American Armsport Association

 

2003 Event Results



January 4, 2003 - Sanction # 690-02 - Southeastern U. S. Championships - South Daytona, FL
Tournament Director :  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Ashley Russakis, 2nd - Sam Graham, 3rd - Chris Blount
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Robert Russakis, 2nd - Shawn Roberts, 3rd - Chris Blount
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - David Wagner, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Brian Sang
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jason Ryan, 2nd - Larry Anderson, 3rd - Mike Curtner
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - David Craver, 2nd - Shane Decker, 3rd - Derek Henson


Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Ashley Russakis, 3rd - Sam Graham
Men's Right Hand 78kg:  1st - 1st - Scot Horath, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Ron Erdman
Men's Right Hand 86kg:  1st - Keith Crocker, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Shane Alger
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Stump Burton, 3rd - Jason Ryan
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bobby Hopkins, Sr., 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Wayne Demathews 
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Bobby Martin

Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Chris Blount
Men's Left Hand 86kg:  1st - Greg Helm, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Mark Taggart
Men's Left Hand 95kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - PJ Rizzo, 3rd - Stump Burton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr, 2nd - Bobby Hopkins, Sr, 3rd - Roger Felkel 
Women's Right Hand 60kg:  1st - Courtney Erdman, 2nd - Sarah Allen, 3rd - Juley Wagner, 4th - Renee Shannon

Women's Right Hand 60+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Justina Hopkins, 3rd - Courtney Erdman, 4th - Casey Martin

Team Trophy:  1st - Pole Barn Benders, 2nd - The Jacksonville "Has Beens"  3rd - Southwest Florida

January 18, 2003 - Sanction # 688-02 - "Get A Grip 2003" - Albemarle, NC
Tournament Director :  Rick Laton
Total Entries : 141
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Jason Plyler, 2nd - Wesley Sawyer
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mark Harrison, 2nd - Jason Plyler, 3rd - Wes McCarver
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Robert Plyler, 2nd - Larry Miller, 3rd - Wayne Clyburg
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Zack Brinkman, 2nd - James Mabe, 3rd - Robert Russakis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Darnell Burris, 2nd - Marty Koller, 3rd - Robbie Parks
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Steve Hatley, 2nd - Jay Jackson, 3rd - Seth Spicer
Men's Novice Left Hand 63kg:  1st - Jason Plyler, 2nd - Danny Carter
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Joe Harwood
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Joey Huneycutt, 2nd - Robert Plyler,3rd - Larry Miller
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Shawn Hill, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Bandon Lee
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Marty Kollar, 2nd - Robbie Parks
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Steve Hatley, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Mike Griffin
Men's Right Hand 63kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Rick Laton, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 70kg:  1st - R.J. Molinere, 2nd - Jamie Fortenberry, 3rd - Cory Ruiz
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Jerry Avants, 3rd - Alex Jigalko
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chad Efird, 2nd - Blake Higginbotham, 3rd - Alper Cosar
Men's Right Hand 95kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - James Battles, 3rd - Hank Meadows
Men's Right Hand 95+kg:  1st - James Spurlin, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Billy Kirk
Men's Left Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Mike House, 3rd - Leslie Whims
Men's Left Hand 70kg:  1st - R.J. Molinere, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Jamie Fortenberry
Men's Left Hand 78kg:  1st - Alex Jigalko, 2nd - Chad Lowder, 3rd - Jerry Avants
Men's Left Hand 86kg:  1st - Chad Efird, 2nd - Alper Cosar, 3rd - Tom Spencer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Mike Tucker, 3rd - Hank Meadows
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Frank Bean
Women's Right Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Jacquenette Stanton, 3rd - Chris Morris

Team Trophy:  1st - North Carolina, 2nd - South Carolina

February 1, 2003 - Sanction # 692-02 - Ohio State Stand-Up Armwrestling Championships - Portsmouth, OH
Tournament Director:  Sam Cooper
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Andrew Schang, 2nd - Tye Howell, 3rd - Darrell Spencer
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Mike Morris, 2nd - John Martinez, 3rd - Jay Springs
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Steve Perry, 2nd - Tracey Allen, 3rd - Mike Knepp
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Lonnie Cornell, 2nd - Mark Thomas, 3rd - Domonic Medore
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Todd Jackson, 2nd - Darren Brown, 3rd - Eddie Schreck
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rod Mobley, 2nd - Mark Crabtree, 3rd - Charles Lightfritz
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Dave McQuistin, 2nd - Matt Prichard, 3rd - Bill Erwin
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Andrew Schang, 3rd - Mike Moore
Men's Right Hand 70kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Rick Soliwada, 3rd - Bryan Thomas
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Jimmy Helm, 3rd - Alex Jigalko
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Greg Thomas, 3rd - Eric Baldino
Men's Right Hand 95kg:  1st - Joe Dutton, 2nd - Terry West, 3rd - Oliver Metcalf
Men's Right Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Rod Mobley, 3rd - Dave Dutton
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Doug Casto, 2nd - Chad Nofziger, 3rd - Dave McQuiston
Men's Left Hand 63kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Mike Moore, 3rd - Andrew Schang
Men's Left Hand 70kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Rick Soliwada, 3rd - Gene Dunn
Men's Left Hand 78kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Alex Jigalko, 3rd - Jimmy Helm
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Stout, 2nd - Rick Firsich, 3rd - Eric Baldino
Men's Left Hand 95kg:  1st - Mike Strong, 2nd - Rex Davidson, 3rd - Terry West
Men's Left Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Larry Breen, 3rd - John Wagner
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bob Sutton, 2nd - Dan Perez, 3rd - Brad Jones
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Terry Bowles
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Mike O'Hara, 2nd - Glenn Presley, 3rd - Chris Louive
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Nick Davis, 2nd - Mike Strong, 3rd - Mike West
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Dave Dutton
Women's Right Hand 60kg:  1st - Kristi Dutton, 2nd - Darlene Ingledue, 3rd - Jamie Moore
Women's Right Hand 83kg:  1st - Kristi Dutton, 2nd - Lori Metcalf, 3rd - Darlene Ingledue
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Nicole Cisco, 3rd - Chris West
Men's Right Hand Overall:  Mike Bowling
Men's Left Hand Overall:  Mike Bowling

February 8, 2003 - Sanction # 695-02 - The Rumble in Renton Armwrestling Tournament - Renton, WA
Tournament Director :  Rick Long
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jeremy Pauley, 2nd - Greg Gresli, 3rd - Ron Acena
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Jeremy Pauley, 2nd - Dan Ashford, 3rd - David Russell
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Robert Redick, 2nd - Chris Larson
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Robert Beverly, 2nd - Robert Redick, 3rd - Ron Livingston
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Kenny Brisby, 2nd - Ron Acena, 3rd - Pete Hughes
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Joel Krueger, 2nd - David Russell, 3rd - Dan Ashford
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - Jermy Heath, 2nd - Ron Livingston, 3rd - Robert Beverly
Men's Right Hand 78kg:  1st - Travis Miller, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Kenny Brisby
Men's Right Hand 86kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Wayne Fredrickson
Men's Right Hand 95kg:  1st - Darren Wartena, 2nd - Tim Storey, 3rd - Jarod Cash
Men's Right Hand 105kg:  1st - Darren Wartena, 2nd - Don Zeller, 3rd - Danny Rogers
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Tim Storey, 2nd - Gil Russell, 3rd - Don Zeller
Men's Left Hand 78kg:  1st - Todd Miller, 2nd - Travis Miller, 3rd - Lance Whitehill
Men's Left Hand 95kg:  1st - Tim Storey, 2nd - Aaron Berry, 3rd - Jarod Cash
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tim Storey, 2nd - Clate Ash, 3rd - Don Zeller
Women's Right Hand 60kg:  1st - Heather Fry, 2nd - Melissa Rogers
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Dennette Frenier, 2nd - Laura Pizzano
Sportsmanship Award:  Jarod Cash
Match of The Day   Aaron Berry & Jarod Cash
Overall:  Champion / Darren Wartena    Runner-Up / Tim Storey 

February 8, 2003 - Sanction # 694-03 - Boondocks Armwrestling Championships - Twin Lake, MI
Tournament Director:  Steve Pettis
Total Entries:  66
Men's Right Hand 70kg:  1st - Matt Bourdon, 2nd - Matt Benjamin,  3rd - Peter Kapp
Men's Right Hand 78kg:  1st - George Dieble, 2nd - Mike Byrnes, 3rd - Tyson Dumorat
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mark Wilezak, 2nd - Mike Kauk, 3rd - Alexis Harrison
Men's Right Hand 95kg:  1st - Dan Whittle, 2nd - Randy Perry, 3rd - David Surfus
Men's Right Hand 105kg:  1st - Dan Whittle, 2nd - Jeff Staple, 3rd - Randy Perry
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Corey Sanborn, 2nd - Jeff Huber, 3rd - Jeff Staple
Men's Left Hand 70kg:  1st - Bryan Gleason, 2nd - Matt Bourdon, 3rd - Clint Storms
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mark Wilezak, 2nd - Tim Rosely, 3rd - Mike Kauk
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dan Whittle, 2nd - Randy Perry, 3rd - David Surfus
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Corey Sanborn, 2nd - Jeff Huber, 3rd - Randy Perry
Women's Right Hand Open:  1st - Gwen Storms, 2nd - Ella Morgan, 3rd - Tara Bourdon 

February 8, 2003 - Sanction # 687-02 - Alabama State Championships - Birmingham, AL
Tournament Directors:  Tommy Bullard & Glenn Brooks
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Corey Ruiz
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Bert Whitfield, 3rd - Jay Halloway
Men's Right Hand 95kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Terry Burgin, 3rd - James Battles
Men's Right Hand 105kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Tim Davis, 3rd - Stump Burton
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Cleve Dean, 3rd - Terry Bellew
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Corey Ruiz
Men's Left Hand 95kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Shane Alger, 3rd - Stump Burton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Cleve Dean, 3rd - Bob Sutton
Women's Right Hand Open:  1st - Debbie Killingsworth, 2nd - Renee Been, 3rd - Dana Tucker
Overall Right Hand:  1st - Ron Bath, 2nd - Cleve Dean 

February 15, 2003 - Sanction # 686-02 - Pull for the Hungry Regional Armwrestling Championships XVII - Saint Joseph, MO
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  Adult / 90    Kids & Teen / 63
Total Entries: 190
Boys & Girls Age 4 yrs & Under:  1st - Brent Price, 2nd - Trey Braswell, 3rd - Brianna Dimmitt, 4th - Josie Middleton
Boys & Girls Age 5 - 6 yrs:  1st - Triston Smithers, 2nd - Raven Price, 3rd - Carly Middleton, 4th - Hunter Palmer
Boys Age 7 - 9 yrs: 1st - Collin Easter, 2nd - Tyler Clark, 3rd - Jacob Drew, 4th - Shane Battagler
Boys Age 10 - 12 yrs:  1st - Alan Middleton, 2nd - Joe Hough, 3rd - Riley Easter, 4th - Ethan Fritsche
Boys Age 13 - 15 yrs:  1st - Jeff Perkins, 2nd - Eric Cunningham, 3rd - Randy Lawrence, 4th - Bobby Hammer
Boys Age 16 - 18 yrs:  1st - Matt Lively, 2nd - Dan Kekstadt, 3rd - Brad Hamrick, 4th - Cody Duggins
Girls Age 7 - 9 yrs:  1st - Jeanne Bierbaum, 2nd - Alexis Anderson, 3rd - Jessica Cziria, 4th - Natasha Gibson
Girls Age 10 - 12 yrs:  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Ariana McGaughey, 3rd - Amanda Taylor, 4th - De'Anna Busey
Girls Age 13 - 15 yrs:  1st - Lacie Poindexter Fritsche, 2nd - Nicole Drew
Girls Age 16 - 18 yrs:  1st - Michelle Herndon, 2nd - Angel Green
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Clay Bossung, 2nd - Jeremy Christian, 3rd - Eddie Davis
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Shane McLaughlin, 2nd - Bill Logsdon, 3rd - Garrett Richardson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rocky Evans, 2nd - Matt Duggins, 3rd - Heath Hallberg
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Bruce Tindall, 2nd - Matt Taylor, 3rd - Brandon Dysart
Men's Right Hand 70kg:  1st - Stefan Norstrom, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Luke Stanley
Men's Right Hand 86kg:  1st - Roger Nowatzke, 2nd - Jeff Price, 3rd - Jerry Remer
Men's Right Hand 105kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Eric Brown
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Don Underwood, 2nd - Nick Zinna, 3rd - Mike Drew
Men's Left Hand 70kg:  1st - Stefan Norstrom, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Luke Stanley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Greg Wilson
Men's Left Hand 105kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Scott Lohmann
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Don Underwood, 2nd - Matt Taylor, 3rd - Charles Gray
Womenís Novice Right Hand Open:  1st - Chrystle Sumpter, 2nd - Tina Palmer, 3rd - Jo Bierbaum
Womenís Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Cheryl Frisbie, 3rd - Jennifer Stroud
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Chrystle Sumpter
Women's Left Hand Open:  1st - Margie Worden, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Chrystle Sumpter

February 28 - March 2, 2003 - Sanction # 662-02 - Arnold Classic Armwrestling Challenge 2003 - Columbus, OH
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Menís Right Hand 65kg:  1st Ė R.J. Molinere, 2nd Ė Craig Tullier, 3rd Ė Carlos Eduardo, 4th Ė Vern Martel
Menís Right Hand 80kg:  1st Ė George Iszakouits, 2nd Ė Paul Belluz, 3rd Ė Michael Barrett, 4th Ė Maeyama Takashi
Menís Right Hand 90kg:  1st Ė Jason Remer, 2nd Ė Michael Selearis, 3rd Ė Carlos Ferreira, 4th Ė Chuck Garvey
Menís Right Hand 90+kg:  1st Ė David Randall, 2nd Ė Ron Bath, 3rd Ė Marcio Barboza, 4th Ė Mikel Gould
Womenís Right Hand 60kg:  1st Ė Barb Zalepa, 2nd Ė Margie Worden, 3rd Ė Karen Cooley, 4th Ė Yumi Funaki

March 8, 2003 - Sanction # 696-03 - RK's Armwrestling Championships III - Malmo, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  Kids & Teen / 33    Adult / 39
Total Entries: 101
Boys & Girls 4 yrs & under:  1st - Brant Price, 2nd - Brianna Dimmitt, 3rd - Britney Vech, 4th - Aujenai Rock
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Raven Price, 2nd - Clair Herrera, 3rd - Isiah Carter, 4th - Sarah Goracke
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Jessica Cziria, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Christina Vech, 4th - Kelsey Hanel, 5th - Raven Price
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Jessica Cziria, 2nd - Allie Wonka
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Trisha Nice
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Jessica Lawrence, 2nd - Christina Chvatal
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Daniel Winkler, 2nd - Rashiem Lakowsky, 3rd - Ryan Pokorny, 4th - Cole Chvatal
                      5th - Nolan Vasa. 6th - Levi Wasser, 7th - McCain Vasa, 8th - Andrew Vech
Boys 10 - 12 yrs:  1st - John Wonka, 2nd - Brett Pospisil, 3rd - Mitch Hanel, 4th - Max Wonka
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Philip Williams, 2nd - Randy Lawrence Jr., 3rd - John Wonka, 4th - Doug Chvatal
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Travis Crook, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Marian Mraz
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Shannon Vergil, 2nd - Jordan Sweet
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Shannon Vergil, 2nd - Brian Price, 3rd - Brent Zakovec
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Shane Smith, 2nd - Don Olson, 3rd - Steve Hanel
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Travis Crook, 2nd - Sean Gies, 3rd - Bryce Stuchlik
Menís Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Shannon Vergil
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Shane McLaughlin, 3rd - Jason Cunningham
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Shane Smith, 3rd - Heath Hallberg
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Shane McLaughlin, 3rd - Don Olson
Menís Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Gary Warner
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jason Cunningham
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Don Olson
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Tom Bartley
Menís Masters Right Hand Open:  1st - Keith Pokorny, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Womenís Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Rose Webber, 3rd - Jeanie Pokorny
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Barb Wasser
Womenís Left Hand Open:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Margie Worden


March 15, 2003 - Sanction # 703-03 - Fireside's Armwrestling Championships VII - Atlantic, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  37
Total Entries:  68
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Shannon Vergil, 2nd - Perry Pilkington, 3rd - John Hyde
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Troy Boos, 2nd - Larry Huse, 3rd - Daniel Bennett
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Joe Secord, 2nd - Shane Smith, 3rd - Heath Hallberg
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Heath Hallberg, 2nd - Brad Sides, 3rd - Dale Kuehl
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Rory Cockerham, 3rd - Shannon Vergil
Men's Right Hand 86kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Greg Ratliff, 3rd - Jason Cunningham
Men's Right Hand 105kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Chris Morgel, 3rd - Scott Lohmann
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Chris Morgel, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Mike Neppl
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Jason Cunningham, 3rd - Jerry Remer
Men's Left Hand 105kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Scott Lohmann
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Jason Remer, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Scott Lohmann
Women's Right Hand 60kg:  1st - Lisa Hall, 2nd - Christy Gaiser, 3rd - Johanna Petersen
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Kristen Sporleder, 3rd - Mardell Barber
Women's Left Hand Open:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Mardell Barber, 3rd - Kristen Sporleder

March 15, 2003 - Sanction # 710-03 - The Irish Games Armwrestling Challenge - Pasco, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  97
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Rosie Brisby, 2nd - Tyler Jackson, 3rd - Jim Aleck
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Cheyenne Berry, 2nd - Austin Berry, 3rd - Payton Brisby
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Kameryn Dean, 2nd - Jonathon Miller, 3rd - Nicholas Garza
Teen Girls:  1st - Lauren Rada, 2nd - Kelsey Hull, 3rd - Lara Zuraff
Teen Guys 13 - 15 yrs:  1st - Nik Go, 2nd - Ray Segura, 3rd - Tanner Williams
Teen Guys 16 - 18 yrs:  1st - Chris Williams, 2nd - Anthony Jackson, 3rd - Jesse Colley
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Chad Christopherson, 2nd - Steven Dean
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Colton Calhoun, 2nd - Jed Hedley, 3rd - Christopher Williams
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Travis Calhoun, 2nd - Dan Rogers, 3rd - Hal Overland
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Dan Rogers, 2nd - Matt Rainey, 3rd - Joe Garcia
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Kenny Brisby, 2nd - Dino Gonz, 3rd - Pete Hughes
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Travis Calhoun, 2nd - Dan Rogers, 3rd - D.J. Morgan
Men's Right Hand 86kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - Kenny Brisby, 3rd - Jarod Cash
Men's Right Hand 105kg:  1st - Justin Finney, 2nd - Lex Zunker, 3rd - Todd Miller
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Dan Rodgers, 3rd - Joe Garcia
Men's Left Hand 86kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - Dan Spencer, 3rd - Todd Miller
Men's Left Hand 105kg:  1st - Todd Miller, 2nd - Jarod Cash, 3rd - Justin Finney
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Jarod Cash
Women's Right Hand Open:  1st - Sherry Delarre, 2nd - Christy Flander, 3rd - Sue Hamilton

March 29, 2003 - Sanction # 693-02 - Iowa Armwrestling Championships - Hampton, IA
Tournament Director:  Mike Arndorfer
Total Competitors:  56
Total Entries:  88
Menís Novice Right Hand 63kg:  1st - Dusti Showalter, 2nd - Charlie Helton, 3rd - Matt McClure
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Dan Kekstadt, 2nd - Toby Anderson, 3rd - Shannon Vergil
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jeff Huisman, 2nd - Jeff Ruis, 3rd - Heath Hallberg
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Jason Froning, 2nd - Aaron Angle, 3rd - Michael McCabe
Menís Right Hand 63kg:  1st - Dusti Showalter, 2nd - David Bauer, 3rd - Rory Cockerhum, Jr.
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jeremy Plaster, 2nd - Matt Whipple, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Shawn Dempsey, 3rd - Jeff Price
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Aaron Burns, 2nd - Jason Hoodjer, 3rd - Jeff Bradley
Menís Left Hand 70kg:  1st - Jeremy Plaster, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - David Bauer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Pat Beare
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Jeff Bradley, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Dwayne Hanel
Womenís Novice Right Hand Open:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Mary Anderson
Womenís Right Hand Open:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Lisa Hall

April 12, 2003 - Sanction # 707-03 - Rally in Tally - Tallahassee, FL
Tournament Director:  Steve Dedge
Total Entries:  125
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Sam Graham, 2nd - Brandon Ryals, 3rd - Gary Tucker
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Mike Blicker, 2nd - Tim Bertetto
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dino Christorakus, 2nd - Daniel McCormick, 3rd - Larry Anderson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Roger Felkel, 2nd - Richard Dible, 3rd - Mike Craver
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Brian Goolsby, 2nd - Tod Coe, 3rd - David Craver
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Sam Graham
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Mark Taggart
Men's Right Hand 86kg:  1st - Keith Crocker, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Ron Erdman
Men's Right Hand 95kg:  1st - Steve Merritt, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Stump Burton
Men's Right Hand 105kg:  1st - Casey Sparazga, 2nd - Wilton Brock, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Sr., 2nd - Cleve Dean, 3rd - Bobby Hopkins, Jr.
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Tim Bertetto
Men's Left Hand 78kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Ron Erdman, 3rd - Mark Taggart
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Alger, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Jason Ryan
Men's Left Hand 105kg:  1st - P.J. Rizzo, 2nd - Eric Schneider, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Bobby Hopkins, Sr., 3rd - Charles Cook
Women's Right Hand Open:  1st - Renee Bean, 2nd - Dana Tucker, 3rd - Beth Westberry
Team Champions:  Pole Barn Benders

April 12, 2003 - Sanction # 711-03 - 27th Annual Vermont State Championships - St. Albans, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Men's Right Hand 63kg:  1st - Benji Dwyer, 2nd - Phillipe Potenande, 3rd - Tony Carpenter
Men's Right Hand 70kg:  1st - Benji Dwyer, 2nd - Chad Alderman, 3rd - Dana Bourdeau
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jake Randall, 2nd - Brad Barrup, 3rd - Trevor Moller
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bill Sinks, 2nd - Scott Ciemleski, 3rd - Jay Bohannon
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Joe Fitzsimmons
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rob Sasso, 2nd - Eric Roussin, 3rd - Caine Valentine
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Rob Sasso, 2nd - John Ruggerio, 3rd - Kurt Howgate
Men's Left Hand 70kg:  1st - Benji Dwyer, 2nd - Phillippe Peternande, 3rd - Jay Bohannon
Men's Left Hand 78kg:  1st - Socrates Fronhoffer, 2nd - Richard Gravel, 3rd - Whitney Tuthill
Men's Left Hand 86kg:  1st - Eric Lariviere, 2nd - Pete Tallman, 3rd - Jay Bohannon
Men's Left Hand 86+kg:  1st - John Ruggerio, 2nd - Shawn Warnete, 3rd - Kurt Howgate
Women's Right Hand 67kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Jessalyn Gillett, 3rd - Mandy Peters
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Darcy Bohannon, 2nd - Jessalyn Gillett
April  12, 2003 - Sanction # 691-02 - Fort Randall Casino & Hotel Armwrestling Championships V - Wagner, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  78
Total Entries:  120
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Scott Zimbelman, 2nd - David Bauer, 3rd - Shannon Vergil
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - David Bauer, 2nd - Jesse Auday, 3rd - Jeremy Engles
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Art Lirds, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - Craig Lambert
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Chad Stahl, 2nd - Shane Larson, 3rd - Paul Tuttle
Men's Right Hand 70kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Justin Dockter, 3rd - David Bauer
Men's Right Hand 86kg:  1st - Marty O'Neil, 2nd - Dean Sain, 3rd - Roger Nowatzke
Men's Right Hand 105kg:  1st - Eyup Akkaya, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Lonnie Fischer
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Engin Terzi, 2nd - Justin Dockter, 3rd - David Bauer
Men's Left Hand 86kg:  1st - Tony Villa, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Marty O'Neil
Men's Left Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Eyup Akkayd
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Tom Bartley, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Troy Bollock
Women's Novice Right Hand 60kg:  1st - Tracy Myears, 2nd - Amanda Biggers
Women's Novice Right Hand 60+kg:  1st - Tiffany Scherr, 2nd - Rhonda Hanel, 3rd - Samantha Wade
Women's Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Tracy Myears, 3rd - Diana Atkinson
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Laima Janutiene, 3rd - Joette Peterson
Women's Left Hand Open:  1st - Josee Morneau, 2nd - Dalia Medziausyte, 3rd - Margie Worden


April  26, 2003 - Sanction # 716-03 - NC Armsports Armwrestling Tournament - New London, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Total Entries:  46
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Robert Buckley, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Wes McCarver
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Brent Hyatt, 2nd - Stephen Williams, 3rd - Joe Harwood
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mark Kelly, 2nd - Lee Snuggs, 3rd - Johnny Parker
Men's Novice Right Hand 86+kg:  1st - Mike Griffin, 2nd - Darnell Burris, 3rd - Roger Newland
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Joe Harwood, 2nd - Brent Hyatt, 3rd - Charlie Fitzpatrick
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Mark Kelly, 2nd - Johnny Parker, 3rd - Lee Snuggs
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Mike Griffin, 2nd - Jeremy Shaver, 3rd - Darnell Burris
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chad Efird, 2nd - Jamie Fortenberry, 3rd - Kevin Hicklin
Men's Right Hand 78+kg:  1st - Mike Davis, 2nd - Chad Efird, 3rd - Mike Griffin
Men's Left Hand 86kg:  1st - Chad Lowder, 2nd - Jamie Fortenberrry, 3rd - Mark Kelly

May 3, 2003 - Sanction # 717-03 - Florida State Pro/Am Championship - New Smyrna Beach, FL
Tournament Director:  Chris Coletti
Total Entries:  128
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jason Latona, 2nd - Ashley Russakis, 3rd - Christ Russakis
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Daniel McCormick, 2nd - Luke Young, 3rd - Emanuel Ortiz
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Robert Matthews, 2nd - Daniel McCormick, 3rd - Mike Blicker
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Larry Anderson, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Kiernan Skelly
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rodger Felkel, 2nd - Tracy Norman, 3rd - Joe Bell
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - David Craver, 2nd - Kenneth Youngblood, 3rd - Tracy Norman
Men's Right Hand 70kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 78kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Daniel McCormick
Men's Right Hand 86kg:  1st - Keith Crocker, 2nd - Shane Alger, 3rd - Scot Hohrath
Men's Right Hand 95kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Stump Burton
Men's Right Hand 105kg:  1st - Steve Dedge, 2nd - Wilton Brock, 3rd - Joe Bell
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Mike Davis, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Bobby Hopkins, Sr.
Men's Left Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 2nd - Stacy Moran
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Stacy Moran
Men's Left Hand 78kg:  1st - Gregory Helm, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Jason Rivas
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Jason Ryan
Men's Left Hand 95kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - P.J. Rizzo
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - Bobby Hopkins, Sr., 3rd - Rodger Felkel
Women's Novice Right Hand 49kg:  1st - Sarah Allen, 2nd - Christine Ryan, 3rd - Juley Taggart
Women's Novice Right Hand 49+kg:  1st - Casey Martin, 2nd - Danielle Vallmart
Women's Right Hand 49kg:  1st - Sarah Allen, 2nd - Juley Taggart
Women's Right Hand 49+kg:  1st - Renee Bean, 2nd - Nicole Cisco, 3rd - Debbie Killingsworth

May 10, 2003 - Sanction # 708-03 - 16th Annual Contraband 2003 Armwrestling Championships - Lake Charles, LA
Tournament Director:  James Cook/Compassionate Friends
Total Entries:  72
Men's Right Hand 63kg:  1st - Michael House, 2nd - Dirk Ramirez, 3rd - Dustin Coleman
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jimmy Jarreau, 3rd - Fredy Robinson
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Daniel Phillips, 3rd - Carl Seguin
Men's Right Hand 86kg:  1st - Blake Higginbotham, 2nd - Damian Sweat, 3rd - Kevin Portie
Men's Right Hand 95kg:  1st - John Peloquin, 2nd - Walter Gurode, 3rd - Chuck Braud
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Lindley Keating, 2nd - Benjamin Mott, 3rd - Matt Bertrand
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Dirk Ramirez, 3rd - Michael Ellis
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Ray Horn, 3rd - Daniel Phillips
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Lindley Keating, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Derrick Simmons
Women's Right Hand Open:  1st - Debbie Jo Killingsworth, 2nd - Jessica Manard, 3rd - Cristie Bourland


May 30 & 31, 2003 - Sanction # 668-02 - 2003 AAA National Championships - Columbia, SC
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Masters 70kg:  1st - Phillip Lindley, 2nd - Jim Venero, 3rd - Leslie Whims, 4th - Dan Stroud,
                                5th - Gene Dunn, 6th - Ralph Smith
Men's Masters 78kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Junior Andrews, 3rd - Adam Gerbert, 4th - Christ Russakis, 5th - Bob Giannelli
Men's Masters 86kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Eric Wolfe, 3rd - Mike Tucker, 4th - Randy Stanaway,
                                5th - Alan Stanaway, 6th - Mike West
Men's Masters 95kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Joe Fitzsimmons, 4th - James Battles,
                                5th - Frank Bean, 6th - Dave Dutton
Men's Masters 95+kg:  1st - Bobby Hopkins, Sr., 2nd - Bob Sutton, 3rd - Cleve Dean, 4th - James Spurlin,
                                  5th - Rodger Felkel, 6th - Claude James
Women's Masters 60kg:  1st - Karen Curavoo
Women's Masters 60+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Marjorie Bartz, 4th - Arlene Pfeiffer,
                                        5th - Ruth Hood
Men's Left Hand 57kg:  1st - Tom Worthy, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Chris Coletti, 4th - Gabe White
Men's Left Hand 63kg:  1st - Leslie Whims, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Jason Rivas, 4th - Dirk Ramirez,
                                    5th - Michael House, 6th - Rick Laton
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Gene Dunn, 4th - Mark Taggart,
                                    5th - John Martinez, 6th - Dan Stroud
Men's Left Hand 78kt:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Rich Martinez, 3rd - Greg Helm, 4th - Dwayne Hanel,
                                    5th - Tony Kitowski, 6th - Junior Andrews
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Jason Remer, 3rd - Bill Sinks, 4th - Mike Tucker,
                                    5th - Edwin Safarian, 6th - Steve Shoemaker
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Michael Todd, 4th - Bob Sawick,
                                    5th - Christopher Myers, 6th - Dave Mount
Men's Left Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Bucky Russell, 3rd - Lee Browning, 4th - Rodger Felkel,
                                      5th - Lee Bonnett, 6th - Tracy Norman
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Christian Binnie, 3rd - Bob Sutton, 4th - Cleve Dean,
                                        5th - Bobbie Hopkins, Jr., 6th - Billy Kirk
Women's Left Hand 60kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Tammy Stapleton
Women's Left Hand 83kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Christina Casto, 3rd - Arlene Pfeiffer, 4th - Beth Westberry,
                                        5th - Ruth Hood
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Marjorie Bartz, 3rd - Heather McSherry,
                                          4th - Casey Martin, 5th - Terri Dean
Men's Right Hand 57kg:  1st - Michael Moore, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Mark Harrison, 4th - Tom Worthy,
                                        5th - Chris Coletti, 6th - Gabe White
Men's Right Hand 63kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Marvin Berry, 4th - Alan Berget,
                                        5th - Corey Ruiz, 6th - Leslie Whims
Men's Right Hand 70kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Roger Nowatzke, 3rd - Mark Taggart, 4th - Jerry Avants,
                                        5th - Ray Jenkins, 6th - John Martinez
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Dave Patton, 3rd - Kevin Hicklin, 4th - Bill Maenza,
                                        5th - Scot Hohrath, 6th - Shawn Dempsey
Men's Right Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Bill Sinks, 3rd - Jason Remer, 4th - Eric Wolfe,
                                    5th - Edwin Safarian, 6th - Fritz Corry
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Todd Hutchings, 3rd - Jim Bryan, 4th - Michael Todd,
                                    5th - Joe Dutton, 6th - Christopher Myers
Men's Right Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - John Thornes, 3rd - Lee Browning, 4th - Bucky Russell,
                                        5th - Rob Bigwood, 6th - Lee Bonnett
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Travis Bagent, 3rd - Cleve Dean, 4th - Bobby Hopkins, Jr.,
                                            5th - Mike Davis, 6th - Paul Walther
Women's Right Hand 49kg:  1st - Selena Belisle, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Tonya Wood
Women's Right Hand 54kg:  1st - Tisha Sikes, 2nd - Juley Taggart
Women's Right Hand 60kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Kristi Dutton, 3rd - Tammy Stapleton
Women's Right Hand 67kg:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Arlene Pfeiffer, 3rd - Sheryl Mount
Women's Right Hand 83kg:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Christina Casto, 4th - Beth Westberry, 5th - Brenda Bryan
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Jemeka Jefferies, 3rd - Renee Bean, 4th - Heather McSherry,
                                            5th - Marjorie Bartz, 6th - Nancy Hester
State Team Champions:  1st - Georgia, 2nd - Nebraska, 3rd - Florida

June 14, 2003 - Sanction # 720-03 - California State Armwrestling Championships - Victorville, CA
Tournament Director:  Randy Sampias
Men's Right Hand 70kg:  1st - Diego Degrovanni, 2nd - Gregory Gray, 3rd - Bob Shove
Men's Right Hand 78kg:  1st - Harold Ryden, 2nd - Richard Smith, 3rd - Alex Barela
Men's Right Hand 95kg:  1st - Mike Wildey, 2nd - John Bergeson, 3rd - Anthony Marinis
Men's Right Hand 105kg:  1st - Don McClary, 2nd - Bob Watson, 3rd - Tim Smith
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Ciborowski, 2nd - Don McClary, 3rd - Vic Dison
Men's Left Hand 78kg:  1st - Harold Ryden, 2nd - Bob Shove, 3rd - Rick Karpinski
Men's Left Hand 95kg:  1st - Erik Olson, 2nd - Mike Wildey, 3rd - John Burgeson
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Scott Ciborowski, 2nd - Ryan Constantino, 3rd - Gene Brown
Women's Right Hand Open:  1st - Alison Olson, 2nd - Lisa Stevenson, 3rd - Kristen Brady

June 21, 2003 - Sanction # 741-03 - Alfy's Pizza-Pasta Power Pull - Everett, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Doug West, 2nd - Nick Nelson, 3rd - Jason Miller
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Sonny Hazidavis, 2nd - Jeremy McCoy, 3rd - Doug West
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ian Rolley, 2nd - Darren Johnson, 3rd - Ben Howard
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Jeremy Heath, 2nd - Larry Garrison, 3rd - Joseph Wescott
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Ron Acena, 2nd - Nick Nelson, 3rd - Jason Martin
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Jeremy Rolley, 2nd - Andy Montgomery, 3rd - Jarame McCoy
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Andy Montgomery, 2nd - Darren Johnson
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Jeremy Heath, 2nd - Larry Garrison, 3rd - Chad Hildenbrandt
Men's Right Hand 70kg:  1st - Aaron Perez, 2nd - Ron Acena, 3rd - Doug West
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Kenny Brisby
Men's Right Hand 86kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Mike Weaver, 3rd - Kenny Brisby
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Mike Jellison
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ron Acena, 2nd - Aaron Perwez, 3rd - Doug West
Men's Left Hand 78kg:  1st - Kenny Brisby, 2nd - Jason Martin, 3rd - Larry Garrison, Sr.
Men's Left Hand 86kg:  1st - Dan Spencer, 2nd - Mike Weaver
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Mike Weaver, 3rd - Doug West
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - George Weaver
Women's Right Hand Open:  1st - Laura Pizzano, 2nd - Sue Hamilton, 3rd - Chelsey Braswell

June 21, 2003 - Sanction # 698-03 - GNC Show of Strength Armwrestling Qualifier - Chicago, IL
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Flori Dutra, 2nd - Tom Wilson, 3rd - Andrew Schang
Men's Right Hand 78kg:  1st - George Iszakouits, 2nd - Chad Silvers, 3rd - Bill Ballinger
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Marcio Barboza, 3rd - Steve Rau
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Rick Baarbe, 3rd - Lee Bonnett
Women's Right Hand Open:  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Laima Janutiene, 3rd - Vilma Sekonaite

June 28, 2003 - Sanction # 706-03 - Double Bar 7 Strong Arm Challenge II - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  41
Total Entries:  56
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Ben Gant, 2nd - Sean Nepple, 3rd - Nate Kerkman
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Eriz Cohrs, 2nd - Brian Price, 3rd - Ryan Kingery
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Joe Secord, 2nd - Dan Brown, 3rd - Dan Huneke
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike McCabe, 2nd - Philip Stephen, 3rd - Doug Ovre
Men's Right Hand 70kg:  1st - Eddie Hines, 2nd - Ben Gant
Men's Right hand 86kg:  1st - Eriz Cohrs, 2nd - Scott Westberg, 3rd - Rod Cronkhite
Men's Right Hand 105kg:  1st - Bob Griffis, 2nd - Lonnie Fischer, 3rd - Heath Hallberg
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Chris Morgal, 3rd - Bob Griffis
Men's Left Hand 70kg:  1st - Mike Neppl, 2nd - Eddie Hines
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scott Westberg
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lonnie Fischer, 2nd - Dan Brown, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Mike McCabe, 3rd - Larry Morgan
Womenís Right Hand 60kg:  1st - Renee Hartmann, 2nd - Bridgett Redden, 3rd - Kirstie Griffis
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Kristen Sporleder, 2nd - Chris Gant, 3rd - Kari Kingery
Women's Left Hand Open:  1st - Kristen Sporleder, 2nd - Jennifer Eichmann, 3rd - Bridgett Redden

June 28, 2003 - Sanction # 736-03 - Import Invasion Armwrestling Tournament - Jacksonville, FL
Tournament Director:  Gregory Helm
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tom Worthy
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Lee Walker, 3rd - Scot Hohrath
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike Tucker, 2nd - Kevin Hicklin, 3rd - Keith Crocker
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Steve Dedge, 3rd - John Wilson
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Mike Davis, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - David Craver
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tom Worthy
Men's Left Hand 78kg:  1st - Greg Helm, 2nd - Pat Connelly, 3rd - Jason Toole
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Lee Walker, 3rd - Tom Faas
Men's Left Hand 95kg:  1st - John Wilson, 2nd - Steve Dedge, 3rd - Troy Tiegs
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Bobby Hopkins, Jr., 2nd - David Craver, 3rd - Rodger Felkel
Women's Right Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Casey Martin

July 5th, 2003 - Sanction # 709-03 - Willamina 4th & 5th of July Armwrestling Championships - Willamina, OR
Tournament Directors:  Herman & Barbara McCoy
Total Competitors:  72
Total Entries:  103
Teens Right Hand 78kg:  1st - Eric Guardiola, 2nd - Phillip Allison, 3rd - Samson Procter, 4th - John Voight
Teens Right Hand 78+kg:  1st - Matt Shultz, 2nd - Adam Wright, 3rd - Josh Milton, 4th - Justin Boone
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Justin Peterson, 2nd - Joshua Procter, 3rd - Richard Guardiola, 4th - Bob Horn
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Gary Stuck, 2nd - John Haynes, 3rd - Hugo Reyes, 4th - Trevor Chaney
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Jeremy Wright, 2nd - David Steele, 3rd - Doug Dirks, 4th - Jerame McCoy
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jacob Fox, 2nd - Jeremy Hunsley, 3rd - Marco Munoz, 4th - Josh Hibdon
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - James Maley, 2nd - Tony Ferrera, 3rd - Chad Hildebrant, 4th - Jim Archambault
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - David Mansell, 2nd - Larry Garrison, Jr., 3rd - Rod Moore, 4th - Jason Burge
Men' s Novice Left Hand 78kg:  1st - Hugo Reyes, 2nd - Joshua Procter, 3rd - John Schroder, 4th - Richard Guardiola
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Jacob Fox, 2nd - Jeremy Wright, 3rd - David Steele
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Tony Ferrera, 2nd - Chad Hildebrant, 3rd - Larry Garrison, Jr., 4th - Rod Moore
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Aaron Perez, 3rd - Gary Alves, 4th - Doug West
Men's Right Hand 86kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Eric Peterson, 3rd - Darren Wartena, 4th - Mike Weaver
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - David Bieler, 3rd - Darren Wartena, 4th - Dennis Phipps
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - Allen Ferrera, 3rd - John Shaw, 4th - Mark Evans
Men's Left Hand 78kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Aaron Perez, 3rd - Andy Montgomery, 4th - John Schroder
Men's Left Hand 95kg:  1st - Jacob Abbott, 2nd - David Bieler, 3rd - Eric Peterson, 4th - George Weaver
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Allen Ferrera, 2nd - Jacob Abbott, 3rd - John Shaw, 4th - George Weaver
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jenny Brown, 2nd - Kasey Procter, 3rd - Suzie Onimette, 4th - Gina Orr
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Heidi Higginbothom, 2nd - Mary Garrison

July 19, 2003 - Sanction # 699-03 - Show of Strength Armwrestling Qualifier - Baltimore, MD
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Leslie Whims, 2nd - Marc Gaeta, 3rd - Jerome Moore
Men's Right Hand 78kg:  Bryan Thomas, 2nd - Marc Orapallo, 3rd - Kevin Hicklin
Men's Right Hand 95kg:  1st - Fritz Corry, 2nd - George Stanton, 3rd - Hank Meadows
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - David Marrocco, 3rd - Kevin Schneider
Women's Right Hand Open:  1st - Selena Belisle, 2nd - Cindy Looney

July 19, 2003 - Sanction # 697-03 - 2003 Cornhusker State Games Armwrestling Championships - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  44
Total Entries:  66
Boys & Girls 6 yrs & under:  1st - Isaiah Carter, 2nd - Teagan Brown
Boys & Girls 7 - 9 yrs:  1st - Jack Sunderman, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Tori Lacy
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Matthew Paul, 2nd - Cody Beltz, 3rd - Rashiem Lakowsky
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Kevin Toombs
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Travis Crook, 2nd - Gabe Bromm, 3rd - Josh Crook
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Sabrina Janing, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Misty Snipes
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andrea Paul, 2nd - Sabrina Janing, 3rd - Amber Atkinson
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Radal Brummond, 2nd - Gabe Bromm, 3rd - Todd Heinrichs
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Thomas Walker, 2nd - Tom Wickstrom, 3rd - Kevin Webel
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Andy Griepenstroh, 2nd - Nick Broderson, 3rd - Joe Armentrout
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Travis Crook, 2nd - John Mottu, 3rd - Ronald Coulter
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Thomas Walker, 2nd - Kevin Webel, 3rd - Justin Hefling
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Travis Crook, 2nd - Joe Secord, 3rd - Howard Lacy
Men's Right Hand 86kg:  1st - Rodney Bromm, 2nd - Randal Brummond
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Kevin Harris, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 86kg:  1st - Rodney Bromm, 2nd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Andrea Paul
Women's Right Hand Open:  1st - Rhonda Hanel, 2nd - Lisa Hall

July 20, 2003 - Sanction # 742-03 - King County Fair Armwrestling Tournament - Enumclaw, WA
Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Joslin Pierotti, 2nd - Paydon Whitehill, 3rd - Austin Williams
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Brady Wartena, 2nd - Cheyenne Berry, 3rd - Levi Williams
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Brady Wartena, 2nd - Marshall McGrath, 3rd - Ashley Nicklin
Teen Guys 13 - 15 yrs:  1st - Mike Donaghue, 2nd - Samson Procter, 3rd - Taylor Skae
Teen Guys 16 - 18 yrs:  1st - Ben Harrison, 2nd - Jason Proctor
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Ben Harrison, 2nd - Justin Phillips, 3rd - Chris Kuntz
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Joe Pieretti, 2nd - Andy M., 3rd - Alex King
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Jon Donahue, 2nd - Doug West, 3rd - Ben Howard
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Roger Ryan, 2nd - Ron Livingston, 3rd - Paul Grage
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Justin Phillips, 2nd - Joshua Procter
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Andy Montgomery, 2nd - Chris Turpin
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Mike Jellison, 2nd - Jon Donahue, 3rd - Andy M
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Ron Livingston, 2nd - Chad Hildenbrandt
Men's Right Hand 70kg:  1st - Aaron Perez, 2nd - Doug West
Men's Right Hand 78kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Joe Pierotti
Men's Right Hand 86kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Aaron Berry, 3rd - Darren Wartena
Men's Right Hand 95kg:  1st - Mike Jellison, 2nd - Jon Donahue
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Gil Russell, 3rd - Roger Ryan
Men's Left Hand 70kg:  1st - Doug West, 2nd - Aaron Perez
Men's Left Hand 78kg:  1st - Wayne Fredrickson, 2nd - Aaron Berry, 3rd - Lance Whitehill
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Aaron Berry
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - George Weaver
Women's Right Hand Open:  1st - Angela McGrath, 2nd - Kasey Procter, 3rd - Caralea Andrews


August 8, 2003 - Sanction # 745-03 - 25th Annual Addison County Fair Armwrestling Championships - New Haven, VT
Tournament Directors:  Karen Curavoo & Bill Sinks
Total Entries:  167
Men's Right Hand 60kg:  1st - Brad Sargent, 2nd - Nick Trudeau, 3rd - Bob Mitchell
Men's Right Hand 65kg:  1st - Anthony Tracy, 2nd - Jordan Maskell, 3rd - Randy Lafar
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ben Frenette, 2nd - Franco Zauli, 3rd - Bob Colombe
Men's Right Hand 75kg:  1st - Andy Jimmo, 2nd - Eric Peters, 3rd - Richard Gravel
Men's Right Hand 80kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Jake Randall, 3rd - Socrates Fronhoffer
Men's Right Hand 90kg:  1st - Bill Sinks, 2nd - Glenn Tupper, 3rd - Richard Gagne
Men's Right Hand 100kg:  1st - Eric Roussin, 2nd - Doug Eddy, 3rd - Alan Nolette
Men's Right Hand 100+kg:  1st - Eric Preston, 2nd - James Lawrence, 3rd - Dan Desforge
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ben Frenette, 2nd - Dana Bourdeau, 3rd - Bill Mitchell
Men's Left Hand 85kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Socrates Fronhoffer, 3rd - Whitney Tuthill
Men's Left Hand 85+kg:  1st - Eric Preston, 2nd - Eric Roussin, 3rd - James Lawrence
Women's Right Hand 65kg:  1st - Kristin Preseau, 2nd - Mandy Peters, 3rd - Willow Wheelock
Women's Right Hand 65+kg:  1st - Lindsey Hescock, 2nd - Stacy St. George, 3rd - Jessalyn Gillett

August 16, 2003 - Sanction # 746-03 - Thornburg's Challenge - Wadesville, IN
Tournament Director:  Dan Stroud
Total Entries:  51
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Dustin Deputy, 2nd - Nick Sutton
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - John Hasselbrink, 2nd - Willie Owens
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Darrin Brown, 2nd - Josh Trice, 3rd - Tony Hasselbrink
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike Arbanas, 2nd - Gary Miller, 3rd - Rick Long
Men's Novice Left Hand Open:  1st - Gary Jeffries, 2nd - Josh Trice, 3rd - Darrin Brown
Men's Right Hand 70kg:  1st - Marvin Berry, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Nick Sutton
Men's Right Hand 78kg:  1st - Marvin Berry, 2nd - Dan Stroud, 3rd - John Hasselbrink, 4th - Mike Witort
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shawn Dempsey, 2nd - Mike West, 3rd - Marlin Huck, 4th - Mike Witort
Men's Right Hand 95kg:  1st - Sterling Miles, 2nd - Terry West, 3rd - Darrin Brown
Men's Right Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Terry West, 3rd - Blaine Middleton, 4th - Ben Bare
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Matt Taylor, 3rd - Terry West, 4th - Ben Bare, 5th - Mike Arbanas
Men's Left Hand 78kg:  1st - Marvin Berry, 2nd - Dan Stroud, 3rd - Kory Wenderoth, 4th - Nick Sutton
Men's Left Hand 105kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Blaine Middleton, 4th - Ben Bare, 5th - Mike West
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Mike Bowling, 2nd - Matt Taylor, 3rd - Mike Arbanas
August 16, 2003 - Sanction # 705-03 - South Dakota State River Boat Festival Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  56
Total Entries:  84
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Duane Sanow, 2nd - Jason Skovly, 3rd - Travis Schroeder
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Bill Janssen, 2nd - Johnnie Meyering, 3rd - Russ Miller
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Dusty Johnson, 2nd - Justin Wallner, 3rd - Craig Lambert
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mike McCabe, 2nd - Randi Erickson, 3rd - Ryan Tiefenthaler
Menís Right Hand 70kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Jeremy Engles, 3rd - Duane Sanow
Men's Right Hand 86kg:  1st - Matt Whipple, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jeff Huisman
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Scott Lohmann
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - Russ Dugger
Menís Left Hand 70kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Jason Skovly, 3rd - Tom Cimburek
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bill Janssen, 2nd - Matt Whipple, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Lonnie Fischer
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Ross Dugger
Womenís Novice Right Hand Open:  1st - Samantha Wade, 2nd - Kristen Sporleder
Womenís Right Hand 60kg:  1st - Tracy Myears, 2nd - Brandy Nagl
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Gerine Uhrich, 2nd - Joette Peterson, 3rd - Lori Schaefer
Womenís Left Hand Open:  1st - Joette Peterson, 2nd - Samantha Wade, 3rd - Kristen Sporleder

August 23, 2003 - Sanction # 719-03 - Illinois State Armwrestling Championships - Prospect Heights, IL
Tournament Director:  Greg Wilson
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Peter Kapp, 2nd - Travis Barnes, 3rd - Jeremy Owens
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Tony Kitowski, 2nd - Roman Yanushiev, 3rd - Jeremy Hurst
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Robert Pliska, 2nd - Jesse Weichart, 3rd - Roman Yanushev
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Arturas Lukaviskij, 2nd - Jeff Huber, 3rd - Randy Pliska
Men's Right Hand 70kg:  1st - Totraz Tamaev, 2nd - Jack Sanders, 3rd - Tom Wilson
Men's Right Hand 78kg:  1st - Tony Kitowski, 2nd - Ronnie Ruzik, 3rd - Jeremy Hurst
Men's Right Hand 95kg:  1st - Steve Rau, 2nd - Sigitas Paliskis, 3rd - Scott Goloven
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Jeff Bradley, 2nd - Craig Wirth, 3rd - Lee Bonnett
Men's Left Hand 78kg:  1st - Tom Wilson, 2nd - Totraz Tamaev, 3rd - Ronnie Ruzik
Men's Left Hand 95kg:  1st - Tony Villa, 2nd - Robert Pliska, 3rd - Jesse Weichark
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Craig Wirth, 2nd - Lee Bonnett, 3rd - Jeff Bradley
Women's Right Hand Open:  1st - Jidrone Trimakas, 2nd - Areli Yanushev, 3rd - Brittany (Rocky Vanders)

August 23, 2003 - Sanction # 700-03 - Show of Strength Armwrestling Qualifier - Denver, CO
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lyle Foster
Men's Right Hand 78kg:  1st - Emlyn Williams, 2nd - Lenny Lockert, 3rd - Nick Smiley
Men's Right Hand 95kg:  1st - Dean Sain, 2nd - Kevin Harris
Men's Right Hand 95+kg:  1st Matt Girdner, 2nd - Brad Balderston, 3rd - Robert Ross
Women's Right Hand Open:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Elaine Blik, 3rd - Margie Worden

August 23, 2003 - Sanction # 749-03 - Alabama Open - Tuscaloosa, AL
Tournament Director:  Terry Burgin & Brian Jarrell
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Charles Farner
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Eric Lockhart, 3rd - Charles Farner
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jay Halloway, 3rd - Randy Jarrell
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Terry Burgin
Men's Right Hand 105kg:  1st - Steve Merritt, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Andy Mellown
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Ryan Hodgins
Men's Left Hand 70kg:  1st - Phillip Lindley, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Charles Farner
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Jay Hollaway, 3rd - Brian Jarrell
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Rodger Felkel, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Jason Grey
Women's Right Hand Open:  1st - Delia Merritt, 2nd - Becky Jarrell, 3rd - Cathy Jenkins

September 6, 2003 - Sanction # 748-03 - Big Arm Classic Armwrestling Tournament - Ranson, WV
Tournament Director:  Travis Bagent
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Joseph Reeley, 2nd - Daryl Barrow
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Casey Krankel, 2nd - Michael Jenkins, 3rd - Craig Shotwell
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Danny Stocks, 2nd - Trevor Holmes, 3rd - Casey Krankel
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bryan Thomas, 2nd - Jerry Avants, 3rd - Leslie Whims
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bill Sinks, 2nd - Alper Cosar, 3rd - Craig Tullier
Men's Right Hand 105kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Rob Bigwood
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Michael Selearis, 3rd - Bob Sutton
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jerry Avants, 2nd - Leslie Whims, 3rd - Shad Jenkins
Men's Left Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Craig Tullier, 3rd - Bill Sinks
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Bob Sutton, 3rd - Travis Bagent
Men's Masters 86kg:  1st - Junior Andrews
Women's Right Hand 67kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Kristen Krankel
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Karen Curavoo, 2nd - Sissie Long

September 6, 2003 - Sanction # 743-03 - RK's Armwrestling Championships IV - Malmo, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  32
Total Entries:  87
Boys & Girls 4 yrs & under:  1st - Brianna Dimmitt, 2nd - Melody Starr Davis, 3rd - Austin Hanel, 4th - Teagan Brown
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Brittany Vech, 2nd - Jared West, 3rd - Brianna Dimmitt
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Tanner Ovre, 2nd - Danny Winkler, 3rd - Ryan Pokorny, 4th - Cameron Golter, 5th - Trevor Graham,
                      6th - Clair Herrera, 7th - Andrew Vech, 8th - Steve Griffis
Boys 10 - 12 yrs:  1st - John Wonka, 2nd - Austin Ovre, 3rd - Matthew Paul, 4th - Max Wonka, 5th - Zacchary Golter,
                      6th - Nick Green, 7th - Mitch Swanson
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Cody Ovre, 2nd - John Wonka, 3rd - Daniel Arehart, 4th - Tyler Pelster
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tim Pokorny, 2nd - David Heiser
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Kirstie Griffis, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Tori Lacy
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Sadie Van Norman, 2nd - Allie Wonka
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Trisha Nice, 2nd - Misty Fritz
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andrea Paul, 2nd - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - David Heiser
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Bill Wehner, 2nd - Matt Soukup, 3rd - Tim Pokorny
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Heath Hallberg, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Matt Trobough
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Sean Gies, 2nd - B.B. Dees, 3rd - Doug Ovre
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Bob Griffis, 3rd - Doug Ovre
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Russ Dugger, 2nd - Bob Griffis, 3rd - B.B. Dees
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jeremy Hasenkamp, 2nd - Tim Pokorny
Men's Left Hand 105kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Cliff Hall
Men's Masters Right Hand Open:  1st - Russ Dugger, 2nd - Glen Winkler, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 60kg:  1st - Lisa Hall, 2nd - Tracy Myears
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Nancy Leland, 2nd - Lori Schaefer, 3rd - Andrea Paul
Womenís Left Hand Open:  1st - Nancy Leland, 2nd - Heather Lathrop, 3rd - Andrea Paul

September 13, 2003 - Sanction # 753-03 - Northwest Florida Armwrestling Championships - Destin, FL
Tournament Director:  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Richie Ellis, 2nd - Rick Deckert, 3rd - Brady Williamson
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenor, 2nd - Charles Wormak, 3rd - Richie Ellis
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ryan Cook, 2nd - Daniel McCormick, 3rd - William Brock
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Robbie Ellis, 2nd - Josh Ward, 3rd - Chris Shorey
Men's Right Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Tony Burnham
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tim Bertetto
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 86kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Jason Burton
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Wilton Brock
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Steve Dedge, 3rd - Steve Merritt
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Steve Dedge, 2nd - Carey Nick, 3rd - David Craver
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Rick Deckert
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Tim Bertetto
Men's Left Hand 78kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Christ Russakis
Men's Left Hand 86kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Shane Alger, 3rd - Robert Russakis
Men's Left Hand 95kg:  1st - Wilton Brock, 2nd - Terry Burgin, 3rd - James Battles
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Rodger Felkel, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 105+kg:  1st - David Craver, 2nd - Rodger Felkel, 3rd - Tracy Norman
Women's Right Hand 60kg:  1st - Sarah Allen, 2nd - Tina Noe, 3rd - Ashley Noe
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Renee Been, 2nd - Nicole Cisco, 3rd - Cynthia McCary

September 20, 2003 - Sanction # 761-03 - Heartland Strongman Challenge 2 - Council Bluffs, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Men's Right Hand Open:  1st - Nick Zinna, 2nd - Sonny Larson, 3rd - Bobby Griffis, 4th - Cliff Hall,
                                     5th - Jimmy Dimmitt, 6th - Scott Lohmann, 7th - B.B. Dees, 8th - Russ Dugger
Women's Right Hand Open:  1st - Theresa Giese, 2nd - Nancy Leland, 3rd - Val Hall

September 27, 2003 - Sanction # 689-02 - 2003 Colorado State Armwrestling Championships - Lakewood, CO
Tournament Directors:  Jeff Ames & Rick Cisneros
Total Entries:  134
Boys & Girls Age 4 & under:  1st - Robert Penrose, 2nd - Skylar Horvath, 3rd - Justin Rapp, 4th - Austin Hanel
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Joe Jorgenson, 2nd - Jacob Fanger, 3rd - Brandon Rapp, 4th - Jonathan Penrose
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Jacob Saunders, 2nd - Brady Balderston, 3rd - Mitch Williams, 4th - Derek McConigal
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Ian McKenzie, 2nd - Tyler Evans, 3rd - Josh Fanger, 4th - Jessie Balderston
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Jose Jimmez
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Andrew Harkless, 2nd - Jose Jimmez
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Jessica Jorgenson, 2nd - Shelby Hascall, 3rd - Tyler Simpson, 4th - Haley Williams
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Jessie Worden, 2nd - Olivia Fanger, 3rd - Kaylon Russell
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Jenny Kesler
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andrea Paul, 2nd - Jenny Kesler, 3rd - Azuerae Alexander
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Corey Miller, 2nd - Chris Rapp, 3rd - Lenny Lockert, 4th - Rick Shovald
Men's Novice Right Hand 80kg:  1st - David Evans, 2nd - Ryan Miller, 3rd - Matt Reitzer, 4th - Nick Smiley
Men's Novice Right Hand 90kg:  1st - Mike Kelly, 2nd - Chris Donato, 3rd - Chris Rapp, 4th - Rob Collins
Men's Novice Right Hand 100kg:  1st - Dave Franklin, 2nd - Stephen Holmes
Men's Trophy Right Hand 60kg:  1st - Chad Sands
Men's Trophy Right Hand 70kg:  1st - Scott Huston, 2nd - Zack Kegby, 3rd - Rick Kelly, 4th - Lenny Lockert
Men's Trophy Right Hand 80kg:  1st - Keith Powers, 2nd - Kevin Fanger, 3rd - David Evans, 4th - Ryan Miller
Men's Trophy Right Hand 90kg:  1st - Larry Ermini, 2nd - Gaylon Russell, 3rd - Troy Easton, 4th - Anthony Spallinger
Men's Trophy Right Hand 110kg:  1st - Trulane Vannatta
Men's Trophy Right Hand 110+kg:  1st - John Kondratow, 2nd - Trulane Vannatta, 3rd - Bret Freeman
Men's Trophy Left Hand 80kg:  1st - Keith Powers, 2nd - Kevin Fanger, 3rd - Chris Rapp
Men's Trophy Left Hand 90kg:  1st - Ken Penrose, 2nd - Mike Kelly, 3rd - Rob Collins
Men's Trophy Left Hand 90+kg:  1st - Dave Franklin, 2nd - Jeff Ames
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott Huston, 2nd - Eddy Burgos, 3rd - Chad Sands
Men's Right Hand 78kg:  1st - Chris Chandler, 2nd - Keith Powers, 3rd - Jose Estrada, 4th - Robert Guernsey
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chris Chandler, 2nd - Emlyn Williams, 3rd - Dean Sain, 4th - Jeff Ames
Men's Right Hand 95kg:  1st - Eric Wolfe, 2nd - Emlyn Williams, 3rd - Dean Sain, 4th - Larry Ermini
Men's Right Hand 105kg:  1st - Brad Balderston, 2nd - Brent Rogge, 3rd - Jeff Ames, 4th - Robert Horvath
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Matt Girdner, 2nd - Brad Balderston, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 78kg:  1st - Chris Chandler, 2nd - Keith Powers, 3rd - Eddy Bugos
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rich Simpson, 2nd - Chris Chandler, 3rd - Brent Rogge, 4th - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Matt Girdner, 2nd - Fred McKenzie, 3rd - Dwayne Hanel
Women's Trophy Left Hand 65kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Candy Horvath
Women's Trophy Left Hand 65+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Andrea Paul
Women's Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Kelli Holmes, 3rd - Candy Horvath
Women's Right Hand 67kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Andrea Paul, 3rd - Rhonda Hanel
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Margie Worden, 3rd - Christine Russell
Men's Right & Left Overall:  1st - Matt Girdner
Women's Right Overall:  Mary McConnaughey

October 4, 2003 - Sanction # 755-03 - Ohio State Sit Down Armwrestling Championships - Beaver, OH
Tournament Director:  Jerome Moore
Total Adult Entries:  32
Youth Entries:  18
Youth 4 - 6 yrs:  1st - Brent Moore, 2nd - Quentin Alley
Youth 7 - 10 yrs:  1st - Sam Bowles, 2nd - Matt Alley, 3rd - Morgan Cisco
Youth 13 - 14 yrs:  1st - Eric Bundy, 2nd - Jessie Bowles, 3rd - Andy Pearl
Youth 15 - 17 yrs:  1st - Nathan Francis, 2nd - Matt Mosley, 3rd - Matt Khan
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jerome Moore, 2nd - Michael Moore, 3rd - Barry Hurst
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jason Burton, 2nd - Jimmy Helm
Men's Right Hand 95kg:  1st - Oliver Metcalf, 2nd - Jason Burton, 3rd - Eddie Shreck
Men's Right Hand 105kg:  1st - Jhon Wagner, 2nd - Frank Bean, 3rd - Jed Tomlin
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Doug Casto, 2nd - Robert Wimbly, 3rd - Frank Bean
Men's Left Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - Jerome Moore, 3rd - Michael Moore
Men's Left Hand 105kg:  1st - Oliver Metcalf, 2nd - Frank Bean
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Robert Wimbly, 2nd - Frank Bean
Women's Right Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Christina Casto, 3rd - Lori Metcalf

October 4, 2003 - Sanction # 747-03 - 2nd Annual Maryland State Championships - Hanover, MD
Tournament Director:  Cuff Cuffley
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Andrew Thomas, 2nd - Tim Modlin
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Russ Carter, 2nd - C.J. Floyd, 3rd - Chad Eckert
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Mike Riotte, 2nd - B. Newton, 3rd - Dale Moran
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - C.J. Floyd, 2nd - Ed Riotte, 3rd - Shawn Byrum
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Shawn Turner, 2nd - Steve Carbone, 3rd - B. Newton
Men's Right Hand 70kg:  1st - Leslie Whims, 2nd - Milt Christmas, 3rd - Keith Michel
Men's Right Hand 78kg:  1st - Junior Andrews, 2nd - Marc Orapallo, 3rd - Leoni Wertheim
Men's Right Hand 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - John Meyer, 3rd - Mark Thomas
Men's Right Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - George Stanton, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rob Bigwood, 2nd - Cuff Cuffley, 3rd - Steve Carbone
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - Rob Bigwood, 3rd - Michael Selearis
Men's Left Hand 78kg:  1st - Marc Orapallo, 2nd - Leslie Whims, 3rd - Milt Christmas
Men's Left Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - John Meyer, 3rd - Dave Mount
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Luke Eldridge, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Cuff Cuffley
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jaiye Maris, 2nd - Arlene Pfeiffer, 3rd - Christina Byrum
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Jaiye Maris, 2nd - Arlene Pfeiffer, 3rd - Shannon Cuffley
Men's Right Hand Overall 86kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Marc Orapallo, 3rd - John Meyer
Men's Right Hand Overall 86+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - George Stanton, 3rd - Rob Bigwood
Maryland Armwrestler of the Year:  Leslie Whims & George Stanton (tie)



October 11, 2003 - Sanction # 701-03 - Show of Strength Armwrestling Qualifier - Orlando, FL
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Tim Bertetto, 3rd - Brandon Russakis
Men's Right Hand 78kg:  1st - Olin Lucas, 2nd - Matt Harris, 3rd - R.J. Molinere, 4th - Alex Jigalko
Men's Right Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - James Battles, 3rd - Greg Gavin, 4th - Dino Christoforakis
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Bobby Hopkins, 2nd - Mike Davis, 3rd - Bobby Hopkins, Jr., 4th - Shandel Decker
Women's Right Hand Open:  1st - Justina Hopkins, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Jessica Hopkins, 4th - Alida McManis

October 18, 2003 - Sanction # 766-03 - J.R. Phinickey's Armwrestling Tournament - Marysville, WA

Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  50
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Juan Robles, 2nd - Joel Anderson, 3rd - Nick Nelson
Men's Novice Right 95kg:  1st - Miles Heck, 2nd - Howard Lyon, 3rd - William Clark
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Rob McGinnis, 2nd - Michael VanderElst, 3rd - Paul Grege
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Steven Hoidal, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Billy Adams
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Ron Acena, 2nd - Nick Nelson

Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Tim Caldwell, 2nd - Mic Caldwell, 3rd - John Helgeson
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Michael VanderElst, 2nd - Wade Walthew
Men's Right Hand 78kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Juan Robles, 3rd - Lance Whitehill

Men's Right Hand 95kg:  1st - Anthony DellAntonia, 2nd - Wayne Fredrickson, 3rd - Lance Whitehill
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Wade Walthew
Men's Left Hand 78kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Ron Acena

Men's Left Hand 95kg:  1st - Wayne Fredrickson, 2nd - Lance Whitehill, 3rd - Dan Spencer
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Andy Medak, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Wade Walthew


October 18, 2003 - Sanction # 757-03 - Main Menu Armwrestling Challenge - Floyds Knobs, IN
Tournament Director:  Mike West
Total Competitors:  34
Total Entries:  49
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Michael Cooper, 3rd - Carlos Martinez
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mark Brockman, 2nd - Brad Lawton, 3rd - Bert Kremer
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Allen West, 2nd - Greg White, 3rd - Danny Weisenberger
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Pat Duvall, 2nd - Derek Denney, 3rd - Chris Troxell
Men's Right Hand 70kg:  1st - Marvin Berry, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Dan Stroud

Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Greg Wilson
Men's Right Hand 95kg:  1st - Scott Mast, 2nd - Allen West, 3rd - Danny Weisenberger
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Paul Pumphrey, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Billy Kirk
Men's Left Hand 78kg:  1st - Greg Wilson, 2nd - Marvin Berry, 3rd - Ray Jenkins

Men's Left Hand 95kg:  1st - Rick Firsich, 2nd - Ed Stapleton, 3rd - Mike West
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Craig Pumphrey, 2nd - Derek Denney, 3rd - Billy Kirk
Women's Right Hand Open:  1st - Jan West, 2nd - Tiffany West, 3rd - Holly Brewer



October 25, 2003 - Sanction # 760-03 - Straight Shooters Armwrestling Championships - Omaha, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  33
Total Entries:  54
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Sean Neppl, 2nd - en Darling, 3rd - Robert Osborne
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Eric Cohrs, 2nd - Kevin Jones, 3rd - Justin Hefling
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Heath Hallberg, 2nd - Rich Gegzna, 3rd - Charlie Volcek
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Heath hallberg, 2nd - Howard Lacy, 3rd - Sean Gies
Menís Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Jack Nisi

Men's Right Hand 86kg:  1st - Jack Nisi, 2nd - Eric Cohrs, 3rd - Justin Hefling
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Vlastimil Gregr
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Jim Dimmitt
Menís Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Mike Neppl

Men's Left Hand 86kg:  1st - Justin Hefling
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Heath Hallberg
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwyane Hanel, 3rd - Tim Steinspring
Women's Right Hand 60kg:  1st - Chasity Griffis, 2nd - Jessie Jones

Women's Right Hand 60+kg:  1st - Lori Schaefer, 2nd - Andrea Paul
Women's Left Hand Open:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Andrea Paul



November 7 - 9, 2003 - Sanction # 702-03 - Show of Strength Armwrestling Championships - Atlanta, GA
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Right Hand 63kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Flori Dutra, 3rd - Marvin Berry, 4th - Jerome Moore
Men's Right Hand 78kg:  1st - Craig Tullier, 2nd - Chad Silvers, 3rd - George Iszakouits, 4th - Matt Harris
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ron Bath, 2nd - Marcio Barboza, 3rd - Jim Bryan, 4th - Bill Sinks
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Travis Bagent, 2nd - David Randall, 3rd - Matt Girdner, 4th - Mike Davis
Women's Right Hand 67kg:  1st - Elaine Blik, 2nd - Selena Belisle, 3rd - Karen Curavoo, 4th - Tonya Wood

Women's Right Hand 67+kg:  1st - Dalia Medziausyte, 2nd - Nicole Cisco, 3rd - Renee Been, 4th - Mary McConnaughey

November 8, 2003 - Sanction # 767-03 - Washington State Armwrestling Championships - Federal Way, WA

Tournament Directors:  Jacob & Deanna Abbott
Total Entries:  112
Kids 5 - 7 yrs:  1st - Payton Whitehill, 2nd - Austin Williams, 3rd - Jacob Fink
Kids 8 - 10 yrs:  1st - Bradley Reandeau, 2nd - Cheyenne Berry, 3rd - Larrisa Williams
Kids 11 - 12 yrs:  1st - Michael Young, 2nd - Tiffany Andrews, 3rd - Ashley Nicklin
Teen Guys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Michael Donahue, 2nd - Zack Grinnell, 3rd - Tyler Nicklin

Teen Guys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Ben Harrison, 2nd - Dakota Ingram, 3rd - Michael Donahue
Teen Guys Left Hand 13 - 15 yrs:  1st - Michael Donahue, 2nd - Zack Grinnell, 3rd - Daniel McSweyn

Teen Guys Left Hand 16 - 18 yrs:  1st - Dakota Ingram, 2nd - Ben Harrison, 3rd - Michael Donahue
Teen Girls Open:  1st - Tiffany Andrews, 2nd - Ashley Nicklin
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Jeremy Pauley, 2nd - Justin Phillips, 3rd - Nick Nelson

Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Darren Parrish, 2nd - Dan Caldwell, 3rd - David Russell
Men's Novice Right Hand 95kg;  1st - Jon Donahue, 2nd - Erik Ulmer, 3rd - Paul Foster
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Gil Russell, 2nd - Jeremy Heath, 3rd - Randy Laukala
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Ron Acena, 2nd - Nick Nelson

Men's Novice Left Hand 86kg;  1st - Darren Parrish, 2nd - Dan Caldwell, 3rd - Jody Cranston
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - John Donahue, 2nd - Erik Ulmer, 3rd - Andy Montgomery
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Ron Livingston, 2nd - Larry Garrison, 3rd - Randy Laukala
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Jerry Gray, 3rd - Aaron Perez

Men's Right Hand 78kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Jeremy Pauley
Men's Right Hand 86kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Anthony Dell Antonia, 3rd - Kenny Brisby
Men's Right Hand 95kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Tim Storey, 3rd - Michael Jellison
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Sol Ingram

Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Jerry Gray, 3rd - Ron Acena
Men's Left Hand 78kg:  1st - Marlon Hicks, 2nd - Jeremy Pauley
Men's Left Hand 86kg:  1st - Aaron Berry, 2nd - Marlon Hicks, 3rd - Jarod Cash
Men's Left Hand 95kg:  1st - George Weaver, 2nd - Tim Storey, 3rd - Miles Heck
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Andy Medak, 3rd - Jeremy Heath

November 22, 2003 - Sanction # 771-03 - 2nd Annual Florida Pro/Am Armwrestling Championships - Destin, FL
Tournament Director:  Chris Coletti
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brady Williamson, 2nd - Jackson Yip Hoi, 3rd - Rick Deckert
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Ryan Thames, 2nd - Colby Anderson, 3rd - Tim Anderson
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Daniel McCormick, 2nd - Colby Anderson, 3rd - Ryan Thames
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Ryan Thames, 2nd - Robbie Ellis, 3rd - Yohn Braxton
Men's Right Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Brady Williamson, 3rd - Rick Deckert
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Pete Royal
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kyle Lenoir, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Jason Rivas
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Shane Alger, 3rd - Robert Russakis
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Keith Crocker
Men's Right Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Keith Crocker
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Steve Merritt, 3rd - Yohn Braxton
Men's Left Hand 63kg:  1st - Chris Coletti, 2nd - Brady Williamson, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Chris Coletti, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Christ Russakis, 3rd - Ryan Thames
Men's Left Hand 86kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Robert Russakis
Men's Left Hand 95kg:  1st - Shane Alger, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Shane Alger, 3rd - Steve Merritt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Shane Alger, 3rd - Wilton Brock
Women's Right Hand 60kg:  1st - Sarah Allen, 2nd - Beth Nelson, 3rd - Natasha Rivas
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Delia Merritt, 2nd - Cynthia McCurdy, 2nd - Holly Russo

November 22, 2003 - Sanction # 762-03 - Nebraska State Armwrestling Championshps - Blair, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Boys & Girls 4yrs & Under:  1st - Tanner Fleming, 2nd - Tyler Paul, 3rd - Devon O'Neil, 4th - Brianna Dimmitt
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - D.J. Bugaj, 2nd - Tyler Paul
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Tanner Ovre, 2nd - Rudd Pickett, 3rd - Steve Griffis, 4th - Jordan Wellman
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Austin Ovre, 2nd - Ethan Fritsche, 3rd - Adam Hodson, 4th - Tanner Ovre
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Thomas Dixon, 2nd - Zach Fritsche, 3rd - Cody Ovre, 4th - Jeremy Brown
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Chris Steffen, 2nd - Jake Delaney, 3rd - Luke Sutherland, 4th - Josh Konwinski
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Kristie Griffis, 2nd - Jacquelyn Paul, 3rd - Shelby Hascall, 4th - Sarah Paul
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Amber Kult, 2nd - Jessie Cziria, 3rd - Valyn Reinig, 4th - Elena Hardy
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Sabrina Janing, 2nd - Dustie Fritsche, 3rd - Crystal Shrapshire, 4th - Misty Fritz, 5th - Lacie Poindexter
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Andi Paul, 2nd - Sabrina Janing
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Shannon Vergil, 2nd - Rick Kelly
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Rodney Bromm, 2nd - Chad Gnader, 3rd - Nick Hampton
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Howard Lacy, 2nd - Mike Kelly, 3rd - Ben Ruggles
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Doug Ovre, 2nd - Brandon Olson, 3rd - Howard Lacy
Men's Right Hand 70kg:  1st - David Bauer, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Eddie Hines
Men's Right Hand 86kg:  1st - Marty O'Neil, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Brian Stevenson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Don Fritsche, 3rd - Scott Lohmann
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - David Bauer, 2nd - Shannon Vergil, 3rd - Eddie Hines
Men's Left Hand 86kg:  1st - Bruce Pickett, 2nd - Marty O'Neil, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Don Fritsche, 3rd - Rich Simpson
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Russ Dugger, 3rd - Cliff Hall
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Andi Paul, 2nd - Tracy Myears, 3rd - Christine Russell
Women's Right Hand 60kg:  1st - Margie Worden, 2nd - Tracy Myears, 3rd - Langina Bugaj
Women's Right Hand 60+kg:  1st - Lori Schaefer, 2nd - Andi Paul, 3rd - Rhonda Hanel
Women's Left Hand Open:  1st - Jessie Cziria, 2nd - Margie Worden, 3rd - Andi Paul

December 6, 2003 - Sanction # 765-03 - Florida State Open Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Director:  Gregory Helm
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Brice Meaux, 2nd - Christ Russakis, 3rd - Robert Buckley
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Larry Anderson, 2nd - Dallas Wright, 3rd - Amos Hopkins
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Brian Goolsby, 2nd - David Craver, 3rd - Todd Coe
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Robert Buckley
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Tom Faas
Men's Right Hand 86kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Mark Taggart, 3rd - Shane Alger
Men's Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Dallas Wright, 3rd - Jason Ryan
Men's Right Hand 105kg:  1st - Casey Szparaga, 2nd - Rodger Felkel, 3rd - P.J. Rizzo
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Dana Gaines, 2nd - Cleve Dean, 3rd - Mike Davis
Men's Left Hand 70kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Chris Coletti
Men's Left Hand 78kg:  1st - Scot Hohrath, 2nd - Tom Faas, 3rd - Pat Connelly
Men's Left Hand 86kg:  1st - Alex Jigalko, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - Shane Alger
Men's Left Hand 95kg:  1st - Dallas Wright, 2nd - Larry Anderson, 3rd - Ryan Thames
Men's Left Hand 105kg:  1st - Todd Hutchings, 2nd - Rodger Felkel, 3rd - P.J. Rizzo
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Bobby Hopkins, Jr., 3rd - Dana Gaines
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessica Hopkins, 2nd - Alida McManis, 3rd - Sarah Allen
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Dana Spradley, 3rd - Allison Goodall
Overall Right Hand:  Kevin Hicklin
Overall Left Hand:  Todd Hutchings
Fred Piazza Sportsmanship Award:  Todd Hutchings
Florida Armwrestler of the Year:  Chris Coletti
1st Place Team:  Pole Barn Benders

December 13, 2003 - Sanction # 756-03 - Breakers Arm Challenge - Knoxville, TN
Tournament Director:  Ray Jenkins
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Chris Watkins
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Charles Farner
Men's Right Hand 78kg:  1st - Kevin Hicklin, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Lee Cullpepper
Men's Right Hand 95kg:  1st - Matt Harris, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Rex Forbes
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - John Shaw
Men's Left Hand 63kg:  1st - Rick Laton, 2nd - Chris Watkins
Men's Left Hand 70kg:  1st - Charles Farner, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Rick Laton

Men's Left Hand 78kg:  1st - Matt Harris, 2nd - Phillip Lindley, 3rd - Brandon Reed
Men's Left Hand 95kg:  1st - Chad Lowder, 2nd - Johnny Parker, 3rd - Tommy Saunders
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Harold Owens, 2nd - Michael Griffin, 3rd - Glenn Brooks
Women's Right Hand Open:  1st - Nicole Cisco, 2nd - Cora Faulkner, 3rd - Cathi Jenkins



Click here to go to 2004 Event Results

Click here to go to 2002 Event Results

Click here to go to 2001 Event Results

Click here to go to 2000 Event Results

Click here to go to 1999 Event Results

Click here to go to 1998 Event Results

your contest results

Copyright © 2003 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.

Back to Main Page