American Armsport Association

 

 

2008 Event Results


Or Updated As of 12/11/08

 
January 19, 2008 - Sanction # 960-07 - Southern Illinois State Armwrestling Championships - Nashville, IL
Tournament Director:  Blaine Middleton
Entries:  78
Men's Right Hand 70kg:  1st - Scott White, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Bruce Guinzy
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shawn Dempsy, 2nd - Robertas Prozivalskis, 3rd - Marvin Berry
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Sterling Miles, 3rd - Riimvydas Bilevicius
Men's Right Hand 105kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Scott Fleming, 3rd - Craig Wirth
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Matt Lively, 3rd - Josh Moore
Men's Left Hand 70kg:  1st - Luke Stanley, 2nd - Bruce Guinzy, 3rd - Shawn Buss
Men's Left Hand 78kg:  1st - Robertas Prozivalskis, 2nd - Mike Moeller, 3rd - Marvin Berry
Men's Left Hand 95kg:  1st - Rimvydas Bilevicius, 2nd - Mike Snelling, 3rd - Sterling Miles
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Scott Fleming, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Craig Wirth
Men's Right Hand Overall:  Scott White
Men's Left Hand Overall:  Scott Fleming

February 2, 2008 - Sanction # 962-07 - Ohio State Stand-Up Armwrestling Championship - Portsmouth, OH
Tournament Director:  Sam Cooper
Entries:  157
Men's Novice Right Hand 63kg:  1st - Ben Hauke, 2nd - John Cummins
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Bobby Irvin, 2nd - Bruce Guenzy, 3rd - Samuel Bowling
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Adam Dodson, 2nd - Robert Moore, 3rd - Jack Stroessner
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Gene Persinger, 2nd - Jason Moore, 3rd - Kenny Tongate
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Nick Walkuski, 2nd - Gary Hesseling
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Mike Purvis, 2nd - Jeremy Wiswell, 3rd - Anthony Bursa
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Mark Cooper, 2nd - Daniel Halloran, 3rd - Chris Davidson
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Mike Moore, 3rd - Terry Spine
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Michael Cooper, 3rd - Lee Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jimmy Helm, 2nd - Eric Baldino, 3rd - Mike Knapp
Men's Right Hand 86kg:  1st - Steve Rau, 2nd - Scott Ballinger, 3rd - James Poole
Men's Right Hand 95kg:  1st - Todd Jackson, 2nd - Adam Martin, 3rd - Jeremy Boyd
Men's Right Hand 105kg:  1st - Rod Mobely, 2nd - Andrew Casto, 3rd - Mike Bowling
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Blaine Middleton, 2nd - Kenny Flynn, 3rd - Doug Casto
Men's Left Hand 63kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Terry Spine, 3rd - Lee Sulzner
Men's Left Hand 70kg:  1st - Gene Dunn, 2nd - James Runyan, 3rd - Bill Brown
Men's Left Hand 78kg:  1st - Eric Baldino, 2nd - Ronnie Ruzic, 3rd - Rusty Thiel
Men's Left Hand 86kg:  1st - Steve Rau, 2nd - Scott Ballinger, 3rd - Ben White
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ryan Barnett, 2nd - Derrick Triplett, 3rd - Pat Berry
Men's Left Hand 105kg:  1st - Rex Davidson, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Robert Wimbley
Men's Left Hand 105+kg:  1st -  Billy Kirk, 2nd - John Gates, 3rd - Blaine Middleton
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Gene Dunn
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Jimmy Helm
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Mike Strong, 3rd - Nick Davis
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Doug Casto, 2nd - Mike Bowling, 3rd - Kenny Flynn
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Christina Casto, 2nd - Nicole Halloran, 3rd - Sherry Watson
Men's Overall:  Andrew Casto

February 23, 2008 - Sanction # 959-07 - 2008 NC State "Get A Grip" - Albemarle, NC
Tournament Director:  Rick Laton
Boys Right Hand 38kg:  1st - Trevor Aman, 2nd - Ryan Laton, 3rd - Tate Plyler
Boys Right Hand 40kg:  1st - Hank Vanhoy, 2nd - Thomas Story, 3rd - Jordan Howard
Boys Right Hand 46kg:  1st - B.J. Whitfield, 2nd - Jamie Fraley, 3rd - Ross Plyler
Boys Right Hand 64kg:  1st - Jason Fraley, 2nd - Michael Cook, 3rd - Grant Plyler
Boys Right Hand 64+kg:  1st - Dustin Poe, 2nd - Justin Griffin, 3rd - Trey Owens
Boys Left Hand 40kg:  1st - Trevor Aman, 2nd - Ryan Laton, 3rd - Tate Plyler
Boys Left Hand 46kg:  1st - Jamie Fraley, 2nd - B.J. Whitfield, 3rd - Ross Plyler
Boys Left Hand 64kg:  1st - Michael Cook, 2nd - Jason Fraley, 3rd - Laray Jenkins
Boys Left Hand 64+kg:  1st - Dustin Poe, 2nd - Justin Griffin, 3rd - Daniel Galloway
Girls Right Hand 40kg:  1st - Bryce Dowdy, 2nd - Bailey Williams, 3rd - Timone Jefferies
Girls Right Hand 48kg:  1st - Samantha Payne, 2nd - Lindsey Cook, 3rd - Brandee Weatherly
Girls Right Hand 48+kg:  1st - Kasey Cook, 2nd - Gabrielle Goldenbogan, 3rd - Sarah Carver
Girls Left Hand Open:  1st - Sarah Carver, 2nd - Gabrielle Goldenbogan, 3rd - Bailey Williams
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Ryan Tucker, 2nd - Dustin Poe, 3rd - Jeremy Fraley
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Neil Powell, 2nd - Steven Everhart
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Dustin Cook, 2nd - Harold Frawley, 3rd - Scott George
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Todd Broome, 2nd - Michael Leone, 3rd - Ryan Linthicum
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Giles Russell, 2nd - Rodney Duncan, 3rd - Michael Leone
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Tim McPherson, 2nd - Keith Dowdy, 3rd - Jarrett Lowder
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Ryan Tucker, 2nd - Donald Nanney
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Neil Powell
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Erick Szczap, 2nd - Johnny Edwards, 3rd - Jeremy Kessler
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Dustin Williams, 2nd - Michael Leone, 3rd - Ryan Linthicum
Men's Novice Left Hand 105kg:  1st - Barry Chapman
Men's Novice Left Hand 105+kg:  1st - David Morton, 2nd - Keith Dowdy, 3rd - Jarrett Lowder
Men's Right Hand 70kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Mark Harrison, 3rd - Rick Laton
Men's Right Hand 78kg:  1st - Rusty Brown, 2nd - Ron Ruzic, 3rd - Anthony Snook
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Mike West, 3rd - Chad Lowder
Men's Right Hand 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Chris Heath, 3rd - Ray Berry
Men's Right Hand 105kg:  1st - Giles Russell
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Luke Eldridge, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Mike Griffin
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jeremy Fraley, 2nd - Ray Jenkins, 3rd - Rick Laton
Men's Left Hand 78kg:  1st - Danial Worley, 2nd - Rusty Brown, 3rd - Anthony Snook
Men's Left Hand 86kg:  1st - Mark Taggart, 2nd - Dustin Cook, 3rd - Chad Lowder
Men's Left Hand 95kg:  1st - Alper Cosar, 2nd - Darnell Burris, 3rd - Chris Heath
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Luke Eldridge, 2nd - Shawn Turner, 3rd - Mike Griffin
Men's Masters 78kg:  1st - Ray Jenkins, 2nd - Bob Giannelli, 3rd - Lynn Galloway
Men's Masters 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Randy Stanaway, 3rd - Gary Kessler
Men's Masters 95+kg:  1st - Lewis Corbin, 2nd - Frank Bean
Women's Right Hand 67kg:  1st - Kim Payne, 2nd - Holly Johnson
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Jameka Jefferies, 2nd - Beth Westberry, 3rd - Casey Martin
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin

February 23, 2008 - Sanction # 961-07 - 2008 CT State Armwrestling Championships - Bristol, CT
Tournament Director:  Chris Gangi
Entries:  125
Kids age 4 - 6 yrs:  1st - Kacee Hirst, 2nd - Jaylin Couto
Kids age 7 - 9 yrs:  1st - Samantha Gangi, 2nd - Scott Barber, 3rd - Jolene Bourgoine
Kids age 10 - 12 yrs:  1st - Keleigh Kozuch, 2nd - Janisse Ramos, 3rd - Alexia Maxwell
Teens:  1st - Storm Chillino, 2nd - Zack Cowan, 3rd - Dan Lipski
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Storm Chillino, 2nd - Kris Myers, 3rd - Anthony Curatola
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Robert Baer, 2nd - Robert Hemphill, 3rd - Michael Hall
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Kevin Siska, 2nd - Eric Hemphill, 3rd - Jan Dietz
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Skip Hasbrook, 2nd - Adam Link, 3rd - Jason Dietz
Men's Right Hand 70kg:  1st - Matt Gundrum, 2nd - Joseph Justin, 3rd - Kris Myers
Men's Right Hand 78kg:  1st - Tony Patterson, 2nd - Ken McKinney, 3rd - Mike Osif
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Gundrum, 2nd - Ron Klemba, 3rd - George Sheldrick
Men's Right Hand 95kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Kevin Siska, 3rd - Charles Link
Men's Right Hand 105kg:  1st - Allen Stilkey, 2nd - Guy Lasorsa, 3rd - James Patterson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Tim Bresnan, 3rd - Eric Guevin
Men's Left Hand 70kg:  1st - Tim Sears, 2nd - Matt Gundrum, 3rd - Joseph Justin
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ken McKinney, 2nd - Tony Patterson, 3rd - Todd Van Blaricom
Men's Left Hand 86kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Robert Baer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Tony Niemo, 3rd - Scott Barber
Men's Left Hand 105kg:  1st - Allen Stilkey, 2nd - James Patterson, 3rd - Mark Kaminski
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Matt Leisge, 3rd - Alex Pilosev
Men's Masters 78kg:  1st - Tony Patterson, 2nd - Bob Columbe
Men's Masters 95kg:  1st - Ray Darling, 2nd - Mark Barrett
Men's Masters 95+kg:  1st - Greg Curatola, 2nd - Arthur Drewes, 3rd - Jean Daigle
Men's Overall Novice:  Jan Dietz
Men's Overall Right Hand:  Allen Stilkey
Men's Overall Left Hand:  Ron Klemba
Men's Overall Masters:  Tony Patterson

March 29, 2008 - Sanction # 941-07 - Southwest Georgia "Battle of the Giants VII" - Albany, GA
Tournament Director:  Todd Coe
Total Entries:  173
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Michael Warring, 2nd - Trey Murphy, 3rd - Paul Olliff
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Eric Gray, 2nd - Colby Anderson, 3rd - Max Moore
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Tim McPherson, 2nd - Lewis Glisson, 3rd - Daniel Michnel
Men's Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Lee Culpepper
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Danial Worley, 3rd - John Toups
Men's Right Hand 86kg:  1st - Tom Faas, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Matt Swann
Men's Right Hand 95kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Shane Alger
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Tim Davidson, 3rd - Tim McPherson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Chuck Westberry, 2nd - Todd King, 3rd - Joe Hunt
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - Tim Davidson, 2nd - Norm Devio, 3rd - George Spivey
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - Johnny Ordonne
Women's Right Hand 67kg:  1st - Stephanie Farabee, 2nd - Allison Goodall
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Terri Olliff, 3rd - Dana Spradley
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Michael Warring, 2nd - Eric Sanders, 3rd - Paul Olliff
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Max Moore, 2nd - Logan Austin, 3rd - Eric Gray
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - John Patrick, 2nd - Todd King, 3rd - Lew Glisson
Men's Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Norm Devio
Men's Left Hand 78kg:  1st - Danial Worley, 2nd - Noah Sanders, 3rd - Corey Ruiz
Men's Left Hand 86kg:  1st - Matt Swann, 2nd - Tom Faas, 3rd - Noah Sanders
Men's Left Hand 95kg:  1st - Karl Stanley, 2nd - Shane Alger, 3rd - Max Moore
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Shan Decker
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Chuck Westberry, 2nd - Joe Hunt, 3rd - Todd King
Women's Left Hand 67kg:  1st - Stephanie Farabee
Women's Left Hand 67+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Dana Spradley, 3rd - Stephanie Farabee
Men's Mega Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Lee Culpepper
Men's Mega Right Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - John Toups, 3rd - Danial Worley
Men's Mega Left Hand 70kg:  1st - Corey Ruiz, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Norm Devio
Men's Mega Left Hand 78kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Danial Worley, 3rd - Ray Hennerichs

April 5, 2008 - Sanction #963-08 - 2008 Midwest Armwrestling Challenge - New Albany, IN
Tournament Director:  Mike West
Total Entries:  78
Youth 68 lbs:  1st - Blake Firsich, 2nd - Shawna Barnett, 3rd - Hunter Underwood
Youth 86 lbs:  1st - Nick Firsich, 2nd - Kaden McCann, 3rd - Brandon Waltz
Youth 138 lbs:  1st - Jake Betts, 2nd - Connor Meier, 3rd - Eli Montgomery
Youth 199 lbs:  1st - D.J. Garrett, 2nd - Aaron West, 3rd - Nate Montgomery
Men's Right Hand 63kg:  1st - Brad Spins
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brad Spine, 2nd - Bruce Guinzey, 3rd - Blake Ringger
Men's Right Hand 78kg:  1st - Michael Cooper, 2nd - Drew Nelson, 3rd - Mike Robison, Jr.
Men's Right Hand 86kg:  1st - Mike West, 2nd - Bill Logsdon, 3rd - Kenny Tongate
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Homer Barfield, 3rd - Terry West
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Don Underwood, 2nd - Blaine Middleton, 3rd - Brent Rakers
Men's Left Hand 78kg:  1st - Michael Cooper, 2nd - Matt Chestnut, 3rd - Jordan McGuire
Men's Left Hand 78+kg:  1st - Don Underwood, 2nd - Billy Kirk, 3rd - Ryan Barnett

April 12, 2008 - Sanction #972-08 - Baddest Arm on the Bayou Armwrestling Tournament - Houma, La
Tournament Directors:  John Toups, Johnny Ordonne, R.J. Molinere
Total Entries:  71
Men's Right Hand 63kg:  1st - Andy Griffen, 2nd - Tyler Dupre, 3rd - Leroy Verdin
Men's Right Hand 70kg:  1st - Andy Griffen, 2nd - Danny billiot, 3rd - Joe McElroy
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Rocky Andrus, 3rd - Todd Price
Men's Right Hand 86kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Allen Hester, 3rd - Jason Frickey
Men's Right Hand 95kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Jonathon Heigal
Men's Right Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - D.J. Savoy, 3rd - Ryan Thames
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Matt Bertrand, 2nd - Johnny Ordonne, 3rd - Joe Hunt
Men's Left Hand 70kg:  1st - Andy Griffen, 2nd - Leroy Verdin, 3rd - Travis Breaux
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ray Hennerichs, 2nd - Rocky Andrus, 3rd - Daniel Portier
Men's Left Hand 86kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Allen Hester, 3rd - John Authement
Men's Left Hand 95kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Bobby Steptoe, 3rd - Randy Boudreaux
Men's Left Hand 105kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Ryan Thames, 3rd - Joshua Hawkins
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Lee Browning, 2nd - Matt Bertrand, 3rd - Joe Hunt
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Johnny Ordonne, 2nd - David Wilson

April 26, 2008 - Sanction #968-08 - North Georgia BERT WHITFIELD Classic - Alpharetta, GA
Tournament Director:  Ron Bath
Total Entries:  84
Boys Right Hand 45kg:  1st - B.J. Whitfield, 2nd - Josh Bath, 3rd - Jamie Fraley
Boys Right Hand 45+kg:  1st - Jason Fraley, 2nd - Justin St. Laurent
Boys Left Hand 45kg:  1st - B.J. Whitfield, 2nd - Jamie Fraley, 3rd - Josh Bath
Girls Right Hand 55kg:  1st - Tanya St. Clair, 2nd - Emily Chester
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Ray Jenkins
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Nick Feckoury, 3rd - Joel Courson
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chad Lowder, 2nd - Justin Hale, 3rd - Erick Szczap
Men's Right Hand 95kg:  1st - Mike West, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Jerry Cole
Men's Right Hand 105kgL:  1st - James Retarides, 2nd - Tim McPherson, 3rd - Tim Davidson
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cleve Dean, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Chuck Hoffman
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jeremy Fraley, 2nd - Corey Ruiz, 3rd - Ray Jenkins
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Ruzic, 2nd - Ryan Bath, 3rd - Joel Courson
Men's Left Hand 86kg:  1st - Noah Sanders, 2nd - Chad Lowder, 3rd - Erick Szczap
Men's Left Hand 95kg:  1st - Brian Jarrell, 2nd - Mike West, 3rd - Michael Chester
Men's Left Hand 105kg:  1st - Tim McPherson, 2nd - Bobby Hayes
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Cole Nabors, 2nd - Preston Wogtech, 3rd - Glenn Brooks
Team Championship:  1st - Team Georgia, 2nd - Team Alabama

April 26, 2008 - Sanction #969-08 - Central Florida Armwrestling Championships - Leesburg, FL
Tournament Director:  Dale Vicos
Total Entries:  88
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Kaleb Cleveland, 2nd - Thomas Egan, 3rd - Ben Hermanson
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Dale Shelton, 2nd - Daniel O'Neal, 3rd - Daniel Thompson
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Justin Passe, 2nd - Alex Hurst
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Chris Watters, 2nd - Alan Shigley, 3rd - James Orris
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Todd King, 2nd - Jordan Martiello, 3rd - Richard Tidball
Men's Right Hand 70kg:  1st - Thomas Egan, 2nd - Ben Hermanson
Men's Right Hand 78kg:  1st - Dale Shelton, 2nd - Christ Russakis, 3rd - Daniel O'Neal
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Don McCauley
Men's Right Hand 105kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - P.J. Rizzo, 3rd - Jason Ryan
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Chuck Westberry, 2nd - Louis Maresca, 3rd - Todd King
Men's Left Hand 78kg:  1st - Christ Russakis, 2nd - Daniel O'Neal, 3rd - Thomas Egan
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Robert Russakis, 3rd - Tom Faas
Men's Left Hand 105kg:  1st - Karl Stanley, 2nd - Jason Ryan, 3rd - Robert Russakis
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Louis Maresca, 2nd - Karl Stanley, 3rd - Jordan Martiello
Women's Right Hand 60kg:  1st - Jackie Nobles
Women's Right Hand 83kg:  1st -  Alida Russakis
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Beth Westberry, 2nd - Casey Martin, 3rd - Tina Marie Dreadin
Team Trophy:  1st - Soul Collectors, 2nd - Team Jacksonville, 3rd - Brevard Iron Grippers, 4th - Blood Bath

April 26, 2008 - Sanction #973-08 - Fireside's Armwrestling Championships XII - Atlantic, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  52
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Greg Lockard
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Heath McDonald, 2nd - Jeff Cerny, 3rd - Jeff Bickett
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - David Schmidt, 2nd - Justin Hammer, 3rd - Jeff Cerny
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Justin Hammer, 2nd - Byron Bentzen, 3rd - Matt Long
Men's Right Hand 70kg:  1st - Rory Cockerham, 2nd - Greg Lockard
Men's Right Hand 86kg:  1st - Heath McDonald, 2nd - Jeff Cerny, 3rd - Jeff Bickett
Men's Right Hand 105kg:  1st - Danny Long, 2nd - Heath Hallberg
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Chris Josten, 3rd - Danny Long
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jeff Cerny, 2nd - Heath McDonald, 3rd - Jeff Bickett
Men's Left Hand 105kg:  1st - Danny Long, 2nd - Heath Hallberg, 3rd - David Schmidt
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Chris Josten, 2nd - Cliff hall, 3rd - Trapper Saltzman
Women's Right Hand Open:  1st - Lisa Hall, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Lynnette Jameson
Women's Left Hand Open:  1st - Lynnette Jameson, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Bobbi Jameson

May 18, 2008 - Sanction # 967-08 - Vermont State Armwrestling Championships - Middlebury, VT
Tournament Director:  Bill Sinks & Karen Brisson
Men's Right Hand 63kg:  1st - Marc Vachon, 2nd - Floyd Ryder, 3rd - Dan Clary
Men's Right Hand 70kg:  1st - Chris Gobby, 2nd - Kris Mikels, 3rd - Bob Columbe
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ken McKinney, 2nd - Matt Bourgeois, 3rd - Matt Gundrum
Men's Right Hand 86kg:  1st - Shane Gundrum, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Heintje Bergeron
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brian Tamblyn, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Tony Niemo
Men's Right Hand 105kg:  1st - Adam Barup, 2nd - Brian Tamblyn, 3rd - Guy Lasorsa
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Pete Milano, 2nd - Arthur Drewes, 3rd - Mark Sheehan
Men's Left Hand 70kg:  1st - Chris Gobby, 2nd - Bill Mitchell, 3rd - Kris Mikels
Men's Left Hand 78kg:  1st - Greg Sharon, 2nd - Matt Gundrum, 3rd - Ken McKinney
Men's Left Hand 86kg:  1st - Heintje Bergeron, 2nd - George Sheldrick, 3rd - Shane Gundrum
Men's Left Hand 95kg:  1st - Brian Tamblyn, 2nd - Tony Niemo, 3rd - George Sheldrick
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Mark Sheehan, 2nd - Ian Carnegie, 3rd - Pete Milano
Women's Right Hand 67kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Jen Devoid, 3rd - Leslie Bourgeois
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Jessalyn Gillett, 2nd - Brooke Ryan, 3rd - Kelsey Ryan
Women's Left Hand Open:  1st - Jen Devoid, 2nd - Leslie Bourgeois
Men's Right Hand Overall:  Pete Milano
Men's Left Hand Overall:  Heintjie Bergeron

May 24, 2008 - Sanction #974-08 - Pull for the Hungry Regional Armwrestling Championships XXIII - Saint Joseph, MO
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  169
Boys & Girls 4 yrs & Under:  1st - Morgan Battagler, 2nd - Merik Pokorny
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Walker Niver, 2nd - Zachary Price, 3rd - Jerod Payne
Boys Right Hand 7 - 9 yrs:  1st - Brant Price, 2nd - Steven Logsdon, 3rd - Tanner Fleming
Boys Right Hand 10 - 12 yrs:  1st - Hawk Duggins, 2nd - Shane Battagler, 3rd - Koby Gillenwater
Boys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Dylan Duggins, 2nd - Tanner Tiblow, 3rd - Markus Evert
Boys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Ethan Fritsche, 3rd - Thayne Phoads
Girls Right Hand 7 - 9 yrs:  1st - McKenzi Bishop, 2nd - Kaylee Bickett, 3rd - Lacey Logsdon
Girls Right Hand 10 - 12 yrs:  1st - Kaylie Payne, 2nd - Raven Price
Girls Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Mariah Janzen, 2nd - Kaela Janzen
Girls Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Dustie Fritsche, 2nd - Misty Fritz
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Andrew Wolfe, 2nd - Tanner Johnson, 3rd - Scott Harris
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Mitch Hutton, 2nd - Joe Zinna, 3rd - Justin Hammer
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Ryan Johnston, 2nd - David Schmidt, 3rd - Brian Price
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - David Schmidt, 2nd - Allen Evinger, 3rd - Jason Payne
Men's Right Hand 70kg:  1st - Bob Bishop, 2nd - Luke Stanley, 3rd - Bruce Guinzy
Men's Right Hand 86kg:  1st - Bill Logsdon, 2nd - Jim Coyle, 3rd - Bruce Scott
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tommy Dixon, 2nd - Brent Rakers, 3rd - Ryan Clark
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Nick Zinna, 2nd - Mike Drew, 3rd - Ryan Clark
Women's Right Hand 67kg:  1st - Emma Pihl, 2nd - Cheryl Harper, 3rd - Mariah Janzen
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Chrystle Heil, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Emma Pihl
Women's Left Hand Open:  1st - Emma Pihl, 2nd - Chrystle Heil, 3rd - Misty Fritz

May 24, 2008 - Sanction #978-08 - Kurt & Clydeís Armwrestling Championships - Omaha, Nebraska
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  62
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Brandon Szewczyk, 2nd - Wayde Cole, 3rd - David heison
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - Justin Hammer, 3rd - Mike Copper
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Justin Hammer, 2nd - Andrew Scott, 3rd - Chris Schwartz
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Eric Knight, 2nd - J.J. Zemek, 3rd - Clark Lohmann
Men's Right Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - Wayde Cole, 3rd - David Heison
Men's Right Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Heath McDonald, 3rd - Brandon Mazzulla
Men's Right Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Danny Long, 3rd - Tim Pokorny
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Danny Long, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dwayne Hanel
Men's Left Hand 70kg:  1st - Lance Whitehill, 2nd - David Heison
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jeff Cerny
Men's Left Hand 105kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Dwayne Hanel, 3rd - Danny Long
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Danny Long
Women's Right Hand 67kg:  1st - Traci Dowd, 2nd - Paige Mott, 3rd - Mary Ann Hanel
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Val Hall, 2nd - Lisa Hall, 3rd - Misty Fritz
Women's Left Hand Open:  1st - Val Hall, 2nd - Misty Fritz

June 13 & 14, 2008 - Sanction # 955-07 - AAA National Championships - West Palm Beach, FL
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Zack Russakis, 2nd - Patrick Ellis, 3rd - Paul LaCause
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Josh Wood, 2nd - Daniel O'Neal, 3rd - Jimmy LeJeune
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Colby Anderson, 2nd - Ron Berdinsky, 3rd - Jonathon Panzarella
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Dan Martin, 2nd - Billy Nobles, 3rd - Bruce Jones
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - John Griffiths, 2nd - Travis Tanner, 3rd - Phillip Aderhold
Men's Right Hand 57kg:  1st - D.J. Rayfield, 2nd - Felix Olivera, 3rd - Dallas Hennerichs
Men's Right Hand 63kg:  1st - Rick Soliwoda, 2nd - Brandon Russakis, 3rd - Thomas Egan, 4th - Jordan Harrison
Men's Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Jason Rivas, 3rd - Michael Cooper, 4th - Michael Hann,
                                        5th - Kaleb Cleveland, 6th - Frank Walkuski
Men's Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Ray Hennerichs, 3rd - Danial Worley, 4th - Tommy Russell,
                                        5th - Robert Russakis, 6th - John Parton
Men's Right Hand 86kg:  1st - Jerry Cole, 2nd - Scot Hohrath, 3rd - D.J. Savoy, 4th - Herman McCoy, 5th - Jon Vinikoor, 6th - Matt Swann
Men's Right Hand 95kg:  1st - Brent Rakers, 2nd - Terry Burgin, 3rd - Adis Turcinhodzic, 4th - Charles Fisk, 5th - James Battles, 6th - Byron Royer
Men's Right Hand 105kg:  1st - Michael Todd, 2nd - Lee Browning, 3rd - Steve Carbone, 4th - Jim Bryan, 5th - Jeremy Boyd, 6th - P.J. Rizzo
Men's Right Hand 105+kg:  1st - David Randall, 2nd - Tim Besnan, 3rd - Pete Milano, 4th - Carey Nick, 5th - Britt Dunigan, 6th - Harry Bean
Men's Masters Right Hand 70kg:  1st - Norm Devio, 2nd - Frank Walkuski, 3rd - Lee Culpepper, 4th - Gene Dunn, 5th - Jason Bushnell
Men's Masters Right Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - John Parton, 3rd - Christ Russakis
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Herman McCoy, 2nd - Jon Vinikoor, 3rd - Randy Stanaway, 4th - Ron Berdinsky,
                                                    5th - Neil Robinson, 6th - Anthony Schuenemeyer
Men's Masters Right Hand 95kg:  1st - James Battles, 2nd - Byron Royer, 3rd - Mike Strong, 4th - Dan Martin,
                                                    5th - Ray Berry, 6th - Bobby Armstrong
Men's Masters Right Hand 95+kg:  1st - David Randall, 2nd - Tim Bresnan, 3rd - Jim Bryan, 4th - Lewis Corbin,
                                                    5th - Steve Phipps, 6th - Bobby Hopkins
Women's Right Hand 60kg:  1st - Tonya Todd, 2nd - Jackie Nobles
Women's Right Hand 67kg:  1st - Stephanie Farabee, 2nd - Charity Messer, 3rd - Alida Russakis, 4th - Priscilla Bean
Women's Right Hand 83+kg:  1st - Brandy Stark, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Casey Martin, 4th - Andi Dempsey, 5th - Juliet Schuenemeyer
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Michael Hann, 2nd - Patrick Ellis, 3rd - Thomas Egan
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Josh Wood, 2nd - Daniel O'Neal, 3rd - Edward Brienza
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Paul Story, 2nd - Giles Russell, 3rd - Colby Anderson
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Dan Martin, 2nd - Billy Nobles
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Tim Parker, 2nd - Brandon Boudoin, 3rd - John Rose
Men's Left Hand 70kg:  1st - Rick Soliwoda, 2nd - Lee Culpepper, 3rd - Michael Cooper, 4th - Jeremy Fraley,
                                        5th - Thomas Egan, 6th - Jason Bushnell
Men's Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Danial Worley, 3rd - Ray Hennerichs, 4th - Ryan Bath, 5th - John Parton, 6th - James Edmonds
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jon Vinikoor, 2nd - Angel Cosme, 3rd - Scot Hohrath, 4th - Steve deMelo,
                                    5th - D.J. Savoy, 6th - Anthony Schuenemeyer
Men's Left Hand 95kg:  1st - Michael Selearis, 2nd - Karl Stanley, 3rd - Byron Royer, 4th - Charles Fisk, 5th - Jason Ryan, 6th - Billy Nobles
Men's Left Hand 105kg:  1st - Michael Todd, 2nd - Lee Browning, 3rd - Ron Bath, 4th - Steve Carbone, 5th - Shan Decker, 6th - Jeremy Boyd
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Christian Binnie, 2nd - Ryan Constantino, 3rd - Matt Bertrand, 4th - Britt Dunigan,
                                        5th - Harry Bean, 6th - Carey Nick
Men's Masters Left Hand 70kg:  1st - Lee Culpepper, 2nd - Norm Devio, 3rd - Gene Dunn, 4th - Jason Bushnell
Men's Masters Left Hand 78kg:  1st - Ron Klemba, 2nd - Joe Benoit, 3rd - John Parton, 4th - Christ Russakis
Men's Masters Left Hand 86kg:  1st - Tony Villa, 2nd - Ron Berdinsky, 3rd - Angel Cosme, 4th - Anthony Schuenemeyer
Men's Masters Left Hand 95kg:  1st - Mike Strong, 2nd - Byron Royer, 3rd - Dan Martin, 4th - Ray Berry, 5th - Bobby Armstrong
Men's Masters Left Hand 95+kg:  1st - Steve Phipps, 2nd - Pete Wabuda, 3rd - Harry Bean, 4th - Steve Carbone
Women's Left Hand 60kg:  1st - Tonya Todd
Women's Left Hand 83kg:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Alida Russakis, 3rd - Stephanie Farabee
Women's Left Hand 83+kg:  1st - Brandy Stark, 2nd - Casey Martin, 3rd - Heather Battles, 4th - Juliet Schuenemeyer

July 19, 2008 - Sanction #975-08 - 2008 Cornhusker State Games Armwrestling Championships  - Lincoln, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Competitors:  57        Total Entries:  97
Youth 6 yrs & Under:  1st - Logan Herman, 2nd - Austin Hanel, 3rd - Jackson Lohmann, 4th - Connor Finn
Youth 7 - 9 yrs:  1st - Tanner Herman, 2nd - A.J. Forbers, 3rd - Christian Schimph, 4th - Jonah Schimph
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Nicholas Kabourek
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Armond Floyd, 2nd - Ryan Pokorny
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - Ethan Jordan, 3rd - A.J. Busse
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Katie Adkins, 2nd - Skylar Green, 3rd - Jacquelyn Paul
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Jessy Cziria-Eddy, 2nd - Samantha Kabourek, 3rd - RaeJean Steele, 4th - Skylar Green
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Eric Putnum, 2nd - Toke DeKoning, 3rd - Dameon Busse
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Eric Putnum, 2nd - Bryce Buggi, 3rd - Dave Hanson
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Brian Hegemann, 2nd - Don Olson, 3rd - Joe Armentrout
Men's Novice Left Hand 86kg:  1st - Tim Pokorny, 2nd - Dave Hanson, 3rd - Justin Geyza
Men's Novice Left Hand 86+kg:  1st - Brian Hegemann
Men's Right Hand 86kg:  1st - Danny Long, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Magomet Tambiev
Men's Right Hand 86+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Scott Lohmann
Men's Left Hand 86kg:  1st - Danny Long, 2nd - Dameon Busse, 3rd - Magomet Tambiev
Men's Left Hand 86+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Adam Hoing, 3rd - Tom Dixon
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Jessy Cziria-Eddy, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Paula Matusiak
Women's Right Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Rae Schultz, 3rd - Marsha Busse
Women's Novice Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Paula Matusiak, 3rd - Rae Schultz
Women's Left Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Marsha Busse, 3rd - Andrea Paul

July 26, 2008 - Sanction # 971-08 - 5th Annual Battle at the Beach Armwrestling Championships - Ft. Walton, Beach, FL
Tournament Directors:  Charles Warmack & Carey Nick
Youth 28kg:  1st - Ian Shelton, 2nd - Ethan Merritt, 3rd - Anthony Clark
Youth 40kg:  1st - B.J. Whitfield, 2nd - Hunter Parks, 3rd - Robert Marco, Jr.
Youth 50kg:  1st - Nicholas Lamae, 2nd - Stephanie Pickron, 3rd - Rylee Merritt
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Andy Griffin, 2nd - Joel Courson, 3rd - Woody Dykers
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Ritchie Ellis, 2nd - Michael Haffner, 3rd - Eric Henrich
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Heath Peterson, 2nd - Joe Hunt, 3rd - Robert Marco
Men's Novice Left Hand 70kg:  1st - Andy Griffin, 2nd - Woody Dykers, 3rd - Joel Courson
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Tommy Moore, 2nd - Michael Haffner, 3rd - Eric Gray
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Richard Dible, 2nd - Drew Hathaway, 3rd - Joe Hunt
Men's Right Hand 78kg:  1st - Colby Anderson, 2nd - John Toups, 3rd - Brandon Ryals
Men's Right Hand 95kg:  1st - David Istre, 2nd - Colby Anderson, 3rd - John Toups
Men's Right Hand 95+kg:  1st - Carey Nick, 2nd - Glenn Brooks, 3rd - Tim McPherson

Men's Left Hand 95kg:  1st - David Istre, 2nd - Michael Haffner
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Glenn Brooks, 2nd - Matt Bertrand, 3rd - Steve Dedge
Women's Right Hand Open:  1st - Pam Browder, 2nd - Jessica Browder, 3rd - Lisa Whitfield

July 26, 2008 - Sanction # 979-08 - Prairie Days Armwrestling Championships - Tilden, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Menís Novice Right Hand 70kg:  1st - Wayde Cole
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Tad Rystrom, 2nd - Chris Schwartz, 3rd - Wayde Cole
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Darek Bartee, 2nd - Donny Baker, 3rd - Mark Hess
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Eric Knight, 2nd - Dave Baker, 3rd - Joe Dugas
Men's Right Hand 70kg:  1st - Wayde Cole
Men's Right Hand 86kg:  1st - Chris Schwartz, 2nd - Wayde Cole
Men's Right Hand 105kg:  1st - David Schmidt, 2nd - Darek Bartee
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Larry Griffith, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Dave Baker
Men's Left Hand 70kg:  1st - Wayde Cole
Men's Left Hand 86kg:  1st - Chris Schwartz, 2nd - Wayde Cole
Men's Left Hand 105kg:  1st - David Schmidt, 2nd - Mark Hess
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Larry Griffith, 2nd - David Schmidt, 3rd - Cliff Hall
Women's Right Hand 67kg:  1st - Judy Kachanes
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Paula Matusiak, 2nd - Judy Kachanes, 3rd - Sheena Warner
Women's Left Hand Open:  1st - Paula Matusiak, 2nd - Judy Kachanes

August 16, 2008 - Sanction #976-08 - River Boat Days Armwrestling Championships - Yankton, SD
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Competitors:  Youth / 55        Adult / 54
Total Entries:  139
Youth 4 yrs & Under:  1st - Jayden Lightner, 2nd - Robert Hahn, 3rd - KateLynn Cerny, 4th - Bryce Backer
Youth 5 - 6 yrs:  1st - Austin Hanel, 2nd - Rijjy Peterson, 3rd - Travis Lamm, 4th - Cole Doppenberg
Boys Right Hand 7 - 9 yrs:  1st - C.J. Lee, 2nd - Billy Backer, 3rd - Lance Knight
Boys Right Hand 10 - 12 yrs:  1st - Chet Peterson, 2nd - Jordan Lightner, 3rd - Alec Barta, 4th - Cody Grant
Boys Right Hand 13 - 15 yrs:  1st - Tanner Ovre, 2nd - Jordan Oetken, 3rd - Dion Jensen
Boys Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Derek Murphy, 2nd - Briar Peterson, 3rd - Keaton Buchholtz, 4th - Chris Stucky
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Jimmy Hahn, 2nd - Derrick Lande, 3rd - Kyle Trebil
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Pat Klueber, 2nd - Brady Orvis, 3rd - Anthony Rederth
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Craig Lambert, 2nd - John Grant, 3rd - Joey Hahn
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Warren Carter, 2nd - Brandon heimbuck, 3rd - James Poynter
Men's Right Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Jeremy Engles, 3rd - Jimmy Hahn
Men's Right Hand 86kg:  1st - John Zvezdich, 2nd - Josh Wickre, 3rd - Jim Larson
Men's Right Hand 105kg:  1st - Sonny Larson, 2nd - Mike Doppenberg, 3rd - John Grant
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Cliff Hall, 2nd - Eric Knight, 3rd - Doug Ovre
Men's Left Hand 70kg:  1st - Josh Wickre, 2nd - Robby Ryan, 3rd - Josh Hahn
Men's Left Hand 86kg:  1st - Jim Larson, 2nd - Jeff Bickett, 3rd - John Zvezdich
Men's Left Hand 105kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Craig Lambert, 3rd - Josh Wuestewald
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Cliff Hall, 3rd - Shane Hauger
Girls Right Hand 7 - 9 yrs:  1st - Marisa Zvezdich, 2nd - Nycole Wheatcraft
Girls Right Hand 10 - 12 yrs:  1st - Madison Dean, 2nd - Jamie Colvin, 3rd - Kelia Barta, 4th - Haley Lamm
Girls Right Hand 13 - 15 yr:  1st - Courtney Wagner, 2nd - Mariah Buchholtz, 3rd - Katlynn Adkins
Girls Right Hand 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Kaelee Anderson
Women's Novice Right Hand Open:  1st - Samantha Wade, 2nd - Paula Matusiak, 3rd - Jen Lerdahl
Women's Right Hand 67kg:  1st - Joette Peterson, 2nd - Katie Ryan
Women's Right Hand 67+kg:  1st - Samantha Wade, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Paula Matusiak
Women's Left Hand Open:  1st - Joette Peterson, 2nd - Samantha Wade, 3rd - Paula Matusiak

August 30, 2008 - Sanction #980-08 - Quest with Arms - Greenville, NC
Tournament Directors:  Keith Dowdy & Ray Berry
Total Entries:  84
Youth Right Hand 70lbs:  1st - Colette Anikwue, 2nd - Aaron Russell, 3rd - Jimmy Cole
Youth Right Hand 90lbs:  1st - Nickolas Brown, 2nd - Ray Anikwue, 3rd - Thomas Story
Youth Right Hand 120lbs:  1st - Samantha Payne, 2nd - Brandee Weatherly, 3rd - Bryce Dowdy
Youth Right Hand 260lbs:  1st - Christopher Jones, 2nd - Lewis Corbin, Jr.
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Nathan Saunders, 2nd - Donald Nanney, 3rd - Jason Jeans
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Todd Broome, 2nd - Rich Skotlas, 3rd - David Mattocks
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Aaron Gallop, 2nd - Keith Dowdy, 3rd - Jason Otto
Men's Right Hand 70kg:  1st - Timothy Inman, 2nd - Rick Laton, 3rd - Nathan Saunders
Men's Right Hand 78kg:  1st - Rusty Brown, 2nd - Isaiah Tomlin, 3rd - Tommy Russell
Men's Right Hand 86kg:  1st - Simon Berriochoa, 2nd - Matt Harris, 3rd - Randy Stanaway
Men's Right Hand 95kg:  1st - Chad Silvers, 2nd - Jerry Cole, 3rd - Charles Fisk
Men's Right Hand 105kg:  1st - Paul Walther, 2nd - Fritz Corry, 3rd - Giles Russell
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - James Retarides
Men's Left Hand 78kg:  1st - Rusty Brown, 2nd - Tommy Russell, 3rd - Isaiah Tomlin
Men's Left Hand 95kg:  1st - Alex Jigalko, 2nd - Charles Fisk, 3rd - George Stanton
Men's Left Hand 95+kg:  1st - Marcio Barboza, 2nd - Paul Walther
Women's Right Hand Open:  1st - Kim Payne, 2nd - Julie Ramsey

September 20, 2008 - Sanction #983-08 - Virginia State Championships - Onancock, VA
Tournament Director:  John Thornes

September 20, 2008 - Sanction #977-08 - Whistle Stop Days Armwrestling Championships III - Pacific Junction, IA
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  91
Boys & Girls 4 yrs & Under:  1st - Ebonee Drake, 2nd - Alexander Colwell, 3rd - Kaliey Hall
Boys & Girls 5 - 6 yrs:  1st - Konner Peterson, 2nd - Jacob Schafer, 3rd - Jordon Schnider
Boys 7 - 9 yrs:  1st - Jonah Schimpf, 2nd - Devon Hike, 3rd - Noah Fritz
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Devon Smith, 2nd - Brent Robling, 3rd - Quincy Combs
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Nick Stewart, 2nd - Darin Liddick
Men's Novice Right Hand 70kg:  1st - Fred Hunter, 2nd - Sean Neppl, 3rd - Geno Lewis
Men's Novice Right Hand 86kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - Alvin Baucom, 3rd - Shawn Nosekabel, Jr.
Men's Novice Right Hand 105kg:  1st - Larry Huse, 2nd - Michael Lundvall
Men's Novice Right Hand 105+kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - Larry Huse, 3rd - Michael Barton
Men's Right Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Geno Lewis
Men's Right Hand 86kg:  1st - Heath McDonald, 2nd - Brandon Mazzulla, 3rd - Justin Hammer
Men's Right Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - David Schmidt, 3rd - John Zvezdich
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Cliff Hall
Men's Left Hand 70kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Mike Neppl, 3rd - Mitch Todd
Men's Left Hand 86kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - Justin Hammer
Men's Left Hand 105kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - David Schmidt, 3rd - Larry Huse
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Tom Dixon, 3rd - Cliff Hall
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Shannon Rittenbery, 2nd - Paydon Whitehill, 3rd - Alexis Baucom
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Cindy Smithberg, 2nd - Savana Combs, 3rd - Crystal Babbit
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Samantha Carter, 2nd - Kelsey Schraer, 3rd - Skylar Green
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Samantha Carter
Women's Right Hand Open:  1st - Misty Fritz, 2nd - Paula Matusiak
Women's Left Hand Open:  1st - Mary McConnaughey, 2nd - Paula Matusiak

October 11, 2008 - Sanction #986-08 - RK's Armwrestling Championships XI - Malmo, NE
Tournament Director:  Mary McConnaughey
Total Entries:  Youth / 24        Adult / 46
Youth 4 yrs & Under:  1st - Brandon HasenKamp, 2nd - Kaiden HasenKamp, 3rd - Jessie HasenKamp
Youth 5 - 6 yrs:  1st - Brandon HasenKamp, 2nd - Gavin Pokorny
Boys 10 - 12 yrs:  1st - Brent Robling, 2nd - Clair Herrera, 3rd - Drew Fiala
Boys 13 - 15 yrs:  1st - Ryan Pokorny, 2nd - Nick Green
Boys 16 - 18 yrs:  1st - Tom Dixon, 2nd - John Wonda
Men's Novice Right Hand 75kg:  1st - Walter Hollaway, 2nd - Adam Schlieger, 3rd - Nick Green
Men's Novice Right Hand 90kg:  1st - Jeff Cerny, 2nd - Jon Allen, 3rd - Mike Lundvull
Men's Novice Right Hand 100kg:  1st - Tim Lewis, 2nd - Jerry Swanda, 3rd - Cody Ovre
Men's Novice Right Hand 100+kg:  1st - John Wonda, 2nd - Jerry Swanda, 3rd - Cody Ovre
Men's Right Hand 75kg:  1st - Heath McDonald, 2nd - Brian Robling
Men's Right Hand 90kg:  1st - Brian Robling, 2nd - Tim Pokorny, 3rd - Brandon Mazzulla
Men's Right Hand 100kg:  1st - Tim Lewis, 2nd - Justin Hammer, 3rd - Keith Pokorny
Men's Right Hand 100+kg:  1st - Tom Dixon, 2nd - Scott Lohmann, 3rd - Eric Knight
Men's Left Hand 75kg:  1st - Heath McDonald, 2nd - Brian Robling
Men's Left Hand 90kg:  1st - Brandon Mazzulla, 2nd - John Zvezdich, 3rd - Jeff Cerny
Men's Left Hand 100kg:  1st - Dwayne Hanel, 2nd - Tim Lewis
Men's Left Hand 100+kg:  1st - Scott Lohmann, 2nd - Jim Dimmitt, 3rd - Dwayne Hanel
Girls 7 - 9 yrs:  1st - Brianna Dimmitt, 2nd - Marisha Zvezdich, 3rd - Emily Pokorny
Girls 10 - 12 yrs:  1st - Cindy Smithberg, 2nd - Jamie Colvin, 3rd - Samantha Kennedy
Girls 13 - 15 yrs:  1st - Brooke Fiala, 2nd - Allie Wonka
Girls 16 - 18 yrs:  1st - Misty Fritz, 2nd - Brooke Fiala, 3rd - Allie Wonka
Women's Right Hand 70kg:  1st - Lisa Hall, 2nd - Kadie Fiala
Women's Right Hand 70+kg:  1st - Lisa Hall, 2nd - Misty Fritz, 3rd - Paula Matusiak
Women's Left Hand Open:  1st - Paula Matusiak, 2nd - Kandie Fiala

December 6, 2008 - Sanction # 970-08 - 2008 Florida State Armwrestling Championships - Jacksonville, FL
Tournament Directors:  Frank & Karen Bean
Men's Novice Right Hand 78kg:  1st - Paul LiCausi, 2nd - Richard Davey, 3rd - Joey Reda
Men's Novice Right Hand 95kg:  1st - Andy White, 2nd - Chris Thomas, 3rd - Trebor Marple
Men's Novice Right Hand 95+kg:  1st - Max Moore, 2nd - Phillip Aderhold, 3rd - James Ortego
Men's Right Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Paul LiCausi, 3rd - Stefan Cracian
Men's Right Hand 78kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Mike Cook, 3rd - Colby Anderson
Men's Right Hand 95kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Shane Alger, 3rd - Steve de Melo
Men's Right Hand 105kg:  1st - Brian Hebert, 2nd - Tim McPherson, 3rd - Jason Burton
Men's Right Hand 105+kg:  1st - Matt Bertrand, 2nd - John Griffiths, 3rd - Tim McPherson
Men's Novice Left Hand 78kg:  1st - Paul LiCausi, 2nd - Joe Becton, 3rd - Richard Davey
Men's Novice Left Hand 95kg:  1st - Andy White, 2nd - Chris Thomas, 3rd - Anthony Schuenemeyer
Men's Novice Left Hand 95+kg:  1st - Max Moore, 2nd - Phillip Aderhold, 3rd - Jordan Martiello
Men's Left Hand 70kg:  1st - Jason Rivas, 2nd - Paul LiCausi
Men's Left Hand 78kg:  1st - Colby Anderson, 2nd - Christ Russakis, 3rd - Jason Rivas
Men's Left Hand 95kg:  1st - D.J. Savoy, 2nd - Karl Stanley, 3rd - Scot Hohrath
Men's Left Hand 105kg:  1st - Tim McPherson, 2nd - Brian Hebert
Men's Left Hand 105+kg:  1st - Matt Bertrand, 2nd - Max Moore, 3rd - Chuck Westberry
Men's Masters Right Hand 86kg:  1st - Marty Roberts, 2nd - Christ Russakis
Men's Masters Right Hand 86+kg:  1st - Anthony Schuenemeyer, 2nd - Charles Cook
Women's Right Hand Open:  1st - Renee Been, 2nd - Amanda Wiseman, 3rd - Stephanie Farabee
Women's Left Hand Open:  1st - Amanda Wiseman, 2nd - Renee Been

Click here to go to 2007 Event Results

 
Click here to go to 2006 Event Results

 
Click here to go to 2005 Event Results

 
Click here to go to 2004 Event Results

 
Click here to go to 2003 Event Results

 
Click here to go to 2002 Event Results

 
Click here to go to 2001 Event Results

 
Click here to go to 2000 Event Results

 
Click here to go to 1999 Event Results

 
Click here to go to 1998 Event Results

 
your contest results

 
Copyright © 2006 American Armsport Association, Inc.
All Rights Reserved. Users of this site agree to be bound by the terms of the American Armsport Association Site Rules and Regulations.
Back to Main Page