 3rd - Jill Yancey,4th - Rainee Blik
Age 6 & under - 50+lbs :  1st - Anthony Gregory, 2nd - Kole Sutton, 3rd - Josh Beach, 4th - Zach Copeland
Age 7-8 - 60 lbs :  1st - Alex Gregory, 2nd - Randy Phillips, 3rd - Robby Bright, 4th - Joseph Fitzsimon
Age 7-8 - 60+lbs :  1st - Travis Williams, 2nd - Christopher Easton, 3rd - Melody Moon, 4th - Kailey Warren
Age 9-10 - 80lbs :  1st - Militon Serna, 2nd - Casey Phillips, 3rd - Sarah Yancey, 4th - Jose Paladios
Age 9-10 - 80+lbs :  1st - Nicole Carter, 2nd - Ashley Warren, 3rd - Ben Lloyd, 4th - David Pond
Age 11-12 - 100lbs :  1st - Aaron Fitzsimon, 2nd - Miguel Gonzales, 3rd - Isaack Castro
Age 11-12 - 100+lbs :  1st - Kaleab Hales, 2nd - Britian Potter,3rd - Whitney Wiederberg, 4th - Devin Vollmer
Teens 13-15 - 65kg :  1st - Ken Hales, 2nd - Ben Fitzsimon, 3rd - Levi Huntsinger, 4th - T.J. Williams
Teens 13-15 - 65+kg :  1st - Wes Wisdom, 2nd - C.J. Lawver, 3rd - Aaron Sutton, 4th - Josh Worley
Teens 16-18 - 70kg :  1st - Scott Thometz, 2nd - Abel Guerrero, 3rd - Tori Hales
Teens 16-18 - 70+kg :  1st - Jed Skidmore, 2nd - Nathan Glarborg, 3rd - Kaleab Hales
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Derek Schild, 2nd - Abel Guerrero, 3rd - William Sharp
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Guilio DeGuilio, 2nd - Zach Brubaker, 3rd - Kevin Kirkpatrick
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dave Franklin, 2nd - Nathan Glarborg, 3rd - C.J. Lawver
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Jed Skidmore, 3rd - Spencer Pulliam
Men's Right Hand 75kg :  1st - Chris Phillips, 2nd - Zach Brubaker, 3rd - Kevin Kirkpatrick
Men's Right Hand 90kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Bob Brown, 3rd - Troy Easton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Josh Clark, 3rd - Brett Clark
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Bob Wardrip, 3rd - Josh Clark
Women's Right Hand 60kg :  1st - Rhonda Blakey, 2nd - Kim Alldredge, 3rd - Brandy Larsen, 4th - Tori Hales
Women's Right Hand 70kg :  1st - Wendi Lynde, 2nd - Karalee Krehbiel, 3rd - Shaleena Van Buren
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Wendy Lynde, 2nd - Laina King, 3rd - Nena Hales, 4th - Darien Lubben

June 29, 2001 - Sanction # 565-01 - The Panhandle Pull - Pensacola, FL
Tournament Director :  Dale Vicos
Menís Right Hand 70kg :  1st - Brian Skelton, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Kris Haas
Menís Right Hand 85kg :  1st - Shane Alger, 2nd - Lee Peaden,3rd - John White
Menís Right Hand 100kg :  1st - Joshua Amorelli, 2nd - Roy Maye, 3rd - Curtis Ard
Menís Right Hand 100+kg :  1st - Perry DeFree, 2nd - David Fredicksen, 3rd - Ben Clark
Menís Left Hand 65kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason McGee
Menís Left Hand 80kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - John White, 3rd - Chad Baxter
Menís Left Hand 80+kg :  1st - David Fredicksen, 2nd - David Luescher, 3rd - Steve Merritt
Womenís Right Hand 60kg :  1st - Barb Myers, 2nd - Tammy West
Womenís Right Hand 60+kg :  1st - Sissy Sweet, 2nd - Bree Bolster

July 4, 2001 - Sanction # 505-01 - Malvern's 4th of July Armwrestling Championships - Malvern, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Adult Competitors: 33  Kids & Teen Competitors: 35 * Total Entries: 96
Boys & Girls 5-Under :  1st DeShawn Pierce, 2nd - Anne Marie McVay
Girls 6-7 :  1st - Jessica Cziria
Girls 8-9 :  1st - Tasha Stamp, 2nd - Jessica Cziria, 3rd - Kaitlan Nish, 4th - Kara Helbling
Girls 10-12 :  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Destiny Tate, 3rd - Katie Chambers, 4th - Misty Snipes, 5th - Oakley Stamps
Boys 6-7 :  1st - Jason Felt, 2nd - Nolan Gillespie
Boys 8-9 :  1st - Ethan Fritsche, 2nd - Rashiem Lakowsky, 3rd - Joshua Sell, 4th - Taylor Eckermann
Boys 10-12 :  1st - Cody Millsap, 2nd - Patrick Gillespie, 3rd - Erik Stoneberg, 4th - Joe Hough, 5th - Sean Nish
Boys 13-15 :  1st - Jeffery Perkins, 2nd - Luke Finchem
Boys 16-18 :  1st - Josh Hovenga, 2nd - Ben Gant, 3rd - Garald Rivers, 4th - Justin McIntosh
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - Ben Gant, 3rd - Josh Hovenga
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jason Cunningham, 2nd - Mike Snelling, 3rd - Ernie Kubr
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Heath Hallberg, 2nd - Josh Bomer, 3rd - Mike Snelling
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Scott Fleming, 2nd - Loren Stoneberg, 3rd - Dick Woltjer
Men's Right Hand 70kg :  1st - Eddie Hines, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Mike Neppl
Men's Right Hand 80kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Luke Stanley
Men's Right Hand 90kg :  1st - Tom New, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Mike Snelling
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Don Underwood, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Don Fritsche
Men's Left Hand 75kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Tom Lakowsky
Men's Left Hand 90kg :  1st - Tom New, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Jason Cunningham
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Don Underwood, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Scott Fleming 
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - June Brueckner
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Margie Worden, 2nd - Theresa Geise, 3rd - Nancy Leland
Women's Left Open :  1st - Theresa Geise, 2nd - Margie Worden, 3rd - Tressa Brooner-Lakowsky

July 14, 2001 - Sanction # 540-01 - Americans Together Days Armwrestling Tournament - Galien, MI
Tournament Director :  Alan Berget
Teen Right Hand 55kg :  1st Ė Nick Bowerman, 2nd Ė Scott Ballinger, 3rd Ė Jeremy Freimuth
Teen Right Hand 65kg :  1st Ė Kyle Knapp, 2nd Ė Jacob Hirdning, 3rd Ė Ty Freimuth
Teen Right Hand 75kg :  1st Ė Denny Williams, 2nd Ė Steven VanDuyne, 3rd Ė Jeff Spencer
Teen Right Hand 75+kg :  1st Ė John Creekmore, 2nd Ė Josh Beechler, 3rd Ė Mike Creekmore
Teen Left Hand 65kg :  1st Ė Nick Bowerman, 2nd Ė John Beechler
Teen Left Hand 65+kg :  1st Ė John Creekmore, 2nd Ė Denny Williams, 3rd Ė Mike Creekmore
Men's Novice Right Hand 60kg :  1st Ė Drew Schang, 2nd Ė Ira Fox, 3rd Ė Tom Case
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Dan Corl, 2nd - Steven VanDuyne, 3rd - Tom Case
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Mark Wilczak, 2nd - Chad Mabry, 3rd - Tom Moore
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Dave Hopkins, 2nd - Lloyd McMaster, 3rd - Rob Scarborough
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Clinton Timmons, 2nd - Jeff Huber, 3rd - Craig Sturgeon
Men's Novice Left Hand 70kg :  1st - Mihai Ghindea, 2nd - Tom Case, 3rd - Drew Schang
Men's Novice Left Hand 85kg :  1st - Mark Wilczak, 2nd - Randy Chappell, 3rd - Tom Moore
Men's Novice Left Hand 85+kg :  1st - Lloyd McMaster, 2nd - Jeff Huber, 3rd - Craig Sturgeon
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Jeanette Cramer, 2nd - Cindy Spencer
Men's Right Hand 60kg :  1st - Tom Wilson, 2nd - Drew Schang, 3rd - Ira Fox
Men's Right Hand 70kg :  1st - Alan Berget, 2nd - Jerome Moore, 3rd - Rodney Lumbardo
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Ballinger, 2nd - Greg Wilson, 3rd - Bob Sturgeon
Men's Right Hand 90kg :  1st - Vernon Lange, 2nd - Dave Hopkins, 3rd - Rick Boven
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Bob Sutton, 2nd - Chad Nosziger, 3rd - Jeff Foskett
Men's Left Hand 70kg :  1st - Jerome Moore, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Rodney Lumbardo
Men's Left Hand 85kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Bob Sturgeon, 3rd - Greg Wilson
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Bob Sutton, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Dan Perez
Women's Right Hand Open :  1st - Lisa Marsh-McCarty, 2nd - Ann Ott, 3rd - Monica Whitman
Overall Right Hand :  Bill Ballinger

July 14, 2001 - Sanction # 526-01 - 1st Annual Dave Patton Classic Armwrestling Championships - Frederick, MD
Tournament Director :  Travis Bagent
Total Entries :  120
Men's Novice Right Hand 65kg :  1st - Jason Plyler, 2nd - Bobby Castro, 3rd - Cory Odham
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Jon Ross, 2nd - Leoni Wertheim, 3rd - Jerry Sheeler
Men's Novice Right Hand 85kg :  1st - Chris Gisriel, 2nd - Mark Tilson, 3rd - Dave Sigouin
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Rob Bigwood, 2nd - Channing Herrell, 3rd - Charles Fisk
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Bert Faircloth, 2nd - Trevor Holmes, 3rd - Raymond Linn
Men's Novice Left Hand 70kg :  1st - Jerry Avants, 2nd - Joey Honeycutt, 3rd - Randy Nelson
Men's Novice Left Hand 80kg :  1st - Josh Engels, 2nd - Jeffrey Tidd, 3rd - Clayton Lee
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Stephen Cooper, 2nd - Eric Gates, 3rd - Trevor Holmes
Men's Right Hand 60kg :  1st - Rick Laton, 2nd - Bobby Castro
Men's Right Hand 65kg :  1st - Leslie Whims, 2nd - Cory Odham
Men's Right Hand 70kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Jamie Fortenberry, 3rd - Scot Hohrath
Men's Right Hand 75kg :  1st - Dave Patton, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Josh Engels
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Greg Helm, 3rd - Carlos Ferreira
Men's Right Hand 85kg :  1st - George Stanton, 2nd - Alper Cosar, 3rd - Bob Sawick
Men's Right Hand 90kg :  1st - Fritz Corry, 2nd - Eddie Gonzales, 3rd - Jeremy Jenkins
Men's Right Hand 100kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Bucky Russell
Men's Right Hand 110kg :  1st - Paul Walther, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Cuff Cuffley
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Mike Davis, 2nd - Kevin Schneider, 3rd - Josh Bagent
Men's Left Hand 70kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Leslie Whims, 3rd - Jamie Fortenberry
Men's Left Hand 85kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Bob Sawick, 3rd - Alper Cosar
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Bucky Russell
Women's Right Hand 80kg :  1st - Elaine Blik, 2nd - Karen Curavoo
Women's Right Hand 80+kg :  1st - Heather McSherry
Women's Left Hand 70kg :  1st - Karen Curavoo
Women's Left Hand 70+kg :  1st - Heather McSherry
Men's Overall 75kg :  1st - Dave Patton, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Rick Laton
Men's Overall 90kg :  1st - George Stanton, 2nd - Bill Sinks, 3rd - Greg Helm
Men's Overall 90+kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Paul Walther
Women's Overall Open :  1st - Elaine Blik, 2nd - Karen Curavoo, 3rd - Heather McSherry

July 21, 2001 - Sanction # 567-01 - Florida Gulf Coast Challenge - Ft. Walton Beach, FL
Tournament Director :  Dale Vicos
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Adam Sellers, 2nd - David Shead, 3rd - Kevin Geren
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Andrew Mabie, 2nd - John White, 3rd - Casey Duh
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Bill Stabler, 2nd - Andy Roark, 3rd - Ronnie Brown
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Shane Alger, 2nd - Joshua Amorelli, 3rd - David Hamrick
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Carey Nick, 2nd - David Fredickson, 3rd - Perry Defee
Men's Right Hand 70kg :  1st - Lee Young, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Jason Snair
Men's Right Hand 80kg :  1st - Steve Myers, 2nd - Jason Toole, 3rd - Dan McCormick
Men's Right Hand 90kg :  1st - James Battles, 2nd - Shane Alger, 3rd - Steve Myers
Men's Right Hand 100kg :  1st - Terry Burgin, 2nd - Steve Dedge, 3rd - Sam Battles
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Steve Dedge, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Carey Nick
Men's Left Hand 65kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Kevin Geren
Men's Left Hand 80kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason Toole, 3rd - Lee Young
Men's Left Hand 90kg :  1st - James Battles, 2nd - Shane Alger, 3rd - Dale Mitchell
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Sam Battles, 2nd - Carey Nick, 3rd - Steve Merritt
Women's Right Hand 55kg :  1st - Katy Hooper, 2nd - Julie Coletti
Women's Right Hand 70kg :  1st - Denise Dowling, 2nd - Devon Hale
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Cherie Feutner, 2nd - Becky Carrol

July 21, 2001 - Sanction # 506-01 - Osceola County Fair Armwrestling Championships III - Sibley, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  27
Total Entries :  59
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jake Rozema, 2nd - Jeremy Engles, 3rd - Chester Frank
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Cal Zomer, 2nd - Jerry Remer, 3rd - John Grant
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Jeremiah Dagel, 2nd - Jeff Prins, 3rd - Toby Norman
Men's Right Hand 80kg :  1st - Harold Ryden, 2nd - Jerry Remer, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Cal Zomer
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Mike Doppenberg, 2nd - Jason Remer, 3rd - Adam Prins
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jim Larson, 2nd - Harold Ryden, 3rd - Jake Rozema
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Jerry Remer, 3rd - John Grant
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Jeremiah Dagel, 2nd - Jason Remer, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 60kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Lisa Hall
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Tressa Brooner-Lakowsky, 2nd - Holly Doppenberg
Women's Left Hand Open :  Tressa Brooner-Lakowsky

July 21, 2001 - Sanction # 518-01 - Sparta Town & Country Days Armwrestling Championships - Sparta, MI
Tournament Director :  Steve Graham
Total Competitors :  60
Total Entries :  101
Men's Right Hand 65kg :  1st - Ray Langworthy, 2nd - Adam Chase
Men's Right Hand 75kg :  1st - Charles Marlatt, 2nd - Travis Nadeau
Men's Right Hand 85kg :  1st - Shannon Blanton, 2nd - Dan Vertalka
Men's Right Hand 100kg :  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Matt White
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Matt White, 2nd - Bryan Jones
Men's Left Hand 80kg :  1st - Ben White, 2nd - Brian Sweers
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Jeremy Boyd, 2nd - Kurt Welch
Men's Masters Right Hand Open :  1st - Greg Courtade, 2nd - Tom Bennett
Men's Masters Left Hand Open :  1st - Steve Graham, 2nd - John Szymanski
Women's Right Hand 60kg :  1st - Val Tidd, 2nd - Jeanette Cramer
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Amy Brew, 2nd - Tamara Tennissen
Men's Overall Right Hand :  Jeremy Boyd
Men's Overall Left Hand :  Steve Graham

July 21, 2001 - Sanction # 564-01 - 2001 Virginia Commonwealth Games Armwrestling Championships - Roanoke, VA
Tournament Director :  Randy Stanaway
Men's Right Hand 80kg :  1st - Danny Farlin, 2nd - Jeff Elliott, 3rd - Tom Scott
Men's Right Hand 90kg :  1st - Steve Stanaway, 2nd - Phil Hamilton
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Ricky Wells, 2nd - Jeff Christian, 3rd - Danny Farlin
Men's Left Hand Open :  1st - Jeff Christian, 2nd - Tommy Saunders, 3rd - Scott Bazzarre

July 22, 2001 - Sanction # 561-01 - King County Fair Armwrestling Tournament - Enumclaw, WA
Tournament Directors :  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries :  93
Kids 4-5 Yrs :  1st -  Felicia Martin, 2nd - Paydon Whitehill
Kids 6-7 Yrs :  1st - Robbie MacIssac, 2nd - Brittney Shook
Kids 8-9 Yrs :  1st - Ashley Nicklin, 2nd - Levi Williams, 3rd - Courtney MacIssac
Kids 10-12 Yrs :  1st - Taylor Skore, 2nd - Jennifer Cady, 3rd - Corey Sears
Teen Girls Right Hand :  1st - Chelsey Braswell, 2nd - Kaitlyn Roberts
Teen Guys Right Hand :  1st - Jonathan Ramey, 2nd - Justin Phillips, 3rd - Mitchell Cady
Teen Guys Left Hand :  1st - Jonathon Ramey, 2nd - Mitchell Cady, 3rd - Justin Phillips
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Tony Montgomery, 2nd - Ron Acena, 3rd - Rick Oppelt
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Kenny Brisby, 2nd - Doug Reamy, 3rd - Dan Spencer
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - George Weaver, 2nd - Mike Jellison, 3rd - Alba Pruden
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Craig Burkhart, 2nd - Dennie Phipps, 3rd - Jim Hubbard
Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - Tony Montgomery, 2nd - Mike Carlson, 3rd - Ron Acena
Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Warren Bartee, 3rd - Ken McSweyne
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Ron Livingston, 2nd - Alba Pruden, 3rd - Dick Oppelt
Men's Right Hand 80kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Justin Williams, 3rd - Mike Oppelt
Men's Right Hand 90kg :  1st - Aaron Berry, 2nd - Mike Weaver, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Mitch Cady, 2nd - Alan Bown, 3rd - Andy Medak
Men's Left Hand 75kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Mike Oppelt, 3rd - Justin Williams
Men's Left Hand 90kg :  1st - Alan Bown, 2nd - Aaron Berry, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Andy Medak, 2nd - Doug Sickman
Women's Right Hand Open :  1st - Katie Williams, 2nd - Lisa Brubaker, 3rd - Chelsey Braswell

August 4, 2001 - Sanction # 562-01 - 2001 Mid Michigan Armwrestling Championships - Crystal, MI
Tournament Director :  George Deible
Total Entries :  62
Mens Right Hand 60kg :  1st - Ira Fox, 2nd - Rico Todor
Men's Right Hand 70kg :  1st - Tom Cole, 2nd - George Deible, 3rd - Brett Goedert, 4th - Rico Todor
Men's Right Hand 80kg :  1st - Rick Boven, 2nd - Tony DeRouy, 3rd - Ben White, 4th - Scott Hazelwood
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mike West, 2nd - Ty Moll, 3rd - James Dickenson, 4th - Jim Murphy
Men's Right Hand 110kg :  1st - Mike West, 2nd - Jeremy Boyd, 3rd - John Boven, 4th - Matt White
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Chad Nofzenger, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Matt Kern, 4th - Greg Cartade
Men's Left Hand 70kg :  1st - Tom Cole, 2nd - Steve Pettis, 3rd - Rico Todor, 4th - Brett Goedert
Men's Left Hand 85kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Ty Moll, 3rd - Jim Murphy, 4th - Rich Martinez
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Dan Perez, 2nd - Gerald Johnson, 3rd - Dan White, Sr., 4th - Dan White, Jr.
Men's Masters Open :  1st - Greg Courtude, 2nd - Jerry Cooley, 3rd - Brett Goedart
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Lisa McCarty, 2nd - Julie Barnes, 3rd - Crystal Crass

August 4, 2001 - Sanction # 533-01 - Fireside's Armwrestling Championships V - Atlantic, IA
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors : 20
Total Entries :  41
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - David Grable, 2nd - Gene Denault, 3rd - Sean Neppl
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Mike Neppl, 2nd - Dan Denault, 3rd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Terry Ross, 2nd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Dick Woltjer, 2nd - Terry Ross, 3rd - James Hart
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - David Grable
Men's Right Hand 80kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Joe Roberts
Men's Right Hand 90kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Terry Ross, 3rd - Joe Roberts
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Cliff Hall
Men's Left Hand 75kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Mike Nepple, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dick Woltjer, 2nd - Justin Hammer
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Nancy Leland, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky
Women's Left Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky

August 10, 2001 - Sanction # 569-01 - 23rd Annual Addison County Fair Armwrestling - New Haven, VT
Tournament Directors :  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries :  151
Men's Right Hand 60kg :  1st - Mike Chamberlain, 2nd - Jay Kehoe, 3rd - Anthony Tracy
Men's Right Hand 70kg :  1st - Richard Gravel, 2nd - Franco Zauli, 3rd - Brad Barup
Men's Right Hand 80kg :  1st - Tyler Maynard, 2nd - Jake Randall, 3rd - Scott Latella
Men's Right Hand 90kg :  1st - Brock Palmer, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Richard Gagne
Men's Right Hand 100kg :  1st - Ray Darling, 2nd - Steve Dinco, 3rd - William Plumadore
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Bill Sinks, 2nd - Eric Preston, 3rd - Matt Halliday
Men's Left Hand 70kg :  1st - Eric Peters, 2nd - Bill Mitchell, 3rd - Mason Wardwell
Men's Left Hand 85kg :  1st - Greg Sharon, 2nd - Richard Gagne, 3rd - Andy Quenneville
Men's Left Hand 85+kg :  1st - Eric Preston, 2nd - Ray Darling, 3rd - Eric Roussin
Women's Right Hand 60kg :  1st - Jolee Ladd, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Willow Wheelock
Women's Right Hand 70kg :  1st - Kristin Presseau, 2nd - Sara Hulshot, 3rd - Leslie Brisson
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Darcy De'lamattera, 2nd - Anne Marie DeBoer, 3rd - Jessalyn Gillett
Men's Overall :  Ray Darling
Women's Overall :  Darcy De'lamattera

August 11, 2001 - Sanction # 570-01 - Gwillykerz Armwrestling Championship - Clarksville, IN
Tournament Director :  Mike West
Men's Right Hand 70kg :  1st - Marvin Berry, 2nd - Cary Spivey, 3rd - Mitch Gardner
Men's Right Hand 80kg :  1st - Keith Carter, 2nd - Shannon Raymer, 3rd - Tom Fidler
Men's Right Hand 90kg :  1st - Glenn Cheatham, 2nd - Cary Spivey
Men's Right Hand 100kg :  1st - Greg White, 2nd - Chris Troxell
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Mike West, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Tim Trusler
Men's Left Hand 80kg :  1st - Terry Spine, 2nd - William Stone, 3rd - Cary Spivey
Men's Left Hand 80+kg :  1st - Billy Kirk, 2nd - Jeff Dennison, 3rd - Dave Hampton
Women's Right Hand Open :  1st - Mae Stone, 2nd - Kim Lundy, 3rd - Amy Kesling

August 18, 2001 - Sanction # 534-01 - South Dakota State River Boat Days Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  55
Total Entries :  82
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jeremy Engles, 2nd - Jason Skovly, 3rd - Kevin McGuire
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - David Becker, 2nd - Aaron Bartekoske, 3rd - Gene Hansen
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Chad Tolsma, 2nd - Rick Bak, 3rd - Wade Beach
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Ron Zimmerman, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Mike Uhing
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Brandon Bruder, 2nd - Paul Stark, 3rd - Doug Ovre
Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Jeremy Engles
Men's Right Hand 80kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Andy Fuller
Men's Left Hand 75kg :  1st - Jerry Remer, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Jim Larson
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Lonnie Fischer
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Sonny Larson, 2nd - Jason Remer, 3rd - Scott Lohmann
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Lori Beckmann, 2nd - Samantha Wade, 3rd - Holly Doppenberg
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Shannon Fodness
Women's Right Hand 60+kg :  1st - Joette Peterson, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Penny Ford
Women's Left Hand Open :  1st - Joette Peterson, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Samantha Wade

August 25, 2001 - Sanction # 524-01 - Illinois State Open and Novice Armwrestling Championships - Prospect Heights, IL
Tournament Director :  Greg Wilson
Mens Novice Right Hand 70kg :  1st - Abdule Malik Mohammad, 2nd - Vyacheslav Sokhiev, 3rd - Masami
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Mark Wilczak, 2nd - Syed Inayathulla (Mukrium), 3rd - Ken Connelly
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Kurt Remmert, 2nd - Rex Kepler, 3rd - Gary Weir
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Craig Sturgeon, 2nd - Kirk Adams, 3rd - Michael Malczewski
Men's Right Hand 70kg :  1st - Totraz Tamaev, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Shannon Raymer
Men's Right Hand 80kg :  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Mike West, 3rd - Isaac Moon
Men's Right Hand 90kg :  1st - Andrew Rhodes, 2nd - Scott Goloven, 3rd - Mike West
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Kent Damoree, 3rd - Craig Wirth
Men's Left Hand 75kg :  1st - Totraz Tamaev, 2nd - Isaac Moon, 3rd - Audrius Didjurgis
Men's Left Hand 90kg :  1st - Tony Villa, 2nd - Tom Spencer, 3rd - Scott Goloven
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Mike Bowling, 2nd - Kent Damoree, 3rd - Craig Wirth
Women's Right Hand Open :  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Laima Janutiene, 3rd - Loreta Juseuiciene


August 25, 2001 - Sanction # 541-01 - Strong Arm Challenge II - Hanover, MD
Tournament Director :  Cuff Cuffley
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Leoni Wertheim, 2nd - Cory Odham
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Chris Qunilan, 2nd - Chris Rankin, 3rd - Boyko Todorou
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Shola Adeleye, 2nd - Charles Fisk, 3rd - Bernard Newton
Men's Novice Left Hand 85+kg :  1st - Stephen Cooper, 2nd - Boyko Todorou, 3rd - Glen Biscarr
Men's Right Hand 80kg :  1st - Bill Maenza, 2nd - Jim Collier, 3rd - Leslie Whims
Men's Right Hand 90kg :  1st - George Stanton, 2nd - Jim Bryan, 3rd - Randy Stanaway
Men's Right Hand 100kg :  1st - Bucky Russell, 2nd - Frank Travisano, 3rd - Glen Biscarr
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Garrett Stepsis, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Dave Marrocco
Men's Left Hand 90kg :  1st - Jim Bryan, 2nd - Chris Marks, 3rd - Leslie Whims
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Travis Bagent, 2nd - Bucky Russell, 3rd - Dave Marrocco
Men's Right Hand Overall :  1st - Travis Bagent, 2nd - Bucky Russell, 3rd - George Stanton

August 25, 2001 - Sanction # 575-01 - Northwest Florida Open Armwrestling Championships - Ft Walton Beach, FL
Tournament Director :  Dale Vicos
Menís Novice Right Hand 70kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Jarod Allen, 3rd - Sean Spence
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - John White, 2nd - Aaron Birth, 3rd - Dan McCormick
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Andy Roark, 2nd - John Collins, 3rd - Rex Phillips
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - David Hamrick, 2nd - Jamie Murray, 3rd - Charles Wormack
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Wayne DeMatthews, 2nd - Carey Nick, 3rd - Rodney Stoutenburgh
Men's Right Hand 70kg :  1st - Lee Young, 2nd - Steve Samble, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Steve Myers, 3rd - Dan McCormick
Men's Right Hand 90kg :  1st - Keith Crocker, 2nd - Steve Myers, 3rd - Scot Hohrath
Men's Right Hand 100kg :  1st - Greg Helm, 2nd - Steve Dedge, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 110kg :  1st - Steve Dedge, 2nd - Joe Yacison, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Greg Helm, 2nd - David Frederiksen, 3rd - Carey Nick
Men's Left Hand 65kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason Bushnell
Men's Left Hand 80kg :  1st - Scot Hohrath, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Kevin Geren
Men's Left Hand 90kg :  1st - Keith Crocker, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 100kg :  1st - Steve Merritt, 2nd - Ian Lynn, 3rd - Jamie Murray
Men's Left Hand 100+kg :  1st - Wayne DeMatthews, 2nd - Steve Dedge, 3rd - David Frederiksen
Women's Right Hand Open :  1st - 1st - Denise Dowling, 2nd - Tammy Bradshaw, 3rd - Cherie Feltner
Team Trophy :  Jacksonville, FL "Armbusters"

September 1, 2001 - Sanction # 563-01 - 2001 Upper Peninsula Armwrestling Championships - St. Ignace, MI
Tournament Director :  Steve Utter
Total Entries :  71
Men's Right Hand 60kg (2 contestants):  1st - Steve Utter, 2nd - Al Trevino
Men's Right Hand 70kg (10 contestants):  1st - Jesse Pippo, 2nd - Jerimiah Anderson, 3rd - Jesse Adkins, 4th - Brad McNamee
Men's Right Hand 80kg (7 contestants):  1st - Chris Bosley, 2nd - Jesse Pippo, 3rd - Jerimiah Anderson, 4th - Ben White
Men's Right Hand 90kg (5 contestants):  1st - Rich Martinez, 2nd - Nick Roberts, 3rd - John Szymanski, 4th - John Isola
Men's Right Hand 110kg (6 contestants):  1st - Jerry Cooley, 2nd - Craig Bontekoiz, 3rd - John Paul Brown, 4th - Richard Socia
Men's Right Hand 110+kg (3 contestants):  1st - Brian Bowerman, 2nd - Craig Bontekoiz, 3rd - Darren Owens
Men's Left Hand 70kg (5 contestants):  1st - Jerimiah Anderson, 2nd - Jesse Pippo, 3rd - Bob Ruthledge, 4th - Brett Gordret
Men's Left Hand 85kg (7 contestants):  1st - Chad Momber, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Chris Bosley, 4th - Alexis Harrison
Men's Left Hand 85+kg (9 contestants):  1st - Brian Bowerman, 2nd - Terry Zellers, 3rd - Rich Martinez, 4th - Lloyd McMasters
Women's Right Hand 60kg(5 contestants): 1st - Karen Cooley, 2nd - Amanda Authier, 3rd - Jennifer Hoolsema, 4th - Amy Tatrow

Women's Right Hand 60+kg (4 contestants):  1st - Jessica St Onge, 2nd - Tracy Utter, 3rd - Liz Elloit, 4th - Amanda Andrew
Women's Left Hand 60kg (3 contestants):  1st - Rachel LaDuke, 2nd - Amanda Authier, 3rd - Jennifer Hoolsema

Women's Left Hand 60+kg ( 5 contestants):  1st - Jessica Wiartella, 2nd - Rachel LaDuke, 3rd - Jessica St Onge, 4th - Liz Elliot
September 1, 2001 - Sanction # 535-01 - Nebraska State Fair Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  59
Total Entries :  82
Girls 5 - 6 yrs :  1st - Shelbey Hascall, 2nd - Skylar Green
Girls 7 - 9 yrs :  1st - Mariah Atkinson
Girls 10 - 12 yrs :  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Nichole Harris
Girls 13 - 15 yrs :  1st - Amber Atkinson
Boys 5 - 6 yrs :  1st - Christian Jones, 2nd - Zachary Huse
Boys 7 - 9 yrs :  1st - Aaron Weseman, 2nd - Tyrel Sprague, 3rd - Cole Marzen
Boys 10 - 12 yrs :  1st - James Leland, 2nd - Steve Overshiner, 3rd - Joe Hough
Boys 13 - 15 yrs :  1st - Jeff Perkins, 2nd - Zach Michels, 3rd - James Overshiner
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Lyle Foster, 2nd - Scott Nowatzke, 3rd - Robert Livermore
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Shawn Hall, 2nd - Todd Westcott, 3rd - Larry Huse
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Jim Myer, 2nd - Ben Elliss, 3rd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Bill Hoesche, 2nd - Don Olson, 3rd - Scott Fleming
Men's Right Hand 70kg :  1st - Luke Stanley, 2nd - Eddie Hines, 3rd - Lyle Foster
Men's Right Hand 80kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Larry Huse
Men's Right Hand 90kg :  1st - Kevin Harris, 2nd - Ben Elliss, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Don Fritsche
Men's Left Hand 75kg :  1st - Matt Whipple, 2nd - Eddie Hines
Men's Left Hand 90kg :  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Dennis Mace, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Scott Fleming
Women's Right Hand 60kg :  1st - Lisa Hall, 2nd - Brandy Elliss

Women's Right Hand 60+kg :  1st - Nancy Leland, 2nd - Shay Westcott, 3rd - Wendy Hough
Women's Left Hand Open :  1st - Nancy Leland, 2nd - Wendy Hough

September 1, 2001 - Sanction # 578-01 - 2001 Idaho State Armwrestling Championship - Blackfoot, ID

Tournament Director :  Elaine Blik
Total Competitors :  161 (74 individual youth competitors)
Total Entries :  206
Youth 6 & under - 40 lbs :  1st - Lexi Baxter, 2nd - Camden Chidester, 3rd - Richard Steffens, 4th - Rainee Blik
Youth 6 & under - 40+lbs :  1st - Tanisha Daniels, 2nd - Kole Sutton, 3rd - Hayden Vogler
Youth 7 - 8 - 50 lbs :  1st - Megan Mason, 2nd - Skye Acosta, 3rd - Devin Merritt, 4th - Timothy Maroney
Youth 7 - 8 - 50+lbs :  1st - V.J. Guilio, 2nd - Dallas Hunter, 3rd - Melody Moon, 4th - Michael Villaneuva
Youth 9 - 10 - 55 lbs :  1st - Casey Phillips, 2nd - Donavon Maroney, 3rd - Stacey Maroney, 4th - Joseph FitzSimon
Youth 9 - 10 - 55+lbs :  1st - Ashley Warren, 2nd - Logan Chidestan, 3rd - Cameron Dalton, 4th - Jasmine Baxter
Youth 11 - 12 - 60 lbs :  1st - Jake Herndon, 2nd - Aaron FitzSimon, 3rd - Sasha Duffin, 4th - Brandon Vogler
Youth 11 - 12 - 80 lbs :  1st - Kolton McNeeley, 2nd - Chase Monsen, 3rd - Whitney Wiederberg, 4th - Bubba Sutton
Youth 11 - 12 - 80+lbs :  1st - Kaleab Hales, 2nd - Kellie Tryk, 3rd - Sammy Skunkcap, 4th - Marcus Burnett
Teens 13 - 15 - 65kg :  1st - Justin Wilhem, 2nd - Ken Hales, 3rd - Tommy Jewkes, 4th - Jeremy Barnard

Teens 13 - 15 - 65+kg :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Dillon Gibson, 3rd - Houston Galloway, 4th - Aaron Sutton
Teens 16 - 18 - 70kg :  1st - Terren Hoopes, 2nd - Stuart Yates, 3rd - William Sharp, 4th - Seth Smucj
Teens 16 - 18 70+kg :  1st - Shane Alldredge, 2nd - Jed Skidmore, 3rd - Zach Cameron, 4th - Tyler Jones
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Terren Hoopes, 2nd - Derek Schild, 3rd - Jerimiah Anderson, 4th - Weston Hone

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - John Browning, 2nd - Zach Brubaker, 3rd - Dave Franklin, 4th - Jake McKenna
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Kevin Turner, 2nd - Shane Alldredge, 3rd - Kevin Buttes, 4th - Joel Johnson
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Wes Wisdom, 2nd - Matt Chidester, 3rd - Jason Crumley, 4th - Justin Guzman
Men's Right Hand 65kg :  1st - Devin Bair, 2nd - Chris Phillips, 3rd - Tito Reyes, 4th - Gary Payton

Men's Right Hand 75kg :  1st - Devin Bair, 2nd - Rick Steffens, 3rd - Shawn Kirkpatrick, 4th - Pat McCauley
Men's Right Hand 85kg :  1st - Bob Brown, 2nd - Derrick Buck, 3rd - Virgil Tedrow, 4th - Kevin Turner
Men's Right Hand 100kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Jason Foley, 3rd - Larry McCauley, 4th - Warren Bear
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Robert Baxter, 2nd - Kody Merritt, 3rd - Jon Stewart, 4th - Eric Rivera
Men's Left Hand 75kg :  1st - Devin Bair, 2nd - Rick Steffens, 3rd - Shawn Kirkpatrick, 4th - Jacob Johnson

Men's Left Hand 90kg :  1st - Bob Wardrip, 2nd - Kevin Turner, 3rd - Warren Bair, 4th - Curtis Robinson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Kody Merritt, 2nd - Jed Skidmore, 3rd - Jon Stewart, 4th - Jeff Smith
Men's Masters Open (Age 40-49) :  1st - Lance Shackelford, 2nd - Steve Kuhn, 3rd - Duane Alldredge

Men's Masters Open (Age 50+) :  1st - Larry McCauley, 2nd - Dan Scarborough
Women's Right Hand 60kg :  1st - Rhonda Blakey, 2nd - Nickie Packer, 3rd - Kim Alldredge, 4th - Sarah Hook

Women's Right Hand 70kg :  1st - Wendi Lynde, 2nd - Erica Slayton, 3rd - Beckey McKinney, 4th - April Taylor
Women's Right Hand 70+kg :  1st - Carol Osborne, 2nd - Olena Devinney, 3rd - Hillary Guzman, 4th - Cora Snyder
Men's Right Hand Overall Champion :  Robert Baxter

Men's Left Hand Overall Champion:  Kody Merritt
Women's Right Hand Overall Champion:  Wendi Lynde
Team :  1st - Team Utah, 2nd - Young Guns, 3rd - Team Redneck, 4th - Utah Hammers, 5th - Team ShoBan, 6th - Teton Valley

September 15, 2001 - Sanction # 517-01 - Michigan State Championships - Oscoda, MI

Tournament Director:  George Deible
Total Entries:  78
Men's Right Hand 60kg (6 contestants):  1st - Jerome Moore, 2nd - Steve Utter, 3rd - Tom Wilson, 4th - Tom Case
Men's Right Hand 70kg (8 contestants):  1st - Marvin Berry, 2nd - Alan Berget, 3rd - Rodney Lumbardo, 4th - Jesse Pippo
Men's Right Hand 80kg (10 contestants):  1st - Bill Ballinger, 2nd - Mike O'Hara, 3rd - Bob Sturgeon, 4th - Brad Bakham
Men's Right Hand 90kg (5 contestants):  1st - Mike West, 2nd - Mark Klein, 3rd - Matt White, 4th - Nick Roberts
Men's Right Hand 110kg (8 contestants):  1st - Mike Bowling, 2nd - Brian Bowerman, 3rd - Matt Kern, 4th - Jeff Staple
Men's Right Hand 110+kg (6 contestants):  1st - Chad Nofzeiger, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Joe Standhardt, 4th - Dan White, Sr.
Men's Left Hand 70kg (11 contestants):  1st - Jerome Moore, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Tony LaDuke, 4th - Dan Pacola

Men's Left Hand 85kg (6 contestants):  1st - Bill Ballinger, 2nd - Mike O'Hara, 3rd - Tom Spencer, 4th - Bob Sturgeon
Men's Left Hand 85+kg (8 contestants):  1st - Mike Bowling, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Brian Bowerman, 4th - Dan Perez
Women's Right Hand 60kg (2 contestants):  1st - Karen Cooley, 2nd - Heidi Teunissen

Women's Right Hand 60+kg (6 contestants):  1st - Marjorie Bartz, 2nd - Penney Curtis, 3rd - Jessica Wiartalla, 4th - Liz Elliott
2001 Michigan Armwrestler Of the Year:  Bob Sturgeon

2001 Sportsmanship Award:  Rich Martinez
2001 Most Improved Armwrestler:  Bob Sturgeon

September 22, 2001 - Sanction # 577-01 - DOITGULFCOAST.COM Challenge - Ft. Walton Beach, FL

Tournament Director :  Chris Coletti
Total Entries: 104
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Dan Corl, 2nd - Adam Sellers, 3rd - Jason Snair
Men's Novice Right Hand 80kg:  1st - Dion Catscher, 2nd - Jesse Brown, 3rd - Jeremiah Herr
Men's Novice Right Hand 90kg:  1st - Jay Holloway, 2nd - Victor Barnett, 3rd - Tommy Brumbley
Men's Novice Right Hand 100kg:  1st - Dino Christoforakis, 2nd - Dock Lowey, 3rd - Andy Roark
Men's Novice Right Hand 100+kg:  1st - Chuck Westberry, 2nd - Carey Nick, 3rd - Roger Felkel
Men's Novice Right Hand Overall Champion:  Chuck Westberry
Men's Right Hand 70kg:  1st - Hud Mathis, 2nd - Lee Young, 3rd - Brian Entrekin

Men's Right Hand 80kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Daniel McCormick, 3rd - Brian Entrekin
Men's Right Hand 90kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Jay Holloway
Men's Right Hand 100kg:  1st - Greg Helm, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Jeff Head
Men's Right Hand 100+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Greg Helm, 3rd - Carey Nick
Men's Right Hand Overall Champion:  Cleve Dean
Men's Left Hand 65kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Kevin Geren, 3rd - Dale Mitchell

Men's Left Hand 80kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Chris Coletti, 3rd - John Brooks
Men's Left Hand 90kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Keith Crocker, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 100kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Jeff Head, 3rd - Keith Crocker
Men's Left Hand 100+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Roger Felkel, 3rd - David Fredrickson
Men's Open Left Hand Overall Champion:  Cleve Dean
Women's Right Hand Open:  1st - Debbie Killingsworth, 2nd - Denise Dowling, 3rd - Beth Westberry
Team Champion:  1st - Emerald Coast Battlers, 2nd - Jacksonville ArmBusters, 3rd - Alabama Armwrestling Team
October 6, 2001 - Sanction # 566-01 - Ohio State Sit Down Armwrestling Championships - Beaver, OH

Tournament Director :  Jerome Moore
Youth 4 & under :  1st - Brent Moore, 2nd - Madeline Fulton
Youth 5 - 6 :  1st - Mathew Alley, 2nd - Kirkland Rideout, 3rd - Aaron Philbeck
Youth 7 - 8 :  1st - Morgan Cisco, 2nd - Cody Knofel, 3rd - Kiersten Reagon
Youth 9 - 10 :  1st - Ted Ingledue, 2nd - Brent Harrison, 3rd - Tyler Whitehead
Youth 11 - 12 :  1st - Jeremy Harrison, 2nd - Justin Metcalf, 3rd - Derek Brietenbach
Youth 13 - 14 :  1st - Michael Dawson, 2nd - Scott Ballinger, 3rd - Shae Whitehead
Youth 15 - 17 :  1st - Danielle Bell, 2nd - Nathan Francis, 3rd - Glenn Marcuiko
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Russell Inabinet, 2nd - Willie Reagon, 3rd - Ricky Bohl

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Phillip Harris, 2nd - Jim Ingledue, 3rd - Ben Normen
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - James Ridgedell, 2nd - Shannon Blanton, 3rd - Todd Jackson
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Jerame Dees, 2nd - Roger Canter, 3rd - Jason Holsinger
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Glenn Tomblin, 2nd - Robert Wimbly, 3rd - Brett Harrison
Men's Right Hand 70kg :  1st - Barry Hurst, 2nd - Russell Inabinet, 3rd - Willie Reagon

Men's Right Hand 80kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Bill Ballinger, 3rd - Mike O'Hara
Men's Right Hand 90kg :  1st - Matt Stout, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Stan Metcalf
Men's Right Hand 100kg :  1st - Gerald Dees, 2nd - Shannon Blanton, 3rd - Stan Metcalf
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Matt Stout, 2nd - Mike O'Hara, 3rd - Glen Tomblin
Women's Right Hand Open :  1st - Amanda Mullins, 2nd - Alaine Dees, 3rd - Lori Metcalf
Sportsmenship Award :  Jeff Spenser

Best Spectator :  Willie Reagon
Oustanding Armwrestler of the Day :  Russell Inabinet

October 13, 2001 - Sanction # 559-01 - Wisconsin State Armwrestling Championships - Schofield, WI

Tournament Director :  Steve Southworth
Men's Right Hand 70kg :  1st - Guinn Sooter
Men's Right Hand 80kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Paul Tuttle, 3rd - Rob Kendall, 4th - Trevitt Hail, 5th - Guinn Sooter
Men's Right Hand 90kg :  1st - Steve Rau, 2nd - Gene Feist, 3rd - Willy Higgans, 4th - John Totzke, 5th - Brian Southworth
Men's Right Hand 100kg :  1st - Jerold Schmidt
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Joe Olsen, 2nd - Lee Bonnett, 3rd - Bill Mundt, 4th - Jerold Schmidt, 5th - Jeff Huber
Men's Left Hand 75kg :  1st - Greg Wilson, 2nd - Travis Vetterkind

Men's Left Hand 90kg :  1st - Willy Higgins, 2nd - Brian Southworth
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Lee Bonnett, 2nd - Jeff Huber, 3rd - Joshua Lewis
Women's Right Hand 70+kg:  Sandy Brockman, 2nd - Jodi Stoik, 3rd - Shawna Fiest, 4th - Tammy Krwkowski,

                                            5th - Lisa Wilichowski
Women's Left Hand 70+kg :  1st - Jodi Stoik, 2nd - Tammy Kwkowski, 3rd - Lisa Wilichowski

October 20, 2001 - Sanction # 579-01 - 2nd Annual Texoma Armwrestling Challenge - Pottsboro, TX

Tournament Director :  Brian McPherson
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Bo Hillery, 2nd - Jim Laurent, 3rd - Chris Bishop
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Jason Spurlock, 2nd - Bobby Howe, 3rd - Greg Lee
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Mike Kauk, 2nd - Stephen Jones, 3rd - Kyle Dean
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - James Durham, 2nd - Jim Dickens, 3rd - Charles Myers
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - James Durham, 2nd - Mike Marsh, 3rd - Scott Dobbs
Men's Right Hand 70kg :  1st - Darrell Gamble, 2nd - Greg Lee, 3rd - Jim Laurent

Men's Right Hand 80kg :  1st - Jessie Gillespie, 2nd - Bobby Howe, 3rd - Greg Lee
Men's Right Hand 90kg :  1st - Mark Maxey, 2nd - Stephen Jones, 3rd - Billy Meador
Men's Right Hand 100kg :  1st - Mark Maxey, 2nd - Rodney Gregg, 3rd - Clint Heffington
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Mark Maxey, 2nd - James Durham, 3rd - Scott Dobbs
Men's Left Hand 85kg :  1st - Kevin Simmons, 2nd - Darrell Gamble, 3rd - Brian McPherson

Men's Left Hand 85+kg :  1st - Rodney Gregg, 2nd - Kevin Simmons, 3rd - Ronnie Maxey
Women's Right Hand 60kg :  1st - Christie Maxey, 2nd - Gina Matejowsky, 3rd - Cindy Pigg

Women's Right Hand 60+kg :  1st - Christie Maxey, 2nd - Gina Matejowsky, 3rd - Marci Hamilton

November 3, 2001 - Sanction # 525-01 - Eastern Regional Armwrestling Championships - Towson, MD

Tournament Director :  Brian Washington
Men's Novice Right Hand 75kg :  1st - Jeff Myers, 2nd - Leoni Wertheim
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Thomas Giarratana, 2nd - Chris Ballard
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Bernard Newton, 2nd - Channing Herrell, 3rd - Robert Cook
Men's Right Hand 75kg :  1st - Bill Maenza, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Leslie Whims

Men's Right Hand 100kg :  1st - John Thornes, 2nd - Charles Fisk, 3rd - Glenn Biscarr
Men's Right Hand 100+kg :  1st - Cuff Cuffley, 2nd - Mike Myers
Men's Left Hand 90kg :  1st - Calvin Tucker, 2nd - Eric Gates, 3rd - Leslie Whims

Men's Left Hand 90+kg :  1st - Stephen Cooper, 2nd - John Bosley, 3rd - Mike Myers
Men's Masters Right Hand 70kg :  1st - Leslie Whims, 2nd - Milt Christmas

Men's Masters Right Hand 90kg :  1st - Steve Stanaway, 2nd - Calvin Tucker
Men's Masters Right Hand 90+kg :  1st - Glenn Biscarr, 2nd - Randy Stanaway
Women's Right Hand 60kg :  1st - Barbara Barnowich, 2nd - Beth Thornes
Overall :  1st - John Thornes, 2nd - Bill Maenza, 3rd - Cuff Cuffley

November 10, 2001 - Sanction # 571-01 - GNC Pro Performance Armwrestling Championships -

New York, NY
Firemen & Policemen Right Hand Open :  1st - Robert Rockline / NYPD 6th Precinct,
                                                                2nd - Pete Rodriguez / FDNY Engine #6
Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Josh Engels, 2nd - Gord Squire, 3rd - Carl Seguin

Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Charles Link, 2nd - Tommy Pachecho, 3rd - Saul Rakauskas
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - John Thornes, 2nd - Rob Bigwood, 3rd - Luke Eldridge
Women's Novice Right Hand Open :  1st - Jennifer Pacheco, 2nd - Beth Thornes
Men's Right Hand 65kg :  1st - R.J. Molinere, 2nd - Gabe Accardi, 3rd - Rick Laton, 4th - Jamie Fortenberry,

                                     5th - Craig Tullier, 6th - Totraz Tamaev
Men's Right Hand 80kg :  1st - Kenny Hughes, 2nd - Vepkhia Samkharadze, 3rd - Chad Silvers, 4th - Olin Lucas,
                                      5th - Mike McGraw, 6th - Kevin Hicklin
Men's Right Hand 90kg :  1st - John Brzenk, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Fritz Corry, 4th - Ray Darling,
                                      5th - Christopher Myers, 6th - Giorgia Gelashvili
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Marcio Barboza, 2nd - Travis Bagent, 3rd - David Randall, 4th - Ron Bath,
                                        5th - Allen Stilkey, 6th - Tom Nelson
Women's Right Hand Open :  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Josee Morneau, 3rd - Laima Janutiene, 4th - Mary McConnaughey,

                                          5th - Elaine Blik, 6th - Dina Fortuna

November 17, 2001 - Sanction # 536-01 - 2001 Nebraska State Armwrestling Championships - Ralston, NE

Tournament Director :  Mary McConnaughey
Total Competitors :  Adult / 80    Kid & Teen / 31
Total Entries : 165
Boys & Girls 4-Under :  1st - Brandon Rapp, 2nd - Samantha Drew
Boys & Girls 5-6 yrs :  1st - Christian Jones, 2nd - Zoe Flores, 3rd - Skylar Green
Girls 7-9 yrs :  1st - Mariah Atkinson, 2nd - Nicole Janing
Girls 10-12 yrs :  1st - Sabrina Janing, 2nd - Dustie Fritsche, 3rd - Misty Fritz
Boys 7-9 yrs :  1st - Ricky Lee, 2nd - Jacob Drew, 3rd - Nick Green
Boys 10-12 yrs :  1st - Bobby Hammer, 2nd - James Leland, 3rd - Brian Meehan, Jr.
Boys 16-18 yrs :  1st - Philip Stephen, 2nd - Chris Stephen, 3rd - Travis Crook
Menís Novice Right Hand 70kg :  1st - Jerry Lesch, 2nd - Henry Hunt, 3rd - Gene Denault

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Travis Miller, 2nd - Mark Ziertman, 3rd - Todd Westcott
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Shane McLaughlin, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Jason Cunningham
Men's Novice Right Hand 100kg :  1st - Don Olson, 2nd - Dick Woltjer, 3rd - Joe Secord
Men's Novice Right Hand 100+kg :  1st - Mike Drew, 2nd - Joe Secord, 3rd - Toby Norman
Menís Right Hand 60kg :  1st - Lyle Foster, 2nd - Ben Gant, 3rd - David Bauer

Men's Right Hand 70kg :  1st - Brian Robling, 2nd - Jeremy Plaster, 3rd - Jim Lesch
Men's Right Hand 80kg :  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Jeff Ames, 3rd - Matt Whipple
Men's Right Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Scott Lohmann
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Matt Girdner, 2nd - Matt Klingsporn, 3rd - Rett Houdek
Menís Left Hand 75kg :  1st - Jeremy Plaster, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Jerry Remer

Men's Left Hand 90kg :  1st - Jason Remer, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Sonny Larson, 2nd - Matt Girdner, 3rd - Don Fritsche
Womenís Novice Right Hand Open :  1st - Lori Beckmann, 2nd - Holly Doppenberg, 3rd - Toni Brunelle
Womenís Right Hand 60kg :  1st - Lorrie Schoner, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Toni Brunelle

Women's Right Hand 60+kg :  1st - Lori Beckmann, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Nancy Leland
Womenís Left Hand Open :  1st - Joette Peterson, 2nd - Tressa Brooner-Lakowsky, 3rd - Nancy Leland

November 17, 2001 - Sanction # 580-01 - Washington State Armwrestling Championships - Everett, WA

Tournament Directors :  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries :  77
Kids 8 - 9 :  1st - Levi Williams, 2nd - Ashley Nicklin, 3rd - Larissa Williams
Kids 10 -12 :  1st - Jennifer Cady, 2nd - Cody Schlicker, 3rd - Tyson Braswell
Teen Guys Right Hand 70kg :  1st - Ben Harrison, 2nd - Jeff Hanna

Teen Guys Right Hand 70+kg :  1st - Mitchell Cady, 2nd - Jerame McCoy
Teen Guys Left Hand Open :  1st - Mitchell Cady, 2nd - Jerame McCoy
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Frank Schorsch, 2nd - Aaron Perez, 3rd - Ron Acena

Men's Novice Right Hand 80kg :  1st - Kenny Brisby, 2nd - Tony Montgomery, 3rd - David Russell
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - Mike Jellison, 2nd - Brad Eastman, 3rd - Ken McSweyne
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Craig Burkhart, 2nd - Michael Popcorn, 3rd - Wade Walthew
Men's Novice Left Hand 75kg :  1st - Tony Montgomery, 2nd - Jimmie Hugenin, 3rd - Ron Acena

Men's Novice Left Hand 90kg :  1st - Dan Spencer, 2nd - Brad Eastman, 3rd - Kenny Brisby
Men's Novice Left Hand 90+kg :  1st - Wade Walthew, 2nd - Dave Kinsella, 3rd - Michael Popcorn
Men's Right Hand 70kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Jerry Gray, 3rd - Jay Hugenin

Men's Right Hand 90kg :  1st - Tim Storey, 2nd - Herman McCoy, 3rd - Joe Schlicker
Men's Right Hand 90+kg :  1st - Kirk Calkins, 2nd - Andy Medak, 3rd - Dave Kinsell
Men's Left Hand 75kg :  1st - Lance Whitehill, 2nd - Jerry Gray, 3rd - Tony Montgomery

Men's Left Hand 90kg :  1st - Tim Storey, 2nd - Joe Schlicker, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Tim Storey, 2nd - Andy Medak, 3rd - Kirk Calkins
Overall Champion :  Tim Storey

December 8, 2001 - Sanction # 531-01 - Open Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL

Tournament Director :  Gregory Helm
Total Competitors :  120
Total Entries :  171
Men's Novice Right Hand 70kg :  1st - Jason Rivas, 2nd - Brandon Reed, 3rd - Daniel Corl
Men's Novice Right Hand 90kg :  1st - James Vickers, 2nd - Jason Burton, 3rd - Mark Taggart, 4th - Jeff Creter
Men's Novice Right Hand 90+kg :  1st - Wayne DeMatthews, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Eric Schneider, 4th - Chuck Westberry
Men's Right Hand 70kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Jerry Avants, 4th - Marvin Berry

Men's Right Hand 80kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Kevin Hicklin, 4th - Daniel Phillips
Men's Right Hand 90kg :  1st - Fritz Corry, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Jim Battles, 4th - Jason Burton
Men's Right Hand 110kg :  1st - Gary Ray, 2nd - Dr. Joseph Yacison, 3rd - Steve Dedge, 4th - Terry Burgin
Men's Right Hand 110+kg :  1st - Cleve Dean, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Louis Maresca, 4th - Steve Dedge
Men's Left Hand 65kg :  1st - Chris Coletti, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Rick Laton, 4th - Jason Plyler

Men's Left Hand 70kg :  1st - Craig Tullier, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Marvin Berry, 4th - Jerry Avants
Men's Left Hand 90kg :  1st - Chad Silvers, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - P.J. Rizzo, 4th - Lee Walker
Men's Left Hand 90+kg :  1st - Gary Ray, 2nd - Cleve Dean, 3rd - Bobby Hopkins, Jr., 4th - Eric Schneider
Women's Right Hand Open :  1st - Terry Dean, 2nd - Melinda VanLandingham, 3rd - Beth Westberry
Men's Overall Right Hand :  Chad Silvers

Men's Overall Left Hand :  Chris Coletti
Fred Piazza Best Sportsman Award :  Marvin Berry

Click here to go to 2004 Event Results
Click here to go to 2003 Event Results

Click here to go to 2002 Event Results

Click here to go to 2000 Event Results

Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 1998 Event Results

Back to Main Page